Kónya Ádám szellemi ezermesterrel beszélgetett Sylvester Lajos, 4.Egy mai táltos varázseszközei

2008. december 20., szombat, Múltidéző

Iskolai ünnepségen a 80-as években

Kónya Ádám: Itt van az ötvenes évek elejéről a tudományos diákkörök programja és az annak nyomán megjelent kötet. Benne rengeteg ismerős névvel találkozunk. A Bolyai Egyetemhez hozzátartozott az is, hogy akkor is megjelent egy ilyen Krónika. (mutatja) Tessék megnézni! Milyen cikkek jelenhettek meg. Ott van Gábor Áron. Ezek az akkori hangversenyek, de megvannak nekem az akkori kis lapok is, amelyeket én írtam és rajzoltam. Tessék! Vörösmarty-ünnepség. Megemlékezés Bachról. Ez a földrajz karon történt. Itt vannak a debreceni utazás emlékei. Amikor átmentünk a határon, én már tudtam, hogy a Benczúr utca 2. szám, második emelet, tizenhetes számú szobában lakom. (mutatja a kis eligazító lapokat) Tessék, itt a báli meghívó, a teljes napi program. A Csokonai Színház jegye, a múzeumi belépőjegy. Tessék: a Bolyai Egyetem tízéves fennállásáról az ünnepi műsor.

Itt van ez az albumszerű valami. Amikor én a legelső tanulmányi úton voltam a Zsil völgyében, nagy félve lerajzoltam a szurduki szorost. Itt volt a magyar—román határ. (mutatja a rajzot) Egy öreg magyar Zsil-völgyi ember kísért el oda. Ezt én félve beadtam, attól tartottam, valami baj lesz belőle. Akkor a drága Imreh Jóska azt írta rá: nagyon jó jegyzet. Vázlatokat is készítettem. ,,Kár, hogy olyan keveset rajzolt." Itt van a dátum: 1952. november 20. Ennek az lett a következménye, hogy vérszemet kaptam, s mindent lerajzoltam. És itt van a három nagy ember. (a kanapé hátának támasztja a nagy formátumú képeket) Dr. Balogh Ernő, Tulogdy János, Török Zoltán... Csokornyakkendővel járt, s amikor ki kellett néha ejtenie, hogy ,,elvtárs", mindenki röhögött magában, mert a kopasz feje búbja lila-vörös lett. Egy-egy szakszervezeti gyűlésen lestük, hogy mikor nem tudja kikerülni, s ki kell ejtenie ezt a szót: elvtárs. Olyan lett szégyében, mint a pulykakakas.

Az a sanda gyanúm, hogy volt itt valami kisajátítás. A Magyar Népi Szövetségben akkor szerepet játszóknak köszönhetően. Istenem, hát ez olyan, hogy most a család egyik tagja Luka Lászlónak akarja tulajdonítani a Bolyai Egyetem létesítését. A korabeli lapokat meg kell nézni, ezek közlik a letagadhatatlan tényeket. Az más, amikor megjelent a király aláírásával a dekrétum. Az megerősítette, szentesítette véglegesen a Kolozsvári Magyar Egyetemet. A Bolyai név, különben is, az későbbi, azt hiszem, ’45 decembere táján nevezték el.

A szép szentgyörgyi évek

— Kiesett a beszélgetésünkből a te sepsiszentgyörgyi ténykedésed. Jó lenne, ha ennek a szálait elkezdenéd úgy egymásba ölteni, hogy szép történelmi szövetet szőjünk belőle. Többek esetében tapasztaltam, mennyire fontos, hogy az elemi iskola első esztendeiben, sőt, az óvodában ki fogja meg a kezedet...

— Így van! Volt egy kitűnő igazgatóm, tartásos ember, Szőke Imre, erről 1957 nyarán meggyőződhettem, amikor az iskolai énekkarnak 35 perces Kodály-műsora volt. Olyan, hogy azt a kolozsvári Nagy István is meghallgatta, s azt mondta Ferencz Jenőnek, aki egyébként Domokos Pál Péter régi szakmabeli jó barátja volt: te vén bolond, hogy voltál képes ezt általános iskolai gyermekekkel elművelni?

