Faipari hálózat alakulKlaszterben nő a piaci részesedés

2008. december 17., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Újabb partnertalálkozót tartott a faipari hálózat alakítása érdekében indított program csapata. A német, francia, finn és hazai tanácsadó cégek, a brassói szakegyetem mellett a megyei tanács és az Asimcov vállalkozói szövetség együttműködésével zajló Pro Wood programot az Európai Bizottság finanszírozza, és célja mind ágazati (faipar), mind regionális (Kovászna megye) szempontból a résztvevők előnyére váló hálózat, úgynevezett klaszter létrehozása.

Az első szakaszban kérdőívek segítségével térképezték fel az ágazatban felmerülő problémákat. Claudia Mühlenfeld, a németországi koordináló csoport tagja rámutatott: az adatok nagyobbik részét már sikeresen feldolgozták, és ebből többek közt arra is fény derült, hogy a hazai vállalkozók nem élnek az internetes értékesítési lehetőségekkel. A hazai egyetemek és más, tudományos munkát végző intézmények fejlesztései nem veszik figyelembe a vállalkozók igényeit, így eddig nem álltak elő olyan technológiai megoldásokkal, amelyeket a fafeldolgozás során lehetett volna hasznosítani. Mühlenfeld szerint a felmérésekből az is kiderül, hogy a vállalkozók nem bíznak az államban, sokan úgy érzik, hogy a hivatalos intézkedések nem segítik, hanem korlátozzák munkájukat.

A rendezvény házigazdája, Bagoly Miklós Asimcov-elnök a Pro Wood klaszter eddigi tevékenységéről számolt be. Tamás Sándor szerint az egységes faipari képviselet nemcsak az anyagi erőforrások takarékos felhasználását jelenti, hanem választ is ad a régióban egyre növekvő munkanélküliségre. A klaszter azért is fontos, mert javítja a tudományos intézetek és a vállalkozói réteg közti kommunikációt ― fejtette ki a megyei tanács elnöke.

A találkozón elhangzott, Magyarországon a klaszterbe tömörült faipari vállalkozók negyvenszázalékos piaci részesedéssel bírnak. A klaszter lényege olyan termelési és értékesítési szövetség létrehozása, amely csökkenti a termelési költségeket, és növeli az értékesítési potenciált. Háromszé­ken több mint háromszáz vállalkozó dolgozik a faiparban, a megye gazdaságának húsz százalékát ez az ágazat teszi ki.

(Kiss Bence―Fer-)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2008-12-17: Közélet - x:

Kire, mire (nem) számíthat a kisember? (Itt az erdő, hol az erdő?) - Szekeres Attila

A lapunk 2007. június 22-i számában megjelent, Ellopták az erdőt című riportban beszámoltunk arról, hogy a sepsiszentgyörgyi Nagy Ákos észrevette, letarolták Előpatakon visszakapott, telekkönyvezett erdejét, s 2005. március 17-én büntetőjogi feljelentést tett a megyei ügyészségen a Sugás Erdészet, továbbá a felettes erdészeti hatóságok kötelékébe tartozó ismeretlen tettesek ellen hivatali visszaélés és minősített lopás gyanújával.
2008-12-17: Pénz, piac, vállalkozás - x:

Változtak az utasfogalmi vámszabályok

December 1-jétől változtak az Európai Unión kívüli országokból belépő utasok személyi poggyászában lévő áruk vám- és nemzeti adómentességére vonatkozó szabályok — közölte a magyar Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága.