Tizenkét év

2022. szeptember 8., csütörtök, Máról holnapra
Farcádi Botond

Tizenkét év. Novák Katalin tegnapi bukaresti útja előtt tizenkét esztendeje járt utoljára hivatalos látogatáson Romániában magyar államfő. Erre maga a magyar államelnök hívta fel a figyelmet utazását megelőzően – nyilván, nem a hivatali elődeinek volt valami baja a román fővárossal, hanem a korábbi évek során igen gyakran fagyossá váló román–magyar kapcsolatok állapota nem segítette elő a hivatalos látogatásokat.

Nyilván, e tizenkét év alatt azért volt számos magas szintű kétoldalú magyar–román találkozó, a két külügyminiszter jóval gyakrabban, rendszeresen konzultált egymással, ráadásul Novák Katalin sem most találkozik először Klaus Iohannisszal, sőt, Bukarestben is járt már a B9-csúcson – ennek ellenére mégiscsak jelzésértékű, hogy ennyi időt kellett várni, míg a szomszédos ország államfője újra hivatalos látogatást tesz Romániában. S hogy e tizenkét éves szünet miről árulkodik, arról leginkább talán az erdélyi magyarság tudna mesélni: mert mi szenvedtük meg leginkább, mert rajtunk csattan az, ha a román fél nem bízik a magyarokban, ha nemzetbiztonsági kockázatot látnak bennünk, ha nemzetféltő buzgalmuk jogtipró, magyarellenes politikába torkollik, ha minduntalan lojalitáspróbáknak tennének ki, ha állandóan azt éreztetik velünk: másodrangú állampolgárok vagyunk szülőföldünkön. Romániában élő magyarokként éppen ezért elemi érdekünk, hogy a román–magyar államközi viszony kiegyensúlyozott, kölcsönös tiszteleten és közös érdekeken alapuló együttműködés legyen.

Ha pedig ebből a szempontból próbáljuk értelmezni Novák Katalin bukaresti látogatását, szinte másodrangú, milyen üzeneteket fogalmaztak meg a román hivatalosságok. Annál is inkább, hogy valójában nincs semmi újdonság azokban: a közös sajtótájékoztatón Klaus Iohannis például nem győzte hangsúlyozni, mennyire példaértékűen bánnak Romániában a magyar kisebbséggel, minden jogot biztosítanak számukra, pozitív diszkriminációban részesítenek bennünket. Ejnye-bejnyézett is a magyar vezetők romániai látogatásain elhangzó kijelentések kapcsán, de legfőként leszögezte: ragaszkodnak ahhoz, hogy a magyar állam Romániában megvalósuló beruházásait kétoldalú megállapodáshoz kössék. Régi román sérelmek, félelmek, frusztrációk, ködösítések és féligazságok – mindezek hallatán egyszeriben magyarázatot is kapunk arra, hogy miért telt el tizenkét év a legutóbbi magyar államelnöki látogatás óta. Fölmerülhet az a kérdés is: van-e bármiféle értelme erőltetni az együttműködést, ha bizonyos alapvető kérdésekben süketek párbeszéde zajlik.

Hiba lenne azonban elhamarkodott következtetéseket levonni. Mert bár Klaus Iohannis szavaiban valóban nincs újdonság, és semmiféle elmozdulás nem érzékelhető egy empatikusabb viszonyulás felé a magyarság igényeit illetően, továbbá az államközi kapcsolatokban sem érezni semmiféle áttörést, azért az mégsem mellékes, hogy tizenkét év után egyáltalán létrejött ez a hivatalos államelnöki látogatás. Minél több kétoldalú találkozón vesznek részt ugyanis a két ország vezetői, annál nagyobb eséllyel eszmélnek majd rá Bukarestben is, hogy a szomszédban nem az ellenség lakozik, és már csak az egymásra utaltság miatt is fontos lenne pragmatikus együttműködésre törekedni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1049
szavazógép
2022-09-08: Közélet - Nagy B. Sándor:

Előadás az ember egyediségéről (Bemutató Kézdivásárhelyen)

Bemutatót hirdet a kézdivásárhelyi Udvartér Teátrum, Heinrich von Kleist Amphitryon című vígjátékát Botos Bálint rendezte, aki a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban is dolgozott az elmúlt években. A XIX. századi német drámaíró, lírikus és publicista a klasszicizmus és a romantika határmezsgyéjén alkotott, Amphitryon című darabja rámutat arra, hogy milyen rosszul viseli az ember, amikor veszélybe kerül az egyedisége, ugyanakkor együttérzően láttatja a szerelmes lélek kínlódásait. A bemutató előadásra a Vigadó Művelődési Ház nagytermében kerül sor ma este 7 órától.
2022-09-08: Közélet - :

Parkolóhelyeket alakítanak ki az Állomás negyedben

Parkolóhelyeket alakít ki Sepsiszentgyörgy önkormányzata az Állomás negyedben, a Lendület sétányon.