Sorin Cîmpeanu: Nem vettek el ösztöndíjat

2022. szeptember 15., csütörtök, Belföld

Az ötödikes diákok már a tanév első napjától tanulmányi ösztöndíjra jogosultak – szögezte le a tegnapi kormányülés utáni sajtótájékoztatóján az oktatási miniszter, hangsúlyozva, hogy az idén bővítették az ösztöndíjrendszert.

Sorin Cîmpeanu arra a kérdésre válaszolt, hogy mivel indokolja az ötödikesek érdemösztöndíjának és a lakhelyüktől eltérő településen tanuló középiskolások szociális ösztöndíjának eltörlését. A miniszter „fake news”-nak, álhírnek nevezte a kérdésben szereplő információkat. Közölte, hogy az ötödikesek tanulmányi ösztöndíjra jogosultak, a romániai oktatás történelmében először már a tanév első napjától. Emlékeztetett arra, hogy eddig az ötödikeseknek csak a második félévben járt négy hónapon keresztül tanulmányi ösztöndíj, az érdemösztöndíj összege pedig 200 lej volt, és ebből kevesen részesültek. „Jelenleg az összes ilyen ötödikes 150 lejes tanulmányi ösztöndíjat kap, kilenc hónapon át. Szülőként én elgondolkoznék azon, hogy mi a jobb: négy hónapon át havi 200 lejes ösztöndíjat kapni, mint eddig, vagy kilenc hónapon át havi 150 lejes ösztöndíjat, ahogy mostantól történik, ennek a miniszteri rendeletnek köszönhetően” – magyarázta. Hozzátette: a társadalmi, jövedelmi, egészségügyi és egyéb kritériumokat teljesítő tanulók szociális ösztöndíjat kapnak. Emellett a lakhelyüktől eltérő településen tanuló diákok ingázási támogatásban részesülnek. „Nem vettünk el senkitől semmilyen ösztöndíjat. Ha az ösztöndíjak költségvetése ötszörösére nő, azt hiszem, magától értetődik, hogy a diákok sokkal több pénzt kapnak, beleértve az ingázó vidéki tanulókat is” – nyilatkozta a tárcavezető.

Tételesen is felsorolta az ösztöndíjakat: a diákok szociális ösztöndíjának alsó határát havi kétszáz lejben szabta meg a kormány (szociális ösztöndíjra a társadalmi, pénzügyi vagy egészségügyi szempontból hátrányos helyzetű tanulók jogosultak, többek közt a fogyatékkal élő vagy krónikus beteg, a gyermekotthonban nevelkedő, valamint az árva vagy félárva iskolások), a tanulmányi ösztöndíjak havi összege 150, az érdemösztöndíjaké 200, a kiemelkedő teljesítményért járó ösztöndíjaké pedig 500 lej. Az idei tanévben ösztöndíjakra elkülönített összeg meghaladja az 1,332 milliárd lejt, vagyis ötször nagyobb, mint 2020-ban, amikor 270 millió lejt fordítottak a tanulók ösztöndíjaira. Az ösztöndíjkérelmek benyújtási határideje szeptember 30-a.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 438
szavazógép
2022-09-15: Történelmünk - :

Mit keresett Drakula Visegrádon és Pesten?

A vérszívó Drakuláról szóló horrorfilmek csupán ártatlan gyerekmesék a Dracula névvel illetett Vlad Ţepeş havasalföldi fejedelem valóságos rémtetteihez képest. A vajda alattvalói (ám főleg ellenségei) bizonyára boldogok lettek volna, ha a rettegett zsarnok egyszerű vámpírkodásban leli örömét, és sápadt, frakkos úrként riogatja őket éjszakánként – úgy, ahogy Bram Stoker ír regényíró 19. század végi műve nyomán a filmvászonról megismerhettük.
2022-09-15: Belföld - :

A nyugdíj az átlagbér fele

Romániában az országos nettó átlagbér 51,8 százalékát tette ki a második negyedévben az 1774 lejes átlagos társadalombiztosítási öregségi nyugdíj, de a nyugállományba vonult mintegy négyszázezer katona, rendőr, titkosszolgálati ügynök és jogász járandóságát is beleszámolva 1851 lej volt a romániai átlagnyugdíj.