Az 1956-os forradalomra és szabadságharca emlékezett tegnap Barót is. A Gaál Mózes Általános Iskolánál, a Petőfi utcai emlékműnél felszólalók a hatvanhat évvel ezelőtt Budapesten kezdődött, majd az anyaország egészére átterjedő szabadságharcosok áldozatvállalását emelték ki. A művelődési ház kistermében az Uzonkafürdőn lakó Kelemen Csongor politikai elítélt életéről vallott.
Az iskola udvarán, Moyses Márton, Jan Palach és Baurer Sándor vértanúságot szenvedők emlékhelyénél az általános iskola tanulói rótták le kegyeletüket: az utókor feladata, hogy megőrizze és ápolja múltunk nagyjainak és névtelen hőseinek emlékét. Mert utóbbiakból – akiknek nevét nem őrzi történelemkönyv – is voltak szép számban – hangzott el.
A székely ruhába öltözött diáklányok kiemelték, hogy a forradalomhoz négy baróti diák – Moyses Márton, Bíró Benjámin, Józsa Csaba és Kovács János – is megpróbált csatlakozni.
Tókos Szilárd, a baróti RMDSZ ifjúsági szervezetének elnöke úgy fogalmazott: 1956. október 23-án a magyar nemzet a függetlenségét kérte vissza. A ma politikai helyzete sokban hasonlít a hatvanhat évvel ezelőttihez, ezért példaként kell tekintenünk az ’56-osokra: elért jogainknak érvényt kell szereznünk, ki kell állnunk nemzeti jelképeink mellett, támogatnunk kell az iskolát és az egyházat, védenünk kell a szabad nyelvhasználatot, mert ezek kisebbségi létünk megmaradásának sarokkövei – jelentette ki.
A Petőfi utcai emlékműnél Benedek-Huszár János polgármester úgy fogalmazott, a szabadság sem jár mindenkinek, azért meg kell harcolni, meg kell dolgozni. A mi életünkben ott voltak 1989 decemberének eseményei, amelyet ott és akkor tényleg forradalomnak hittünk, és úgy is éltük meg. Viszont sokan vannak Európában, akiket a szomszédban zajló háború ébresztett rá, milyen veszélyben is van az elődeiktől örökölt szabadságuk.
Gál Károly parlamenti képviselő a baróti ’56-os szerepvállalásuk miatt meghurcolt közeli ismerősei, Oláh János, Aczél Ferenc és Bede István kiállását dicsérte, mondván: „a hősök közöttünk vannak” „A szabadságot nem csak kivívni kell, hanem arra ügyelni is szükséges. Ez a mi feladatunk ma. Ügyeljünk a demokráciára, a szabad választásokra, a szabad véleménynyilvánításra, a szabad sajtóra és a szabad utazásra. Mindazokra az értékekre, amelyekért elődeink harcoltak, meghaltak vagy vállalták a kemény megtorlást. Ha ezt megtesszük, gyerekeink, unokáink jövője biztosítva van” – mondotta.
Soós Kázmér történelemtanár a 40–50-es évek politikai állapotát villantotta fel röviden, majd a baróti négy diákról emlékezett meg, és kiemelte Moyses Márton 1970 februárjában vállalt vértanúságát. Ilkai Árpád vargyasi unitárius tiszteletes áldásában úgy fogalmazott, Isten azokban a nehéz időkben sem hagyta el népét: ott volt a lyukas zászlók közepének kitöltésében, ő fogta egybe a piros-fehér-zöld lobogón tátongó lyukat, gyógyító erejével és gondviselő szeretetével a szíveken ütött lyukakat is befoltozta, majd a torkolattűz fájdalmában és a börtönfalak között is jelen volt. A megemlékezés a székely és magyar himnusz közös éneklésével és a kegyelet koszorúinak elhelyezésével ért véget.