— Bármiről beszélgetünk, földrajz, földtan, Bolyai Egyetem, a zene mindig ,,beleszól" beszélgetésünkbe. 1956-ról társalgunk, s egy zenei motívum valahonnét előcseng. Hogyan kerültél kapcsolatba a zenei élettel?

— Kodály Zoltánnak igaza van, hogy a zenei nevelést születés előtt kilenc hónappal el kell kezdeni. Ez, persze, jelkép. A szellemiség a fontos. Én hatéves koromban már rájöttem arra, hogy a református zsoltárok dallamait kívülről tudom. Olyan tizennégy éves koromban rájöttem arra, hogy a Chopin-valcereket tudom fütyülni, s a Beethoven-szonátákat is. Anyám zongorázott. Naponta gyakorolt — egy tanítónőnek sohasem árt, ha valamilyen hangszeren játszani tud. Nekem a kedvenc játszóhelyem négy- és nyolc-kilenc éves korom között a zongora alja volt, mert ott el lehet bújni, sokféle rekeszték volt, ahová millió dolgot be lehetett dugni, el lehetett rejteni. Azonkívül lelógott a zongorának a terítője, s az egy zárt világot alkotott. Ki lehetett oda rakni mindent, az az én birodalmam volt. És közben szólt a zene. Mikor a magyar rádiót a negyvenes évek végén hallgatni kezdtem, akkor jöttem rá, hogy hohó, ezeket a dallamokat én ismerem! A dallamokat, a futamokat őriztem, s csak később tudtam ezeket összehozni a szerzőkkel.

Két vagy három évig tanultam hegedülni. Aztán ez kimaradt, de a lemezgyűjtés, az megmaradt. Nagyon érdekes volt, amikor én saját hegedű-előadásomat egybevetettem híres előadóművészekével. Az enyém egy csámpás, trampli valami volt. Elszégyelhettem magamat. A közismert Boccherini-menüett például.

Nos, Sepsin kiváló igazgató, jó kollégák közé kerültem. Órám volt a VII. osztályban. Bemelegítésként a mértékegységekről beszéltünk. Eközben mondtam, hogy lesz földrajzkör, ebbe jelentkezik-e valaki? És az egész osztály felállt. Ez rendkívül megható volt. Olyan, mint amikor a hadszíntéren önkéntest kérnek egy nehéz akció végrehajtására, s akkor az egész szakasz jelentkezik.

A kör tagjainak rendes, nyomtatott tagsági könyvük volt. Itt van: Kőrösi Csoma Sándor Földrajz Kör. Tagsági könyv. Sepsiszentgyörgy. Akkor még nem kellett ezeket a szövegeket jóváhagyatni a párttal. Ez a földrajzkör nagyon érdekes dolgokat művelt. 1956-ban közszájon forgott a forradalom, a Szuezi-csatorna, egyéb nemzetközi események, botrányok, na, hát nézzük meg, hogy mi is ez a csatorna. Egy tizenkét éves kislány, egy bizonyos Szánthó Vilma nevű hatodik osztályos tanuló elvállalja ,,a téma kezelését", de hozzáteszi, hogy ő nem fogja papírról olvasni. Csak szabadon hajlandó előadni. Ez megint egy olyan momentum, ami a csapathoz köti az embert. Az más kérdés, hogy ez a leányka később szociológiai felméréseket végez, tanulmányokat ír, s valahányszor a tanügyi főnökei bosszúból, büntetésből áthelyezik egyik faluból a másikba, errefel minden évben előrukkol egy-egy falumonográfiával. Kikerül amerikai egyetemre, ott tanít, s ma onnan jár haza vendégtanárnak Kolozsvárra. Mikor észrevettem, hogy abban a kis iskolában ilyen osztályközösség van, akkor azt mondtam, ez olyan hetedik osztály, ennek legyen kicsengetési kártyája. Ezek egyéniségek! Szabadon előadnak. Kutatóexpedíciócská­kon vesznek részt. Megtalálják Szentgyörgy legrégebbi házát. Szinte delíriumos izgatottsággal jönnek, hogy ők mire bukkantak. Bemásztak a házba, gerendafeliratokat találtak. És ez az indíttatás befolyásolta a későbbi pályájuk alakulását is. Végeredményben Gazda Klára, a Babeş—Bolyai Egyetem professzor asszonya 1959-ben vagy ’60-ban osztályfőnöki órára ,,lefoglalta magának" a ,,székely kapu" témát. Erről tartott előadást. Az ilyen témákra az ember lecsapott, és tovább bogoztatta vélük.

