Elkészült az országos erdőstratégia

2022. augusztus 23., kedd, Belföld

Elkészült a 2030-ig tartó időszakra szóló országos erdőstratégia, melynek középpontjában a tulajdonosok felelősségvállalása és az erdővédelmi korlátozások után járó méltányos kompenzáció, az erdészeti tevékenységet nyomon követő és ellenőrző rendszer reformja, valamint az erdőállomány védelme, helyreállítása és bővítése áll – ismertette Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter Brassóban, a dokumentumot bemutató eseményen.

A tárcavezető kijelentette, „történelmi jelentőségű” dokumentumról van szó, amely meghatározza a romániai erdők jövőjét, a középtávú közpolitikai irányvonalakat. „Többéves szakmai előkészítés és széles körű közvita után célunk egyensúlyt teremteni az erdők társadalmi, gazdasági szerepe, valamint az erdővédelem, a biológiai sokféleség megőrzése között és növelni az erdők klímaváltozással szembeni ellenálló képességét” - mutatott rá.

Tánczos Barna kiemelte, a stratégia legfontosabb elemei közé tartozik az erdőtulajdonosok felelősségének hangsúlyozása. „Az új erdőstratégia hangsúlyosabb felelősségvállalással ruházza fel az erdőtulajdonosokat, legyenek azok állami, önkormányzati vagy magánkézben. A korlátozások, előírások és kompenzációs rendszerek mellett fontos, hogy mindannyian legyünk tudatában, hogy mekkora felelősségünk van ennek a rendkívüli erőforrásnak, az erdőnek a kezelésében. Tekintettel arra, hogy a természetvédelmi előírások miatt számos erdőtulajdonos kerül hátrányba, ezért a stratégia kitér az ilyen esetek kompenzálására is. Ugyanakkor a másik fontos elem az erdőterület bővítése, amelyhez a forrásokat is beazonosítja. A helyreállítási alapból 56 ezer hektár új erdőt telepítünk 2026-ra” – hangsúlyozta a miniszter.

A tárcavezető közölte azt is, az uniós erdőstratégiával összhangban kidolgozott országos stratégiáról szeptember végéig kell elfogadnia határozatot a kormánynak az Országos Helyreállítási és Rezilienciaépítési Tervben vállalt kötelezettség alapján. „A stratégia elfogadását követően kezdődhet a jogszabályi keret módosítása a meghatározott célkitűzések alapján. Ennek egyik fontos eleme egy új erdészeti törvénykönyv elfogadása lesz” – nyilatkozta Tánczos Barna.

Az erdőstratégia 1,2 millió lejes finanszírozással készült el az Országos Helyreállítási és Rezilienciaépítési Tervből. Kidolgozásában a brassói egyetem Erdészeti és Erdőgazdálkodási Karának és a suceavai egyetem Erdészeti Karának oktatói, valamint az ágazat más szak­értői vettek részt. A 2030-ig tartó időszakra vonatkozóan öt területen határoztak meg cselekvési irányokat: az erdő társadalmi-gazdasági funkcióinak támogatása, valamint az erdészeti biogazdaság ösztönzése a fenntarthatóság keretein belül; az erdőállomány védelme, helyreállítása és bővítése; stratégiai nyomon követés, az erdészeti adatok begyűjtése, feldolgozása és közzététele; kommunikáció, tudatosítás, oktatás és tudományos kutatás; hatékonyság és átláthatóság az erdőgazdálkodásban, valamint az erdők kezelésének ellenőrzése.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2022-08-23: Jegyzet - Váry O. Péter:

Nagyon fáj

Hogy drukkoltam aznap este. Pedig leg­alább negyven éve, hogy nem járok meccs­re. Jó, akkor lássuk azt a negyven évet.
2022-08-23: Belföld - :

Korszerűsítik az Arad–Karánsebes vasútvonalat

Megkötötték Romániában a vasúti közlekedés fejlesztését célzó, a nemzeti helyreállítási tervben szereplő első és legfontosabb finanszírozási szerződést, amely az Arad, Temesvár, és Karánsebes közötti 162 kilométeres vasútvonal korszerűsítésére irányul – tudatta tegnap az állami vasúttársaság (CFR).