Az ország többi megyéjéhez hasonlóan Háromszéken is késnek a diákok ösztöndíjai, a hetvenhét pénzügyi központból eddig csupán tizenegy osztotta ki a juttatásokat – közölte lapunk megkeresésére Kiss Imre megyei főtanfelügyelő. Mint leszögezte, pénz van, a jogosultság ellenőrzése vesz fel több időt, legtöbb iskola ezért nem tudta betartani az október 15-i határidőt, de november közepéig minden tanintézmény kiadja az ösztöndíjakat az elmaradásokkal együtt.
Az ösztöndíjak helyzetéről a múlt héten kért kimutatást az oktatási miniszter a megyei főtanfelügyelőktől, és ennek alapján közölte, az ösztöndíj-folyósítás késlekedésének egyik oka a jogosultsági iratcsomók begyűjtése és ellenőrzésének hosszú folyamata, a másik, hogy az iskolákat fenntartó önkormányzatok közül sokan nem hoztak határozatot az iskoláktól benyújtott ösztöndíjigény elfogadására. A szaktárca vezetője a pénzügyminisztériumnál is érdeklődött, ahol megtudta, a kincstár megyei kirendeltségeihez átutalták az ösztöndíjakat fedező összeget, melyből az iskolák részesülnek az önkormányzatok kérése alapján.
A kérelmekhez szükséges pénzügyi igazolások összegyűjtése és azok ellenőrzése főként azokban az iskolákban vesz fel több időt, ahol sokan jogosultak szociális ösztöndíjra – mondta Kiss Imre. Lapunk egy hátrányos helyzetű közegből beiskolázó városi és egy falusi iskolánál érdeklődött az ösztöndíjak felől, mindkét esetben már túl vannak az iratcsomók ellenőrzésén, a sepsiszentgyörgyi Gödri Ferenc Általános Iskolában a százhetvenkét diákból harmincan kapnak szociális ösztöndíjat, a nagyborosnyói Bartha Károly Általános Iskolában a háromszáz tanulóból huszonegyen részesülnek ebben a típusú ösztöndíjban, utóbbi esetében a csütörtöki helyi tanácsülésen kerül napirendre az ösztöndíjak kérdése.
Az oktatási minisztérium az általános forgalmi adóból, az áfából visszaosztott összegekből finanszírozza az ösztöndíjakat, ez Háromszék esetében a 2022-es naptári évre közel 12,5 millió lej, év végéig még 1,2 millió lejre van szükség, hogy fedezzék a szükségletet – mondta Kiss Imre. Ez ellenben nem befolyásolja a kifizetések jelenlegi késését, a hiányzó összeg nagyrészt a decemberi ösztöndíjakat fedezi majd, erre megkérik a kiegészítést. Januárban a megye közel 6,8 millió lejt kapott ösztöndíjakra, ez nem volt elegendő a múlt tanév második félévére, ezért vannak elmaradások, amelyeket a novemberi kifizetésnél pótolnak, augusztusban 5,7 millió lej érkezett, ehhez kell még 1,2 millió lej az év végéig – közölte a főtanfelügyelő.
Háromszéken 168 diák kap 500 lejes teljesítmény-ösztöndíjat, 2148-an 200 lejes érdemösztöndíjban részesülnek, 1002-en 150 lejes tanulmányi ösztöndíjat vehetnek át és 3818-an szociális ösztöndíjra jogosultak, ebből 187-en a Speciális Iskola diákjai. Kiss Imre megjegyezte, 2020-ig, amíg az önkormányzatok döntöttek az ösztöndíjalapról, és lehetőségeik függvényében ítélték ezeket oda, Háromszéken összesen 1800 ösztöndíjas tanulót számláltak, amióta az állami pénztárból fedezik a juttatásokat, ez lényegesen megnövekedett, jelenleg több mint hétezren kapnak valamilyen ösztöndíjat a megyében. Az önkormányzatok lekérik a szükséges összeget a kincstártól, nem feladatuk ellenőrizni az iskoláktól kapott igénylést, akinek a vonatkozó módszertan alapján jár, annak jut is – szögezte le Kiss Imre.
Tanulói ösztöndíjak
Havi 150 és 500 lej között mozog az iskolák nappali tagozatain tanuló diákok ösztöndíja. A Sepsiszentgyörgy önkormányzata által múlt csütörtökön elfogadott határozat szerint havi 500 lejt kapnak a kiemelkedően teljesítő tanulók, 300 lejt az érdemösztöndíjra jogosultak (ennek egyharmadát, 100 lejt az idén a város adja a gyermekek 1 százalékának, a vonatkozó, szeptemberben megjelent kormányhatározat ugyanis csak 200 lejt irányoz elő ennek a kategóriának a tavalyi 300 helyett), 200 lejt jelent a szociális és 150 lejt a tanulmányi ösztöndíj. (demeter)