Összesen két önkormányzatnak sikerült pályázatot benyújtania a Környezetvédelmi Alap által augusztus közepén meghirdetett, a közvilágítás energiahatékonyabbá tételét célzó kormánytámogatásra. Kézdivásárhely mellett Illyefalva töltötte fel az online rendszerbe a pályázatát, mely most elbírálás alatt áll. Amennyiben jóváhagyják egymillió lejből korszerűsíthetik a közvilágítást a községközpontban, valamint Sepsiszentkirályban, a beruházás nyomán pedig az utcai lámpák energiaigényének mintegy hatvan százalékát spórolhatnák meg.
Fodor Imre polgármester lapunk érdeklődésére elmondta, hogy már korábban tudomásuk volt arról, hogy a szaktárca a Környezetvédelmi Alapon keresztül idén is készül egy ilyen pályázati kiírására, ezért megrendelték a megvalósíthatósági tanulmányt. Eredetileg a községhez tartozó mindhárom településsel számoltak, de kiderült, túl magas lenne az önrész összege. Számításaik azt mutatták, hogy a pályázati feltételek szerint a község által lehívható összegből Illyefalván és Sepsiszentkirályban valósítható meg a beruházás. Ezzel is pályáztak. Fodor Imre felidézte, hogy a minisztérium által kiírt keretösszeg hét perc alatt kimerült, sok önkormányzat lemaradt. Nekik szerencséjük volt, Kézdivásárhellyel együtt sikerült benyújtaniuk a dokumentációt.
Jelenleg a pályázat elbírálás alatt van, amint ez megtörtént, s ha nyertesnek nyilvánították, következik a finanszírozási szerződés aláírása, majd a közbeszerzés a műszaki terv elkészítésére és a kivitelezésre. A polgármester számításai szerint a gyakorlati megvalósítás jövő nyáron kezdődhet el. A pályázati feltételek szerint Illyefalva legtöbb egymillió lejre pályázhatott a közvilágítási rendszer energiahatékonnyá tételére. A beruházás takarékos lámpatestek, égők felszerelését, valamint a szükséges számítógépes irányítórendszer beüzemelését foglalja magában. Egyes számítások szerint az új rendszer révén hatvan százalékkal csökkenthető az áramfogyasztás, amit Fodor Imre némileg eltúlzottnak gondol, de úgy véli, ha negyvenszázalékos megtakarítást sikerül elérni, már megérte belevágni.
Amint arról beszámoltunk, a környezetvédelmi minisztérium augusztus közepén hirdette meg a pályázatot, az önkormányzatok számára elérhető keretösszeg 500 millió lej volt, de azt is lehetővé tették, hogy végül 750 millió lejre köthessenek finanszírozási szerződéseket. Az augusztusi kiírás szerint az ötezer lakosnál kisebb községek legtöbb egymillió lejes, ennél nagyobb közigazgatási egységek kétmillió lej, kisvárosok legfeljebb hárommillió lej támogatásra pályázhattak. A másodrangú municípiumok esetében a maximális támogatási összeg ötmillió lej, az első rangú municípiumok esetében pedig hatmillió lej volt.