Elkészült a kormányprogramFedezet nélküli ígéretek? - Farkas Réka

2008. december 17., szerda, Közélet

A kormányprogramnak egy ideiglenes változata szivárgott ki tegnap — jelentette ki Emil Boc kijelölt kormányfő. A munkaváltozatnak nevezett példányból kiderülnek az új kabinet igen nagyra törő tervei, de gazdasági elemzők szerint ezek megvalósítása jelentős költségvetéshiánnyal járna, és nem hiányoznak a válságkezelő megoldások.

Az SZDP—D-LP koalíció jelentős nyugdíj- és béremelést ígér, a szociális juttatások növelését tervezi, s ezzel párhuzamos adó- és áfacsökkentéseket irányoz elő. A kormányprogram szerint jelentős infrastrukturális beruházások lesznek, nőnek a mezőgazdasági támogatások, folytatódnak az egészségügyi, tanügyi befektetések. Emil Boc tegnap az 1989 utáni időszak legjobb kormányát ígérte Romániának, ám a nyilvánosságra került tervek ismeretében a szakértők igen szkeptikusak ezzel kapcsolatban.

Válságkezelő munkacsoport

A 2009—2012-es kormányprogramnak huszonkilenc fejezete van, és tíz elvre épül. Egységes és átlátható kormányzást ígérnek, szerepel a parlamenttel szembeni felelősség, az egyenlőség és a diszkriminációmentesség elve. Az első fejezetben leszögezik, hogy a pénzügyi válság kezelése és a hitelezési folyamat újraindítása érdekében munkacsoportot alakítanak a nemzeti bankkal, a Román Bankok Egyesületével, a munkáltatók szervezeteivel és a szakszervezetekkel. Tervezik az Országos Letéti és Takarékpénztár (CEC) tőkéjének emelését a kis- és középvállalkozások finanszírozása céljából, új állami támogatási rendszerek bevezetését a kis- és középvállalkozások termelő és korszerűsítő tevékenységének bátorítására, az európai pénzekből megvalósítandó beruházások és mezőgazdasági, illetve vidékfejlesztési tervek társfinanszírozására szánt összegek biztosítását a 2009-es állami költségvetésből.

Növekvő jövedelmek

Az egységes adókulcs továbbra is 16 százalék lesz, de a kis jövedelműek adókedvezményekben részesülnek, az országos bruttó minimálbér pedig a jelenlegi kormány által a szakszervezetekkel és a munkáltatókkal már megkötött egyezség értelmében 2009. január 1-jétől 540 lejről 600 lejre emelkedik. A 2011-re tervezett euróövezethez csatlakozásig ígérik, 500 euróra emelik a bruttó minimálbért, és 2012-ig 60 százalékkal lesz nagyobb az átlagkereset.

A kormányprogram előírja ugyanakkor a 350 lejes minimálnyugdíj bevezetését, 2009. július 1-jétől az állami költségvetésből egészítik ki mindazok járulékát, akik 350 lejnél kisebb nyugdíjat kapnak. Január elsejétől emelik a nyugdíjakat, a nyugdíjpont értéke eléri a bruttó átlagbér 45 százalékát. Ezenkívül szintén 2009. július 1-jétől megkétszerezik a gyerekpénzt, és a tervek szerint 2012-ig 200 lejre nőne ennek értéke.

A D-LP—SZDP 2009—2012-es kormányprogramja értelmében öt százalékra csökken az alapélelmiszerekre kivetett hozzáadottérték-adó (áfa), míg a luxuscikkek esetében 25 százalékra nő. A program előírja még, hogy csökkentik a villanyáram és a földgáz árát is.

Mezőgazdaság

A területek önkéntes tagosításának bátorításával és ezek hatékonyabb megművelésével akarja támogatni a jövendőbeli kormány a mezőgazdaságot, és nagyobb súlyt kívánnak adni az állattenyésztésnek is. Ösztönözni akarják a biotermelést is, illetve a ,,lemaradt" ágazatokat: a gyümölcs-, zöldség- és szőlőtermesztést. Az EU-s pályázatokhoz az állami költségvetésből biztosítanak társfinanszírozást, és ingyenes tanácsadásban részesítik a gazdákat. A kormány csökkenti ugyanakkor a mezőgazdaságban használt gázolaj árát: ez 21 euró lesz tonnánként, ami megfelel az Európai Unió által megállapított legalacsonyabb árnak.

