Tavasztól, nyár elejétől

2022. november 8., kedd, Gazdakör

Petre Daea agrárminiszter szerint hat hét múlva meglesz a brüsszeli végleges jóváhagyás a Nemzeti Stratégiai Tervre (ez az új elnevezése a hétéves uniós vidékfejlesztési tervnek). Ha minden jól megy, tavasztól, nyár elejétől kezdődhet a pályáztatás.

A Nemzeti Stratégiai Terv utolsó változatát, mely magában foglalja a 2021 és 2027 közötti, az unió garancia-, valamint vidékfejlesztési alapjaiból fizetett mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatások és pályázható intézkedések sorát, a mezőgazdasági minisztérium október 18-án küldte el az unióhoz.

A 2023 és 2027 közötti időszakban a mezőgazdasági támogatások és a pályázatok kifizetésére Románia 15,8 milliárd eurót költhet el, 6 milliárd eurót a vidékfejlesztési pályázatok, 9,78 milliárd eurót a mezőgazdasági támogatások és 151 milliót a piaci beavatkozások kifizetésére.

Az első stratégiai tervet az agrárminisztérium március elején küldte el Brüsszelbe elemzésre és jóváhagyásra, azóta folytonosak a tárgyalások, egyeztetések, javítások.

A jó hír, hogy az eredeti, márciusi változathoz képest bekerültek újabb pályázható intézkedések. (Az új uniós költségvetési ciklus pályázatait a Gazdakör oldalon több részben ismertetjük.)

Petre Daea agrárminiszter értesülései szerint a stratégiai terv hat hét múlva megkapja a végleges jóváhagyást, ugyanis ennyi időre van szükség, hogy a tervet áttanulmányozzák a brüsszeli szakemberek. „Nem fog alapjában megváltozni, ami a terv szerkezetét, az általános koncepciót, a felépítési módot illeti” – nyilatkozta a napokban a miniszter. Úgy látja, esetleges formai változás, tisztázás vagy kiigazítás történhet még, de a lényeg nem fog változni.

A tárcavezető szerint nehéz időszak és nehéz munka elé néznek, hiszen a végleges jóváhagyás után minél hamarabb ki kell dolgozni az új pályázati eligazító füzeteket, hogy az érdeklődők időben ismerjék meg a lehetőségeket és készítgessék a pályázataikat a kiválasztott intézkedésre. Gyakorlatilag, ha minden jól megy, jövő tavasztól, nyár elejétől már pályázhatók lesznek a stratégiai tervben foglalt intézkedések.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 483
szavazógép
2022-11-08: Riport - Mózes László:

Vendégségben Nyisztor Tinkánál

Rápillantani Pusztinára és más, moldvai magyar vonatkozású helyszínekre – erre nyílt lehetősége a sepsiszentgyörgyi és kézdivásárhelyi kíváncsi, idősebb emberekből verbuválódott húszfős csoportnak. E honismereti túrát szeptember utolsó hétvégéjén Kakas Zoltán nyugalmazott néprajzkutató szervezte és vezette, beavatva az érdeklődőket egy sajátos világba. A résztvevők az emlékhelyek mellett élő közösségeket kerestek fel, moldvai csángó magyarok otthonába is ellátogattak. Pusztinai házigazdaként Nyisztor Tinka néprajzkutató, gasztronómus fogadta őket portáján, majd helybéli szállásadókhoz irányította őket. Ha e rövid látogatás során valaki azt érezte, elég rápillantani Pusztina embereire, házaira, magára a pusztinai egészre, és mindez egyfajta varázslatként érzékelhető, bizonyosan nem tévedett. Azt is láthatták, hogy e térségben továbbra is nehéz magyar érzelműként létezni, változatlanul küzdeni kell a magyar miséért, a magyar oktatásért, éppen ezért e moldvai világ egyik legnagyobb értéke a gonddal őrzött magyar szó.
2022-11-08: Gazdakör - :

Közel tizenhétmillió euró a megyébe

A Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökség (APIA) vezérigazgatója, Adrian Pintea sajtótájékoztatón közölte, hogy november másodikáig 597 352 gazdálkodónak, az előlegre jogosultak 75,6 százalékának utalták át a támogatási előlegeket. A kifizetett összeg 1,02 milliárd euró.