Románnyelv-gyakorlás iskolán kívülA kézművesek között nincs nyelvi akadály

2022. szeptember 21., szerda, Közélet

Pörög a rokka, kattog a varrógép, ollók csattogása hallszik, a szalmadarabolásnak is sajátos hangja van, az előre elkészített fakanalak csiszolása hangosabb a szövés, fonás, horgolás, gyöngyfűzés, varrás, csemperagasztás, agyagozás műveleténél. Ez az egyedi műhely a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola Step by Step tagozata öt évfolyamának közös, e heti benedek-mezői nappali táborában működik, amelynek az a különlegessége, hogy az oktatók moldvai román nyelvű népművészek.

  • A kézművességben nincsenek nyelvi akadályok
    A kézművességben nincsenek nyelvi akadályok

Személyes kapcsolat révén ismerkedett meg a Váradi-iskola Step by Step-es pedagógus közössége a moldvai román népművészekkel, nevezetesen a Neamț megyeiekkel és a Prut mentiek alkotóival. Pál Melinda, a Váradi-iskola Step by Step tagozata másodikosainak tanítója gyöngyfűzési szenvedélye révén került kapolatba a Neamț megyei népművészeti és kézműves alkotókkal, valamint a Prut menti kézműves mesterekkel, s így született az ötlete, hogy szervezzenek közös alkotótábort, ahol a háromszéki gyermekek hallhatják a román szót, ismerkedhetnek a román kultúrával a románul elhangzó népmesék és népdalok által. Az külön ráadás, hogy a moldvai oktatók népviseletben jelentek meg a táborban, illetve ruházatuk egy eleme révén mutatják be a román népviselet jellegzetességeit.

Ezen a héten a Váradi-iskola Step by Step tagozatának öt évfolyama – előkészítőtől negyedikig – minden diákja és tanítója reggel a benedek-mezői táborba utazik, kicsi és nagy részt vesz a kézműves-foglalkozásokon, a közös ebéd, az éneklés és a mese zárja a napi programot, amelyre a tanévközbeni Erdei tábor elnevezésű tanhét ad lehetőséget.

A tíz helyi pedagógus és a kilenc meghívott mester, a több mint százhúsz diák együttlétét a helyi önkormányzat, a szülők és az általuk megszólított vállalkozók támogatása tette lehetővé. Az ismerjük meg egymást az alkotások által elnevezésű programnak kettős célja van: gyarapítani a diákok románnyelv-ismeretét és közösségben ismertetni a diákokkal a kézműves hagyományokat – mondta Pál Melinda programvezető.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 147
szavazógép
2022-09-21: Közélet - Bartos Lóránt:

Évadnyitót tartottak (Kézdi-Orbai Kerületi Ifjúsági Lelkészség)

Szeptember 16–17-én tartották a Kézdi-Orbai Kerületi Ifjúsági Lelkészség évadnyitóját – tájékoztatott a romkat.ro. Ez alkalomból 25 fiatalból álló csoport kereste fel Gelencét Olasz Béla kerületi ifjúsági lelkész és Mészáros Tünde hitoktató társaságában.
2022-09-21: Máról holnapra - Mózes László:

Barátokat keresve

Az erdélyi magyar közösség sorsa akkor fordul jobbra, e közösség tagjai akkor tekinthetnek bizakodóbban jövőjükre, amikor önálló intézményként újra megnyithatja kapuit a marosvásárhelyi katolikus iskola: ez a több évszázados múltra visszatekintő egyházi tanoda némiképp a lakmuszpapírhoz hasonlítható, mely savak hatására vörös, lúgok hatására pedig kék színűvé változik.