Reform gyanánt diszkrimináció

2022. szeptember 14., szerda, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Új hét, új meglepetés az oktatásban. Most éppen az, hogy a vidékről ingázó középiskolások szociális ösztöndíját hirtelen levágta a minisztérium. Minden előkészítés és magyarázat nélkül, mert így megy ez nálunk, amióta Sorin Cîmpeanu tárcavezető nekilátott a Klaus Iohannis államfő által meghirdetett Művelt/Képzett/Tanult Románia program megvalósításának. Ez a jelek szerint homlokegyenest az ellenkezője lesz mindannak, amit ígér, hiszen az eddig bejelentett változások nagyrészt csak a szakadékot növelik az „elit” városi és a lezüllesztett falusi iskolák diákjai között. 

Az első megkülönböztetés mindjárt a körülményekből adódik, a nevezetes kinti árnyékszékek és csempézett belső mosdók közötti ellentéttel, és a jegyek értékének relativitásában csúcsosodik ki. A nagy tanügyi reform azonban nem azzal kezdődik, hogy az állam megpróbál egyenlő feltételeket biztosítani mindenki számára a tanuláshoz. De nem is azzal, hogy ugyanarra a tudásra adnának tízest a Botoșani megyei Hudești (ez az egyik olyan romániai település, ahol sok gyermek csak az ingyenebédért jár iskolába) tanodájában, mint a hírneves bukaresti intézményekben. Inkább az amúgy is megbillent mérleget nyomják még jobban az esélyegyenlőtlenség irányába. 

Azért a városi gyermekek sem járnak jól: a négyévi általános eltörlése a kilencedikes felvételiből súlytalanná tesz minden más tantárgyat, köztük az egyéni érdeklődés és képességek szerint választhatókat is, hiszen a továbbtanulás ezentúl csakis a matematika és a román (meg az anyanyelv) vizsgán múlik. És nincs esély a javításra, mert a nyolcadikos záróvizsga az egyetlen, amit nem lehet megismételni, ekkor dől el, hogy a 14–15 évesek hol folytathatják a tanulást. Akiknek más tantárgyak jobban mennének, vagy egy gyomorrontás, esetleg vizsgadrukk miatt nem tudnak jól teljesíteni az adott napon, azok talán a főgimnáziumok saját felvételijében reménykedhetnek még. Az esélyek egyenlőségét illetően azonban itt is több a kérdés, mint a válasz.

A diszkrimináció pedig a középiskolákban sem szűnik meg. Az ingázást eddig is késve és töredékesen fizették ki, és most a szociális ösztöndíjat is elveszik a falusi diákoktól, valószínűleg azért, mert máshova kell a pénz (Romániában mindig minden fontosabb az oktatásnál). Ez a hirtelen jogfosztás már a Nép Ügyvédjének is feltűnt, de hogy fellépésének lesz-e foganatja, az később válik el. De ha lesz is, csak hónapok múlva, mert a kényelmetlen ügyeket nagyon el tudják nálunk húzni, mit sem törődve azokkal, akik ezt az időszakot megszenvedik. Mert biztos, hogy lesz olyan, aki épp azért marad ki végleg az iskolából, mert az állam valójában nem akarja a képzésüket, boldogulásukat segíteni. A miniszter jó ideje inkább a plagizált doktorátusokra keres megoldást, s bár ez alig néhány politikusnak fáj (köztük van ő maga, Nicolae Ciucă kormányfő és Lucian Bode belügyminiszter is), több energiát fordít erre, mint a hazai oktatás (és külön a falusi iskolák) versenyképességének emelésére. Bizonyos szempontból igaza van: elég sok példa mutatja, még az ország vezetői között is, hogy nem a tanulás a siker egyetlen kulcsa. Inkább az lenne meglepő, ha tényleg jó reformot dolgoztak volna ki...

 

Borítókép: gov.ro

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1049
szavazógép
2022-09-14: Közélet - Hecser László:

A baróti művelődési ház táblája marad! (Válaszolt Benedek-Huszár János)

A válaszadásra megszabott harmincnapos határidőn belül választ kapott Barót polgármesterétől, Benedek-Huszár Jánostól Dan Tanasă a Méltóságért Európában Polgári Egyesület elnöke. Egy közel háromoldalas „jogászkodás” kíséreté­ben a városvezető elutasította a hivatásos feljelentő által a művelődési ház névtáblája kapcsán megfogalmazott követeléseit. Nincs jogi alapja annak, hogy felül a román névnek kell szerepelni – írja az erdővidéki város polgármestere.
2022-09-14: Autóvilág–Technika - :

Hosszabbítsa meg a hajtásrendszer élettartamát! /X/

A biciklik nem állnak túlzottan sok alkatrészből, de azok zöme létfontosságú. A pedálok nélkül nem tudnánk tekerni, de lánc nélkül is épp olyan hatástalan lenne a szerkezet . Mivel ez a rendszer legalább olyan fontos a kerékpárok esetében, mint a motor a gépjárműveknél, ezért meglehetősen nagy figyelmet érdemel.