Románia schengeni csatlakozásáról és az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) ajánlásainak teljesítéséről tárgyalt tegnap Brüsszelben Nicolae Ciucă miniszterelnök Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével. A román kormányfő Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral is megbeszélést folytatott, melyen a Fekete-tenger térségének figyelmes monitorozását szorgalmazta a régióban zajló eseményekre és Oroszország kiszámíthatatlan viselkedésére való tekintettel.
A kormány közleménye szerint a megbeszélés alkalmával Nicolae Ciucă kifejtette: a román kormány nagyra értékeli, hogy az Európai Bizottság támogatja a schengeni térség bővítését, és hogy ennek a támogatásnak köszönhetően az elmúlt hónapokban Románia erre irányuló törekvése új lendületet kapott. A miniszterelnök tájékoztatta az EB elnökét az új igazságügyi törvények elfogadásának jelenlegi fázisáról, hangsúlyozva, hogy az elmúlt hónapok előrelépései egy kedvező MCV-jelentést alapoznak meg. Biztosította ugyanakkor Ursula von der Leyent, hogy a kormány elkötelezett az országos helyreállítási terv (PNRR) célkitűzéseinek és mérföldköveinek megvalósításával kapcsolatban. Beszélt arról is, hogy javaslatok készülnek a terv kiigazítására, többek közt a RePower EU keretében, amelyek az energiaválságra való reagálást helyezik előtérbe.
Nicolae Ciucă hangsúlyozta, Románia ragaszkodni fog a nyugdíjreformmal kapcsolatos mérföldkövek kiigazításához, beleértve azt is, hogy a felső határt más mechanizmus alapján szabják ki a GDP 9,4 százaléka helyett.
Ciucă megismételte, hogy Románia elkötelezetten támogatja Ukrajnát, többek között a menekültek befogadása és a gabonatranzit megkönnyítése révén. Örömmel nyugtázta ugyanakkor, hogy az Európai Bizottság elnöke elismerését fejezte ki az Ukrajnát következetesen támogató román hatóságokkal és állampolgárokkal szemben.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral a Fekete-tenger térségének biztonsági helyzetéről beszélt a kormányfő, valamint a NATO új stratégiai koncepciójáról, amely megnövekedett stratégiai jelentőséget tulajdonít ennek a térségnek. Ciucă hangsúlyozta, a régió biztonságára továbbra is rányomja bélyegét az Oroszország által Ukrajna ellen kirobbantott jogtalan háború; Oroszország agresszív és felelőtlen magatartása hosszú távon hatással lehet a regionális, az euroatlanti és a globális biztonságra. „Tekintettel az események dinamikájára és Oroszország viselkedésének kiszámíthatatlanságára, hangsúlyoztam, hogy a NATO-nak továbbra is figyelemmel kell kísérnie a fekete-tengeri helyzetet” – mondta Nicoale Ciucă a NATO székházában, ahol közös sajtótájékoztatót tartott a NATO-főtitkárral.
Nicolae Ciucă kormányfő Brüsszelben hangsúlyozta az Ukrajnának nyújtott támogatás és segítség szükségességét, és azt is megjegyezte, hogy a háború miatt a két legkiszolgáltatottabb partner – a Moldovai Köztársaság és Grúzia – is támogatásra szorul, ezért Románia úgy döntött, hogy pénzügyileg hozzájárul az ezen államoknak szánt önkéntes NATO-alaphoz.