Újraalapítják a marosvásárhelyi katolikus iskolát

2022. augusztus 24., szerda, Belföld

A marosvásárhelyi önkormányzati testület a héten újraindítja a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium létrehozásának jogi folyamatát – közölte a Krónika napilap.

Az önkormányzatnak – a törvény értelmében – augusztus végéig kell szándéknyilatkozatot elfogadnia az iskolaalapításról ahhoz, hogy a 2023–2024-es tanévben újra önálló tanintézetként működhessen a katolikus gimnázium. A szeptemberben kezdődő 2022–2023-as tanévben az iskola a Bolyai Farkas Gimnázium alegységeként működhet – közölte Frunda Csenge, az RMDSZ marosvásárhelyi önkormányzati frakciójának vezetője. Hozzátette: a nyári vakáció alatt az iskolaépület tulajdonosa, az Erdélyi Római Katolikus Státus és a katolikus iskola diákjainak szülei is kezdeményezték a magyar tannyelvű római katolikus felekezeti iskola újraalapítását. Ez alapján született meg a határozattervezet, amelyről csütörtökön szavaznak a városi tanácsosok.

A II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium létrehozását elrendelő miniszteri rendeletet május 3-án kimondott jogerős ítéletében érvénytelenítette a legfelsőbb bíróság. A 2014 óta működő iskolát azért kellett 2018-ban miniszteri rendelettel újra létrehozni, mert korábbi létrehozásában a korrupcióellenes ügyészség (DNA) törvénytelenséget látott, és vádat emelt Tamási Zsolt iskolaigazgató, illetve Ștefan Someșan volt főtanfelügyelő ellen. A vádiratot a bíróság visszaküldte kiegészítésre, ám ez azóta sem történt meg, az iskola ellen indított perek viszont az intézmény megszűnéséhez vezettek.

A magyar kormány 2017 szeptemberében bejelentette: a tanintézet jogi státusának megszűnte miatt vétót emel Románia OECD-csatlakozása ellen, majd később, amikor Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) akkori elnöke biztosította Orbán Viktor miniszterelnököt az iskola újraalapításáról, Magyarország visszavonta a vétót. Az újraalapítás azonban elmaradt.

A tanintézet azért szálka a román nacionalista szervezetek szemében, mert a római katolikus egyház 2004-ben visszaperelte az egykor államosított marosvásárhelyi iskolaépületeit. A katolikus gimnázium egykori főépületében ma Marosvásárhely román tannyelvű elitiskolája, az Unirea Főgimnázium működik, és ennek szülői és tanári közössége attól tart, hogy ha újraalakul a katolikus iskola, egy idő után igényt fog tartani egykori épületeire. A II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium az iskola régi épületében és más egyházi épületekben kezdte meg működését.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 555
szavazógép
2022-08-24: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Kerékszegesek között

A helyiek közül kevesen emlékeznek már Bölön egykori ragadványnevére, de mi ragaszkodunk ezekhez, mert a ragadványnév és a falucsúfoló is hagyományt hordoz. Bölöni születésű férfiember mesélte mosolyogva, hogy ha valahol emlegette szülőfaluja nevét, gyakran megjegyezték: „jaj, azok a kerékszegesek!” Főleg vásárok alkalmával történt meg, hogy a vicc kedvéért észrevétlenül kivették egy-egy vásáros gazda szekerének egyik kerekéből a szeget. Ehhez mi annyit még hozzátehetünk: hihető, ugyanis vásárokban általában kissé mindig emelkedettebb a férfiemberek csínytevő hangulata. Bármennyire is humoros a kerékszegek története, úgy döntöttünk, hogy most inkább a községhez kötődő és kevésbé ismert tudományos érdekességekről, történetekről mesélünk.
2022-08-24: Belföld - :

Vízhiány több száz településen

A csökkenő víztartalékok ellenére biztosított a nagyvárosok ivóvízellátása Romániában, de 668 kisebb településen már korlátozni kellett az ivóvízellátást a szárazság miatt – közölte a Mediafax hírügynökség az országos vízügyi főigazgatóság (ANAR) közleményét ismertetve.