Scholz Putyinnal beszélt telefonon

2022. szeptember 15., csütörtök, Világfigyelő

Mielőbb le kell zárni Oroszország Ukrajna elleni háborúját és a tűzszüneten, az orosz csapatok teljes kivonásán, valamint Ukrajna területi épségének és szuverenitásának tiszteletben tartásán alapuló diplomáciai megoldást kell találni – közölte Olaf Scholz német kancellár Vlagyimir Putyin orosz államfővel kedden telefonon a német szövetségi kormány szóvivőjének tájékoztatása szerint.

A német kancellár legutóbb május végén beszélt az orosz elnökkel. Steffen Hebestreit kormányszóvivő a több mint három hónapra megszakadt párbeszéd folytatásáról tájékoztató közleményében ismertette, hogy a másfél órás megbeszélésen Olaf Scholz nemcsak tűzszünetre, az orosz csapatok kivonására és Ukrajna területi integritásának és szuverenitásának tiszteletére szólította fel Vlagyimir Putyint, hanem azt is közölte vele, hogy „nem marad válasz nélkül”, ha Oroszország további ukrán területeket próbál bekebelezni, és Németország „semmilyen körülmények között” nem ismerne el ilyen lépéseket. A kancellár továbbá sürgette, hogy a nemzetközi humanitárius jog előírásainak megfelelően bánjanak az elfogott ukrán katonákkal, és gondoskodjanak arról, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt elláthassa őket.

Olaf Scholz hangsúlyozta, hogy gondoskodni kell az orosz megszállás alatt álló zaporizzsjai atomerőmű biztonságáról, tartózkodni kell az erőmű helyzetét tovább súlyosbító lépésektől és végre kell hajtani a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség helyszíni tapasztalatait összefoglaló jelentésben javasolt intézkedéseket – tette hozzá Steffen Hebestreit.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1236
szavazógép
2022-09-15: Világfigyelő - :

Elhunyt Wittner Mária ’56-os szabadságharcos

Elhunyt 85 éves korában Wittner Mária ’56-os szabadságharcos, a Fidesz volt országgyűlési képviselője – tudatta a család az MTI-vel tegnap. Wittner Máriát gyors lefolyású, súlyos betegség után érte a halál tegnap hajnalban Budapesten. Temetéséről később intézkednek.
2022-09-15: Közélet - :

In memoriam Vaszi Jánoska

1984. június 5-én pokolgép robbant Sepsiszentgyörgyön a Mihai Viteazul-szoborcsoport közelében, a detonációban életét vesztette az akkor 12 éves Vaszi Jánoska. 2022. szeptember 10-én, szombaton emlékművet avattak a tragédia helyszínén. Sárpátki Zoltán szobrászművész alkotásának leleplezésén beszédet mondott többek között Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, Puskás Attila, az emlékműállítás egyik kezdeményezője, a Volt Politikai Foglyok Szövetségének képviselője, Dénes Előd református lelkész, Vaszi Jánoska osztálytársa és Váry O. Péter, lapunk munkatársa, az emlékműállítás kezdeményezője, a Háromszéki Magyar Sajtóért Alapítvány képviselője. Alább beszédeik szerkesztett változatát közöljük azzal a céllal, hogy megidézzük Vaszi Jánoska emlékét, rögzítsük az emlékműállítás fő mozzanatait – de azért is, mert e felszólalások dokumentumértékűek, és hasznosak lehetnek történészek, korunk és társadalmunk jelenségeit kutatók számára is.