Megyei önkormányzatPályáztak a Mikó-kastély felújítására

2022. szeptember 15., csütörtök, Közélet

Az országos helyreállítási alaphoz (PNRR) nyújtott be pályázatot nemrég Kovászna Megye Tanácsa az oltszemi Mikó-kastély felújítása érdekében. A testület múlt pénteki ülésén elfogadták a megyei önkormányzat és Bodok község közötti társulási szerződés megkötéséről szóló határozatot. A megállapodást a pályázati hatóság kérte. A következő mozzanat a pályázat kapcsán a finanszírozási szerződés aláírása lesz. Felújítását követően a kastély egyike lesz az erdélyi kúriák útja állomásainak, falai között kap helyet a székelyföldi lovas kiállítás.

  • Drónfelvétel az oltszemi Mikó-kastélyról. Fotó: Kocsis B. János
    Drónfelvétel az oltszemi Mikó-kastélyról. Fotó: Kocsis B. János

A testület tagjai ellenvetés nélkül fogadták el a határozatot. Az ülésen Tamás Sándor elnök és Henning László alelnök is emlékeztettek, hogy az önkormányzat a helyreállítási alap keretében kiírt kulturális és turisztikai útvonalak létrehozását – köztük az erdélyi kúriák útja – célzó támogatásra pályázott. Az erdélyi kúriák útjának egyik állomása lesz az első osztályú műemlékként besorolt oltszemi Mikó-kastély, melyet, mint ismeretes, 2014-ben vásárolt meg az egykori tulajdonosok örököseitől Kovászna Megye Tanácsa és a bodoki önkormányzat.

A pályázatot június végén nyújtották be, az elbíráló hatóság – az Európai Beruházások Minisztériuma – pár apró kiigazítást igényelt, ugyanakkor kérte, hogy kössenek Bodok köz­séggel egy társulási szerződést. Erre vonatkozott a pénteken elfogadott tanácshatározat. Henning László szerint még egy lépéssel közelebb kerültek ahhoz, hogy be tudják kapcsolni a turisztikai-kulturális körforgásba az empire stílusú kastélyt. A pályázat összértéke 18,3 millió lej, amelyből a remélt uniós támogatás hozzávetőleg 7 millió lej. A beruházás a hatszáz négyzetméteres kastélyépület és a mellette lévő medence felújítását foglalja magában. A munkálatok lezárását követően az épületben a Székely Nemzeti Múzeum intézményi keretén belül, a Székelyföldi Lovas Központ részeként hozzák létre a székelyföldi lovas kiállítást.

A megyei önkormányzat vezetői már többször jelezték, hogy a nyolc évvel ezelőtt megvásárolt, az előző évtizedekben méltatlanul feledésbe merült és leromlott állapotba került kastély egyik kiemelt helyszíne a megye épített örökségének, Háromszék kulturális hagyatékának részét képezi, amelyet restaurálni kell, illetve a térség turisztikai körforgásának részévé kell tenni azt. Amint arról beszámoltunk, több évnyi munka után az ingatlanból sikerült elköltöztetni a különleges igényű gyermekek és fiatalok iskoláját, az elmúlt időszakban pedig elindították a folyamatot, hogy rendbe hozzák a leromlott épületet, illetve új rendeltetést adjanak az egész létesítménynek. Augusztusban javítási költségekre 225 ezer lejt irányzott elő a megyei önkormányzat. Ugyanannyival Sepsibodok község is hozzájárult a munkálatokhoz, mint társtulajdonos.

Amint arról beszámoltunk, a teljes Székelyföldi Lovasközpontot több lépésben tudják csak megvalósítani, a kastélyhoz tartozó tízhektáros terület, valamint a melléképületek rendbetétele, illetve hasznosítása később valósulhat meg. Amint azt Henning László, a testület alelnöke korábban lapunknak megerősítette, az épületegyüttes korszerűsítésének költségei nagyon magasak és a további beruházásokhoz is külső forrásokat kell keresniük.

Az empire stílusú Mikó-kastély az 1820-as években épült, a központi tengelyé­ben lévő Palotaterem két oldalán női és férfi lakosztályok sorakoznak. A reprezentatív nagyterem falképei a társasági élet egyes jeleneteit ábrázolják, a férfi lakosztályt a napóleoni háború jeleneteit idéző képek díszítik, míg a női lakosztályban egy európai utazás emlékképeit örökítették meg. Ezek egyedi értéket képviselnek Erdélyben, nemcsak tematikájukban, hanem sorozatjellegükben is. Korábban a Rómer Flóris-terv keretében szakemberek a falképeken sürgősségi beavatkozást végeztek, és elkészült a restaurálási terv is. A kastély belső dekorációjának értékes része a vadászterem historizáló faburkolata, beépített szekrényei és ajtókeretei, amelyek modernizálási munkák alkalmával készültek, és a kor rangos bútorművészeti emlékei.

Az épület déli részében eredeti állapotában maradt meg az intarziás parketta, és ugyanott még két eredeti, színes mázas csempekályha is látható.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás első fordulójában?




eredmények
szavazatok száma 0
szavazógép
2022-09-15: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Gondját viselik, gyarapítják a kis erdőt (Napkapu-program)

Sepsiszentgyörgyi diákok szorgoskodnak ismét azon a városszéli területen ma délután, ahol a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) három éve indított kezdeményezése nyomán kisebb erdő születik. A Napkapu környezetnevelési program révén az önkormányzat által biztosított területen eddig több mint 12 ezer facsemetét ültettek el, ezeknek pedig rendszeresen gondját is viselik.
2022-09-15: Máról holnapra - Farkas Réka:

Holnap lesz, de holnapután?

Egymásnak estek a román politikusok annak kapcsán, hogy kell-e vagy sem takarékosságra buzdítani a lakosságot a várhatóan nehéz tél elkövetkező hónapjaiban, és amint azt már megszokhattuk, a populizmus ismét felülírta a józan ész számításait. Sokan közülük úgy érzik, hogy a pazarlás ellen szólni is vétek, hisz „ez a szegény nép” Ceaușescu alatt kellően megszenvedte a fentről irányított takarékoskodást.