Az EB elnökével és a NATO-főtitkárral is találkozott a román kormányfő

2022. október 27., csütörtök, Belföld

Románia schengeni csatlakozásáról és az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) ajánlásainak teljesítéséről tárgyalt tegnap Brüsszelben Nicolae Ciucă miniszterelnök Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével. A román kormányfő Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral is megbeszélést folytatott, melyen a Fekete-tenger térségének figyelmes monitorozását szorgalmazta a régióban zajló eseményekre és Oroszország kiszámíthatatlan viselkedésére való tekintettel.

A kormány közleménye szerint a megbeszélés alkalmával Nicolae Ciucă kifejtette: a román kormány nagyra értékeli, hogy az Európai Bizottság támogatja a schengeni térség bővítését, és hogy ennek a támogatásnak köszönhetően az elmúlt hónapokban Románia erre irányuló törekvése új lendületet kapott. A miniszterelnök tájékoztatta az EB elnökét az új igazságügyi törvények elfogadásának jelenlegi fázisáról, hangsúlyozva, hogy az elmúlt hónapok előrelépései egy kedvező MCV-jelentést alapoznak meg. Biztosította ugyanakkor Ursula von der Leyent, hogy a kormány elkötelezett az országos helyreállítási terv (PNRR) célkitűzéseinek és mérföldköveinek megvalósításával kapcsolatban. Beszélt arról is, hogy javaslatok készülnek a terv kiigazítására, többek közt a RePower EU keretében, amelyek az energiaválságra való reagálást helyezik előtérbe.

Nicolae Ciucă hangsúlyozta, Románia ragaszkodni fog a nyugdíjreformmal kapcsolatos mérföldkövek kiigazításához, beleértve azt is, hogy a felső határt más mechanizmus alapján szabják ki a GDP 9,4 százaléka helyett.

Ciucă megismételte, hogy Románia elkötelezetten támogatja Ukrajnát, többek között a menekültek befogadása és a gabonatranzit megkönnyítése révén. Örömmel nyugtázta ugyanakkor, hogy az Európai Bizottság elnöke elismerését fejezte ki az Ukrajnát következetesen támogató román hatóságokkal és állampolgárokkal szemben.

Jens Stoltenberg NATO-­főtitkárral a Fekete-tenger térségének biztonsági helyzetéről beszélt a kormányfő, valamint a NATO új stratégiai koncepciójáról, amely megnövekedett stratégiai jelentőséget tulajdonít ennek a térségnek. Ciucă hangsúlyozta, a régió biztonságára továbbra is rányomja bélyegét az Oroszország által Ukrajna ellen kirobbantott jogtalan háború; Oroszország agresszív és felelőtlen magatartása hosszú távon hatással lehet a regionális, az euroatlanti és a globális biztonságra. „Tekintettel az események dinamikájára és Oroszország viselkedésének kiszámíthatatlanságára, hangsúlyoztam, hogy a NATO-nak továbbra is figyelemmel kell kísérnie a fekete-tengeri helyzetet” – mondta Nicoale Ciucă a NATO székházában, ahol közös sajtótájékoztatót tartott a NATO-főtitkárral.

Nicolae Ciucă kormányfő Brüsszelben hangsúlyozta az Ukrajnának nyújtott támogatás és segítség szükségességét, és azt is megjegyezte, hogy a háború miatt a két legkiszolgáltatottabb partner – a Moldovai Köztársaság és Grúzia – is támogatásra szorul, ezért Románia úgy döntött, hogy pénzügyileg hozzájárul az ezen államoknak szánt önkéntes NATO-alaphoz.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 951
szavazógép
2022-10-27: Történelmünk - :

A munkácsi turulmadár hányattatásai

Minekutána október 13-án a munkácsi városi tanács aznapi határozata értelmében rögtön eltávolították, lefűrészelték a turulmadarat a vár fokán álló millenniumi emlékmű tetejéről, október 21-én ukrán állami jelképet illesztettek helyére. Ukrajna címerének heraldikai elemét, a háromágú szigonyt rögzítették az obeliszk tetejére, s október 25-én fel is avatták azt. A mély felháborodást keltő jelképcsere okán mai Történelmünk rovatunkban áttekintjük a millenniumi emlékmű hányattatásait. Összeállításunk alapját Elbe Istvánnak az Országos Széchényi Könyvtár nemzetikonyvtar.blog.hu oldalán megjelent Hét vidéki millenniumi emlékmű című tanulmánya képezi. Felhasználtuk Marosi Anitának a Kárpátalja.ma portálon megjelent Kárpátalja anno – A munkácsi vár első turulmadara című írását, valamint a Kárpáti Igaz Szó és a Kárpátalja tudósításait.
2022-10-27: Belföld - :

Ma is aktuális a Kolozsvári Nyilatkozat

A harminc évvel ezelőtt elfogadott Kolozsvári Nyilatkozat nemcsak elsőként fogalmazta meg erdélyi magyar közösségünk önrendelkezési igényét, de rávilágított arra a máig érvényes tényre is, hogy megmaradásunk és fejlődésünk egyetlen és biztos záloga a belső önrendelkezés elvén alapuló autonómia megteremtése – áll az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Országos Elnökségének tegnapi közleményében.