Kárpátaljai levelekNyolc hónap háború

2022. október 26., szerda, Jegyzet

Kétszáznegyvenhárom napja keserű a lelkünk. Napra pontosan nyolc hónapja már, hogy ránk tört az orosz agresszió s vele együtt a háborús lidércálom…

Sajnos, nem álom, nagyon is valóságos és pusztító, ami körülöttünk zajlik. Akik az első napokban elmenekültek, úgy tervezték, hogy csak kis időre mennek, pár hét múlva biztosan hazatérhetnek. A remélt kis időből aztán hónapok lettek, ma már gyerekeik másutt járnak óvodába, iskolába. Több millióan vannak…

Mi, akik itt maradtunk, kitartunk. Akármennyire nehéz is. Nehéz az újságíró dolga, mert nem szabad a tolla. Nehéz a pedagógus dolga, mert a mindennapos iskolai szokásrend része lett a légiriadó, az óvóhely. Nehéz a tiszteletes dolga, amikor reményt kell öntenie a csüggedő szívekbe. Béklyóba van kötve a gondolatunk, kalodába van zárva a szabadságunk. Nehéz, roppant nehéz mindenkinek…

Miközben csontig hatol a háborús stressz, érezhetően feszültebb mindenki, egyesek még provokációval is tetézik a bajainkat. De ilyenkor se feledjük az intelmet: embernek maradni minden körülmények között! Hozzászoktunk a légi szirénák süvítő hangjához, a menekültáradathoz, a gazdasági nehézségekhez, a materiális pusztításhoz, ám egyvalamihez képtelenség idomulni… Nem telik el úgy nap Kárpátalján, hogy ne érkezne gyászjelentés elhunyt földijeinkről. Lesz még béke a fejünk fölött? Visszakapjuk-e még valaha az életünket?

Nehéz manapság optimistának lenni, de hiszem: minden rossz után okvetlenül következnie kell valami jónak! A jónak a béke képében kell megtestesülnie. Mióta ránk tört a háború, új értelmezést kapott a probléma, a gond szó jelentése. Ám mi még ezzel együtt se panaszkodjunk, hiszen van hol álomra hajtani a fejünket, van otthonunk, családunk. Százezrek, milliók már ezt sem mondhatják el magukról. Korcs világ az, amiben az ember szemére vetik, amikor azzal fejezi be sorait, hogy legyen béke…

Jogos az ellenvetés, béke, béke, de milyen áron? Ezt a politikumnak, a diplomáciának kell megválaszolnia és megoldania. Hiszen éppen ez a feladata: a kiútkeresés, hogy megszabadítsák az embereket a szenvedéstől, elejét vegyék a további öldöklésnek.

Épp ma jelent meg egy ukrajnai közvélemény-kutatás, amiben a válaszadók 86 százaléka támogatja a háború folytatását. Bizonyára bennem lehet a hiba, amiért én nem szeretném, hogy még többen haljanak meg.

Legyen béke!

Dunda György, Kárpátalja (Kárpáti Igaz Szó)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2022-10-26: Közélet - Matekovics János Zoltán:

Aki egyáltalán nem haragszik a határon túli létre (Találkozó Lőrincz P. Gabriellával)

Vendégünk volt Lőrincz P. Gabriella kárpátaljai író, a Magyar Írórezidencia Program első határon túli meghívottja. A családias hangulatú találkozóra pénteken este Sepsiszentgyörgyön a Bod Péter Megyei Könyvtár olvasótermében került sor, ahol a szerzővel Miklóssi Szabó István író beszélgetett. A meghívott felolvasott Könnytelen madonnák című verses-, valamint Reflexiók című esszékötetéből.
2022-10-26: Közélet - Iochom István:

Jól halad a felújítás (Szent Mihály-hegyi műemlék templom)

A kivitelezési tervnek megfelelően, nagyon jól halad a több mint hatszáz éves Szent Mihály-hegyi műemlék templom teljes körű felújítása.