Európa önkényuralmi öröksége

2022. július 29., péntek, Közélet

Téma volt az emlékezetpolitika is múlt héten a 31. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor Kós Károly sátrában. Emlékezet, amnézia és történelem volt egyszerre címe és témája egy panelbeszélgetésnek: a három szó szorosan összefügg, mert – mint elhangzott – a történelem nem csak emlékezet, hanem néha amnézia kérdése is. A beszélgetésen részt vett Peter Rendek, az Európai Lelkiismeret és Emlékezet Platform igazgatója, Gabriel Andreescu, a Noua Revistă de Drepturile Omului igazgatója és Florian Mihalcea, a Temesvár Társaság elnöke. A beszélgetést Szilágyi Zsolt moderálta, a panel végén Prohászka Boróka egyetemi adjunktus bemutatta a Hogyan ne feledjük – a totalitarizmus emlékezete Európában című könyvet.

  • Gabriel Andreescu, Florian Mihalcea, Szilágyi Zsolt, Peter Rendek és Prohászka Boróka. Albert Levente felvétele
    Gabriel Andreescu, Florian Mihalcea, Szilágyi Zsolt, Peter Rendek és Prohászka Boróka. Albert Levente felvétele

A beszélgetés elején Gabriel Andreescu a nemzeti archívum hozzáférhetőségét taglalta. Májusban román történészek tüntettek a belügyminisztérium januári határozata ellen, miszerint a román nemzeti archívumot – köztük a Román Kommunista Párt Központi Bizottságának dokumentumait – cenzúrázták, illetve titkosították.  A Temesvár Társaság elnöke szerint ez jelentős mértékben befolyásolja nem csak a román, hanem a magyar közösséget is, önkényesen hozzájárul ahhoz, hogy közös történelmünk egy része feledésbe merüljön. A román–magyar történelem kiemelkedő napja 1989. december 15., mert a lelkészüket védő magyarokhoz csatlakoztak a román hívők is, akik azt skandálták a Mária téren, hogy Isten létezik! Ezért kezdeményezte Gabriel Andreescu, Tőkés László és Kincses Előd, hogy december 15. a román–magyar szolidaritás napja legyen. A bukaresti minisztériumi főtitkárság öt hónapja nem válaszolt erre a kezdeményezésre.  

Szilágyi Zsolt szerint „rengeteg pontja van a forradalomnak, amit nem vizsgáltak ki kellőképpen, mi több, a román tantervben a forradalomról, a temesvári és a Mária téri eseményekről épphogy csak pár rövidke mondat jelenik meg, ami arra enged következtetni, hogy valakik nem akarják, hogy a fiatalok rájöjjenek, mennyire fontos pillanat volt ez Románia történelmében”.

Az Európai Lelkiismeret és Emlékezet Platform célja a tudatosítás  és az arra való ráébresztés, hogy a kommunizmus és a nácizmus bűnei ugyanazzal a mértékkel mérendőek. A beszélgetés résztvevői azt a törekvést vélték felfedezni, hogy a nyugati államok nem veszik annyira komolyan a kommunizmus által okozott károkat, mint a nácizmus általiakat. Az Európai Bizottság több pénzt szán a nácizmus és a sztálinizmus kutatására, Sztálin halálával azonban lezárná a korszakot, s így leszűkítené a totalitárius kommunizmus értelmezését, pedig Európa közös történelmi öröksége a totalitárius diktatúrák emlékezete és ránk hagyott öröksége, még akkor is, ha ezzel szembenézni nagyon fájdalmas.

Az Európai Lelkiismeret és Emlékezet Intézet székhelye Prágában van, több mint 50 kormányzati és nem kormányzati szervezetet tömörít, például a Nemzeti Emlékezet Bizottságát vagy a Terror Házát. Az elkövetkezőkben a Cseh Uniós Elnökség is felkarolja ezeket a témákat, de az Európai Bizottság támogatására is számítanak – hangzott el.

Kölcze Renáta

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2022-07-29: Közélet - Fekete Réka:

Változtak a körülmények, sok évtizedes kiesést kell pótolni (Agrár-felsőoktatás)

Az utóbbi évtizedekben tapasztalt rohamos technológiai fejlődés, a klímaváltozás, a járvány, a közelben zajló jelenlegi háború olyan kihívások elé állítja az agráriumot és az élelmiszer-gazdaságot, amilyenre eddig nem volt példa, ráadásul egy olyan időszakban, amikor az erdélyi magyar nyelvű felsőfokú agrárképzés fél évszázados kiesését kell pótolni – ez volt a kiinduló megállapítás Az agrár-felsőoktatás kihívásai és lehetőségei Székelyföldön elnevezésű beszélgetésen, amelyet múlt héten Tusványoson a Tamási Áron Székelyföldi Agro-kultúra sátorban tartottak.
2022-07-29: Jegyzet - Váry O. Péter:

Séta (Városjáró)

Aki sokat jár, sokat lát. Bár van néha úgy, hogy láttatnia kell. Mert ugye, jönnek vendégek, kedvesek, érdeklődőek, a kávé még belefér, de aztán menjünk, nézzük meg a várost, hiszen annyi szépet s jót hallottunk róla. Menjünk, de előtte még egy kérdés: mennyi időt szánjunk a túrára? Mert ha csak két órát, akkor csupán a központ, és az is csak futva, csak ízelítőként belecsipegetve egy-egy műemlék történetébe, szobor sorsába. Induljunk hát.