Székely könyvtárSiklódy Ferenc: Könyvjegyek II.

2022. szeptember 16., péntek, Kultúra

Sok-sok évvel ezelőtt, az 1980-as évek végén, miközben kollégáim felmérő dolgozatot írtak magyar irodalomból a székelyudvarhelyi Dr. Petru Groza Líceumban, én tüntetően egyik kedvenc kortárs költőmet olvastam a pad alatt. Magyartanárnőm kérdésére – hogy tudniilik miért nem dolgozom – tizenhét évem minden büszkeségével vágtam oda neki válaszként, hogy untat a kötelező tananyag, engem izgalmasabb dolgok érdekelnek. Szikszai Annamária tanárnő nem csinált különösebb cirkuszt az esetből, nem pofozott fel, még csak el se kobozta a könyvemet. „Nem ártana ismerni az alapokat is!” – mondta szomorúan. Ma már végtelenül hálás vagyok neki ezért a reakcióért.

Benkő József Transsilvania specialisában olvasom, hogy a székelyudvarhelyi (Székely támadtnak elkeresztelt) vár falán, János Zsigmond címere mellett latin nyelvű disztichonok intették a székelyeket, hogy ne kapdossanak idegen uralkodók (esetünkben I. Ferdinánd) után, hanem maradjanak hűségesek választott fejedelmükhöz. Íme az egyik disztichon:

„Cur vagus extremis terrarum finibus erras?

En prope, quem multo sangvine quaeris, habes.”

Szabó György nyersfordításában így hangzik magyarul ez a disztichon: „Miért kalandozol, kóborolsz a föld szélső határain? Íme, közeledben van az, amit sok vándorlással keresel”.

Most, a 100 kötetesre tervezett Székely Könyvtár sorozat végére érve nagyon áthallásosnak érzem a fenti két kis történetet. Hiszen tíz évvel ezelőtt mi is azért kezdtük el ezt a könyvsorozatot, hogy ha valaki meg akarja ismerni azt a népcsoportot, amelyből vétetett, ha tudni akarja, hogy honnan jövünk, mit is akartunk mi ezen a világon, egyetlen könyvsorozatban olvashassa a székely-magyar írott kultúra alapműveit. Félreértés ne essék: nem azt mondom, hogy nem kell kalózkodni idegen vizeken, sőt: nemcsak ajánlott, hanem egyenesen kötelező begyűjtenünk mindent, ami mások tapasztalataiból a hasznunkra válhat. De ha hiányzik a tőkesúly kis hajónkból, ne csodálkozzunk, ha az első komolyabb szélfuvallat után nyakig vízben, fuldokolva kapkodunk majd levegő után. 

Lövétei Lázár László

* Siklódy Ferenc: Könyvjegyek II. Székely Könyvtár 101., Csíkszereda, 2021, Hargita Kiadóhivatal

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 920
szavazógép
2022-09-16: Színház az egész világ - Nagy B. Sándor:

A bizalmat keresem a világban (Beszélgetés Pál-Ferenczi Gyöngyivel )

A Tamási Áron Színház új igazgatójának sosem voltak színházvezetői ambíciói, de Bocsárdi László kérésére, hosszú vívódás után mégiscsak vállalta az intézmény ideiglenes irányítását. Bízik benne, hogy az évad során megbizonyosodhat majd afelől, hogy hosszú távon is tudná-e végezni ezt a munkát vagy sem. Pál-Ferenczi Gyöngyi 1976-ban született Marosvásárhelyen, 1999-ben végzett az ottani színművészeti egyetemen, és azóta tagja a Tamási Áron Színház társulatának. A színházvezetéssel kapcsolatos gondolatairól, terveiről faggattuk az alábbi interjúban.
2022-09-16: Kiscimbora - :

A varga (Bukovinai népmese)

Hol volt, hol nem volt, hetedhét országon, még az Óperenciás-tengeren is túl, volt egyszer egy szegény özvegy­ember. Vargamesterséggel foglalkozott. Reparálta a cipőket, csizmákat, bocskorokat, de amit egész nap keresett, este elmulatta. Intették a barátai:
– Tegyél valamit félre az öregségedre is. Megöregszel, nem lesz egy filléred se! 
De ő nem törődött semmivel se. Csak bort, pálinkát, süteményt, tyúkot vásárolt alkonyatkor, s este mindet megitta-megette.