Tízből egy

2022. augusztus 9., kedd, Máról holnapra
Farcádi Botond

Na jó, egész pontosan másfél: az Avangarde közvélemény-kutató intézet napokban közzétett felmérése szerint 15 százalékos Klaus Iohannis államelnök bizalmi indexe. Magyarán: tíz román állampolgárból nem találni két olyant, aki szerint jó és hiteles vezető az ország elnöke. Érvényes ez a megállapítás Nicolae Ciucă miniszterelnökre is, az ő 18 százalékos bizalmi indexe gyakorlatilag ugyanezt jelenti.

Persze, Klaus Iohannis és Nicolae Ciucă eddigi teljesítményét elnézve, ezeken az adatokon nem is nagyon lehet csodálkozni, a két említett politikus ugyanis eddig majdhogynem semmi olyant nem tett, amivel szélesebb rétegek elismerését elnyerhette volna, cserébe viszont annál több olyan döntés és cselekedet fűződik nevükhöz, amelyek kiválóan alkalmasak arra, hogy azt a csekélyke bizalmat is elveszítsék, amellyel eddig rendelkeztek. Túl azon, hogy a kormány szemmel láthatóan képtelen hatékonyan kezelni a nehéz gazdasági körülmények okozta kihívásokat, az inflációt, az energiaválságot és az ezzel járó szociális gondokat, túl azon is, hogy Nicolae Ciucă a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető sem karizmatikus politikusnak, sem bármiféle vízióval rendelkező vezetőnek, a szerény eredményhez bizonyára hozzájárult az is, hogy a miniszterelnök eddig leginkább plagizálásának eltussolásában jeleskedett. Klaus Iohannis pedig hiá­ba ígérte a jól végzett munka országát és hirdette a képzett Románia programját, abban az egyetlen kérdésben is pálfordulásra kényszerült, amelynek maradék hitelességét köszönhette, amikor gyakorlatilag arra kényszerítette a liberálisokat, hogy lepaktáljanak az addig ősellenségnek bélyegzett szociáldemokratákkal. Nem csoda hát, ha e két politikus népszerűségi indexe ennyire alacsony – a felmérés talán egyetlen reményt keltő mozzanata, hogy a román társadalom szemmel láthatóan nem veszítette el valóságérzékét.

Az Avangarde kutatása azonban összességében rendkívül súlyos problémákra világít rá, amelyekhez valamilyen módon viszonyulnia kellene a politikai osztálynak, de a társadalom egészének is. Döbbenetes az is, hogy a ma leghitelesebbnek számító politikus, Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártvezér bizalmi indexe alig 24 százalékos. Minden bizonnyal a hiteles vezetők hiányának tudható be a felmérés másik lehangoló adata: a megkérdezettek alig 38 százaléka mondta azt, hogy elmenne szavazni, ha most tartanák a választásokat. Mindezek tükrében szinte fölöslegesnek tűnhet kitérni a pártok támogatottságára, de talán mégsem árt rögzíteni, hogy az élen a szociáldemokraták állnak 37 százalékkal, utcahosszal vezetve a 23 százalékos támogatottságot élvező liberálisok előtt, a szélsőséges AUR pedig a népszerűségi lista harmadik helyén áll 11 százalékkal, miközben az USR-nek továbbra sem sikerül megizmosodnia. Már csak azért sem mellékes a rangsor, hogy lássuk, mi várható, ha a két nagy pártban megrendül a bizalom.

Noha teljes mértékben érthető a politikai osztály egészét elutasító magatartás, attól még rendkívül aggasztó ez a jelenség, azt jelzi ugyanis, hogy a társadalom jelentős része nem hisz abban, hogy választás útján bármiféle változás tud bekövetkezni. Aligha létezik ennél komolyabb intő jel a politikai osztály, a pártok és a Romániában még létező más hatalmi struktúrák számára – nagy kérdés azonban, hogy lesz-e, aki meghallja mindazok üzenetét, akik elveszítették bizalmukat, hitüket a demokrácia eszközeiben és intézményeiben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás első fordulójában?




eredmények
szavazatok száma 0
szavazógép
2022-08-09: Jegyzet - Ferencz Csaba:

A csend birodalma

Van-e még hely, ahol a csenddel, a nyugalommal, a természet hangjával lehet együtt élni egy-két nyári hét erejéig? Ez a kérdés sokakban felmerül éppen most, a nyári szabadságok idején, még akkor is, ha a programokat már hónapokkal ezelőtt meg kellett tervezni-szervezni.
2022-08-08: Pénz, piac, vállalkozás - :

Stabil a lej a régiós devizákhoz képest /X/

A román lej bizonyult a közép- és kelet-európai régió egyik legstabilabb valutájának az euróval szemben, az elmúlt két évben. Ez a stabilitás a Román Nemzeti Banknak (NBR) köszönhető, amely az elmúlt két évben csak 4%-os leértékelődést engedélyezett. Ez az elemzők egyöntetű véleménye, akik kifejtik, hogy az árfolyam leértékelődése fokozza az inflációt és bizalmatlanságot kelt a lejjel szemben, amely a 15%-os infláció miatt is veszít vásárló erejéből. Várhatóan az infláció 2023 júliusában még mindig kétszámjegyű lesz, és 1 euróért átlagosan 5,1121 lejt kell adni majd az elemzők szerint.