A ki nem fizetett területbér miatt felgyűlt adósságok következtében zárolták a megyei intézményként működő Tanulók Háza számláit, a kiutalt költségvetésből nem jutott a villany- és gázszámlák törlesztésére sem, ezért fűtetlen épületekben kénytelenek tartani a foglalkozásokat Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen és Kovásznán – közölte lapunk megkeresésére Kerekes Jenő igazgató.
Míg korábban a Tanulók Háza költségvetésében szerepelt az a havi kétezer lejes tétel, amiből a sepsiszentgyörgyi székház hátsó, emeletes épülete alatti terület bérét ki tudták fizetni a tulajdonosnak, a vártemplomi református egyházközségnek, több mint fél éve nem kap erre pénzt az intézmény, az oktatási minisztérium megvonta tőle, a megyei tanfelügyelőségen keresztül kiutalt összeg még a villany- és gázszámlára sem volt elegendő – mondta Kerekes Jenő. A baróti és a bodzafordulói egységekben nem gázzal fűtenek, ellenben Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen és Kovásznán elzárták a gázt, kétezer diáknak fűtetlen termekben tartják a foglalkozásokat. A villanyszámlára az alkalmazottak kölcsönözték az intézménynek a szükséges összeget, ezt a napokban visszakapták, és esély van arra, hogy a megyeközponti székház gázszámláját kifizessék, legalább itt elindítsák a fűtést, mivel az emeleti hálókban jelenleg negyven diáknak adnak szállást, ők a Mihai Viteazul Főgimnázium tanulói, akiknek a bentlakása felújítás alatt áll.
A Tanulók Háza jelenlegi adóssága ötvenezer lej körüli, az igazgató szerint az iskolák kiadásaival összehasonlítva ők egy nem túl költséges intézmény, a tartozásuk mértékéhez viszonyítva igen nagy a büntetés, ami közvetlenül a tanítványaikat érinti. Sepsiszentgyörgyön ezerkétszáz diákot írattak be ebben a tanévben, Kézdivásárhelyen és Kovásznán egyenként több mint négyszázat, ezért, ha nem kapnak időben költségvetés-kiegészítést, még jó ideig legalább kétezer tanulónak kell hideg termekben tartózkodniuk a foglalkozások alatt.
Kerekes Jenő attól tart, ha a helyzet rendeződik, jövő januárban kezdődik elölről a pénzhiány okozta probléma, mert régi Szemerján, a Kós Károly utcában használnak olyan épületet – az egykori Kiss Árpád-iskola területén –, amely a helyi önkormányzat tulajdona, és jövőtől bért kell fizetniük. Eddig azért „úszták” meg, mert az általuk befektetett felújítási, korszerűsítési munkálatok fedezték a használati bér összegét, mostanra a kettő kiegyenlítődött, ezentúl bért kell fizetniük a használatért.
Az igazgató bizakodó, mert úgy véli, a több ezer diáknak iskolán kívüli oktatást, szórakozást biztosító tevékenységek a döntéshozóknak is fontosak, ők a maguk részéről mindent megtesznek, hogy a tanórákon kívüli közösségi élményt és a tehetségek fejlődését biztosítsák.