Beruházások, fejlesztések

A kormányprogramban jelentős infrastruktúra-fejlesztések, több mint ezer kilométer autópálya, gyorsvasutak, terelőutak építése szerepel. Az oktatás költségvetése a GDP hat százaléka lesz, és ígérik a tanárok bérének emelését, bár nincs szó a megszavazott ötvenszázalékos fizetésemelésről. Az egészségügyben dolgozók is bérnövekedésre számíthatnak, 2012-ig fokozatosan a GDP hat százalékára emelik az ágazat költségvetését.

A költségvetési kiadásokat úgy igazítják, hogy a költségvetéshiány a GDP 2,5 százalékára csökkenjen 2009-ben, míg ,,2008-ban több volt, mint annak 3,5 százaléka". A gazdasági növekedést jövőben 3,5 százalékosra becsülik.

Bírálják a tervezetet

A kormányprogramban szereplő adókedvezmények, az áfacsökkentés, az egészségügynek és az oktatásnak szánt pluszalapok, a szociális juttatások hatszázalékos költségvetéshiányhoz vezetnek a jövő évben — állítja Varujan Vosganian leköszönő pénzügyminiszter. „Ha a most leszögezett intézkedéseket betartja, a Boc-kormány kénytelen lesz megemelni bizonyos adókat" — mondta Vosganian. Véleménye szerint a két párt szakembereinek tájékozódniuk kellett volna a gazdasági és pénzügyi tárcánál: megtudták volna, hogy az elmúlt három hónapban eddig nem tapasztalt arányban, kétmilliárd euróval csökkent a költségvetési jövedelem. A pénzügyminiszter úgy véli, hogy a 2009-es költségvetésben előirányzott jövedelmet legalább hárommilliárd euróval kellene kiigazítani.

Gyenge miniszterelnök és nehezen teljesíthető ígéretek — így jellemezték a kormányprogramot az AFP hírügynökségnek román gazdasági szakemberek. Egy egész sor szociális intézkedésnél nem jelölték meg, milyen forrásokból fedezik a költségeket, ha minden ígéretüket teljesítik, igen gyorsan kiürül az állampénztár — fejtette ki Bogdan Baltazar. A kommunista idők nagyvonalú ígértekben bővelkedő kormányprogramjaihoz hasonlította a tervezetet a Munkáltatók Országos Szövetsé­gének elnöke. Többen felvetik, hogy Boc gazdasági tapasztalatának hiánya rendkívüli mértékben csökkenti a válság megfelelő módon történő kezelésének esélyét.

Döntöttek a kormány szerkezetéről

Az új kormánynak tizennyolc minisztériuma, egy kormányfője, egy kormányfőhelyettese és egy tárca nélküli minisztere lesz; ez utóbbi a parlamenttel való kapcsolattartásért felel — jelentette ki Emil Boc kijelölt miniszterelnök a D-LP—SZDP+KP koalíció tárgyalása után. Mircea Geoană bejelentette, a koalíció ma véglegesíti a kormányprogram-tervezetet, és mára ígérte a miniszterjelöltek listáját is. Az igazságügyi szaktárcát Geoană közlése szerint egy független foglalja majd el. Az ütemterv szerint a parlamenti szakbizottságok szombaton és vasárnap hallgatják meg a miniszterjelölteket, és a honatyák jövő hétfőn szavaznak az új kabinetről.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2008-12-17: Közélet - x:

Perelnek az Europiacért (Törvénytelenségek összjátéka) - Farkas Réka

Nem engedi át a városnak az Europiacot a Novak Novrom Kft., ha kell, peres úton keresi igazát — jelentette be Papp Attila, a cég tulajdonosa. Úgy értékeli, az önkormányzat tudatos csődeljárást indított ellenük, a vélt adósság fejében ingyen kaparintaná meg a létesítményt, hogy ideköltöztesse az árusokat arról az oroszpiacról, amely évek óta törvénytelenül működik, és amelynek felszámolásáért semmit sem tett, pedig több mint tíz évvel ezelőtt épp e célból hozták létre az Europiacot.
2008-12-17: Közélet - x:

Kire, mire (nem) számíthat a kisember? (Itt az erdő, hol az erdő?) - Szekeres Attila

A lapunk 2007. június 22-i számában megjelent, Ellopták az erdőt című riportban beszámoltunk arról, hogy a sepsiszentgyörgyi Nagy Ákos észrevette, letarolták Előpatakon visszakapott, telekkönyvezett erdejét, s 2005. március 17-én büntetőjogi feljelentést tett a megyei ügyészségen a Sugás Erdészet, továbbá a felettes erdészeti hatóságok kötelékébe tartozó ismeretlen tettesek ellen hivatali visszaélés és minősített lopás gyanújával.