Ismerd meg faludat!Honismereti tankönyv készül minden településről

2022. szeptember 20., kedd, Közélet

Első körben négy háromszéki településről készítenek magyar nyelvű helyismereti tankönyvet IV–VII. osztályos diákok számára, majd évenként újabb négy község állíthatja össze saját kiadványát a Kovászna Megyei Művelődési Központ (KMMK) megbízásából.

  • A vargyasi iskolában már jövő szeptembertől használhatják a települési tankönyvet. Fotó: Albert Levente
    A vargyasi iskolában már jövő szeptembertől használhatják a települési tankönyvet. Fotó: Albert Levente

Vajon ismerik-e a tizenévesek saját falujuk történetét, természeti kincseit, a dűlők nevét, az épített örökséget, a helyi népszokásokat, hagyományos népi mesterségeket, tudnak-e az ott született híres emberekről, hallottak-e arról, mit sütöttek, főztek ükanyáik a legszívesebben? Ezek megismeréséhez nyújtanak segítséget azok a településenként készülő, diákoknak szóló falumonográfiák, amelyeket az érintett községek pedagógusai állítanak össze a már létező helyi kiadványokra alapozva, azokat új ismeretekkel kiegészítve és a IV–VII. osztályosok számára átírva.

Lapunk megkeresésére Szőts-Papp Zsuzsa, a Kovászna Megyei Művelődési Központ munkatársa, az általa települési tankönyveknek, helyismertető diákbatyunak nevezett kiadványokat érintő pályázat felelőse elmondta: céljuk, hogy a pedagógusok kezébe egy olyan eszközt adjanak, amelynek segítségével a különböző tanórák kötelező anyagába be tudják iktatni a helyi vonatkozásokat, ezáltal az órák érdekesebbé, vonzóbbá válhatnak és a tanulók jobban megismerhetik saját településüket és annak környezetét.

Csernátonban külön fejezetben kap helyet a Haszmann Pál Múzeum, a vargyasi tankönyvben a Vargyasi-szorosnak szánnak kiemelt figyelmet, a torjai Büdös-hegynek is terjedelmes az ismertetése, a berecki fuvarozás történetét, a castrum és az Ojtozi-szoros leírását is külön tárgyalják. A települési különbözőségek ellenére minden tankönyv szerkezete azonos: földrajzi fekvés, történelem és híres emberek, természeti kincsek, oktatástörténet, épített örökség, egyház, nyelvjárás, hagyományok, népszokások, népi mesterségek, gasztronómia. Egyik településen a természeti adottságok bírnak különös hangsúllyal, egy másikon az épített örökség vagy más területek, a lényeg, hogy mindenik kiadvány tartalma minőségi legyen, és a diákoknak szóljon – mondta Szőts-Papp Zsuzsa.

A négy község – Csernáton, Torja, Vargyas, Bereck – kiválasztásának két fontos feltétele volt: legyen az érintett településnek korábban megjelent falufüzete, monográfiája, történelmi ismertetője, ami forrásanyagként használható a diáknyelvre átírt változathoz, és legyenek olyan pedagógusok, akik felvállalják ezt a munkát, kiegészítik a korábbi ismereteket újakkal és a szóban forgó korosztálynak megfelelően fogalmazzák meg az ismeretanyagot és a hozzá tartozó feladatokat. Az egységes szerkezetű és arculatú tankönyvek településenként helyi fényképeket is tartalmaznak, valamint olyan grafikai elemeket, amelyek segítenek a feladatok megoldásában, a szerzők minden esetben helyi pedagógusok, akik a művelődési központ közvetítésével a különböző területek szakembereivel is együttműködnek.

Szőcs-Papp Zsuzsa azt tartja a legfontosabbnak, hogy olyan korosztályt tudnak megszólítani, amely még érzékeny az őt körülvevő környezet megismerésére, a negyedikesek kíváncsiak, a nagyobbak pedig már abban is részt vehetnek, hogy ők mondják meg, szerintük mi a helyi érték. A települési tankönyvek megírását az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatja, a kiadványok nyomtatását a megyei művelődési központ finanszírozza Kovászna Megye Tanácsa által. A helyismereti diákkönyvek minden bizonnyal ott lesznek jövő szeptemberben a csernátoni, torjai, vargyasi és berecki negyedikesek iskolapadján – amit hetedik osztályok használhatnak –, és remélhetőleg majd a következő negyedikesekén, lehetőleg minél több településen.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 535
szavazógép
2022-09-20: Kármentő - Szekeres Attila:

Gyökerek, vérségi kötelékek

Számtalanszor halljuk, hogy minek kell a holtakkal foglalkozni, miért kell annyi megemlékezést szervezni, abból nem élünk meg.
2022-09-20: Közélet - Nagy D. István:

Konyhakertek miatt késik az Olt-híd építése (Sepsiszentgyörgy)

Nem várt, kisebb akadály késlelteti a városi általános mobilitási terv részeként megépülő, gyalogosoknak és kerékpárosoknak szánt Olt-híd kivitelezési munkálatainak az elkezdését. Az önkormányzat lapunk megkeresésére arról tájékoztatott, hogy noha a munkakezdési parancsot kiadták az építőnek, mielőtt az nekiláthatna a munkának, pár törvénytelenül kialakított kisebb konyhakertet fel kell még számolni a folyó bal partján, az Állomás negyed, illetve a gyártelep felőli részen. Az érintetteket felszólították, de legtöbben nem tettek eleget a kérésnek, hogy maguk számolják fel a kerteket, így az önkormányzat tegnap elkezdte a bontást.