— És már akkor is ,,választottatok magatoknak csillagot", ami aztán későbbi mániáddá vált?

— Hát hogyne! Napfoltmegfigyelő kör volt ’57—58-ban.

— Szentgyörgyön nincs obszervatórium. Egy-egy magasabb kémény, ha van...

— Na jó, jó, ez olyan, hogy egy tizenéves gyereknek az nagy élmény, ha belenéz egy csőbe, s a Hold felszínén karikákat lát, látja az ottani hegyeket...

Hadd lássák a párt erejét!

— Nagyobb diákok közé mikor kerültél?

— 1958-ban. De ’60-ban úgy kirúgtak... Csak úgy porzott. Még az iskolából is kitiltottak.

— Az hogy volt?

— Az ’58—60-as években volt egy olyan posztsztálinista, nagyon kegyetlen időszak, amikor újra előtérbe került a származás dolga.

— Ez kollektivizálásfüggő volt?

— Feltétlen. De a második roham már a kisiparosokat is célba vette. A nép ellenségének számított már a magánipar, a kisipar is. Pédául a mai nagyenyedi lelkész, Pásztori Kupán István akkor volt tizenegyedikes, és szóban lejött az utasítás, hogy a papi, kisiparos- és ügyvédgyerekeket úgy kell kezelni, hogy valamilyen tantárgyból az érettségin meg kell bukniuk. Kelljen még egyszer érettségizniük, hogy lássák a párt erejét. Ezen most nevetünk, de így volt. 1960 júniusában leszaladtam Pásztori bácsihoz, az órásmesterhez, akiről tudtam, fiatal korában tagja volt a Kommunisták Romániai Pártjának. Azt mondtam, hogy az Isten megfizeti, Pásztori Gerit el fogják vágni, megjött erre az utasítás. Menjen fel, s mutassa meg a régi párttagsági könyvét Szabó Toncsi elvtársnak. Nekem a jóember azt mondta: Tanár úr! Én? Ezeknek? — De elvágják Gerit! — Vágják el! Én nem azért verettem magamat annak idején, hogy a fiamnak most protekciót szerezzek!

Mind a három fiából református pap lett. Geri tényleg kétszer érettségizett, s vele gyütt Kökösi Mária is, Kökösi Kálmán unitárius lelkésznek a leánya. És a fiúk közül hiába volt Geri a legjobb!

— És végül is akkor miért raktak ki téged az iskolából?

— Sok minden történt. Az első botrány, az egy karácsonyfa-állítás volt. 1958 decemberében. Akkor ugyanis nem volt karácsonyi szünet, nem engedték haza a gyermekeket az internátusból. A karácsonyfa szót sem lehetett kimondani. Szilveszter Gizi néni káromkodva jött be a tanáriba — ő volt a párttitkár, de egy karakán tanítónő, akinek ez volt a szavajárása: aztán a fene a pofátokat! —, nos, ő mondta a kollégáknak: ,Nehogy nekem az ablak elé állítsátok a karácsonyfát, mert fel kell jelentselek!

Engem tényleg bőszített az, hogy ennyire embertelen legyen egy rendszer, hogy a legsérülékenyebb korban lévő, tizenéves leánykák a családhoz ne mehessenek haza karácsonyestére, hanem a bentlakásban kell ülniük. Arról nem is beszélve, hogy a következő napon került sor kötelezően a vasárnapi foglalkozásra. Én akkor délután hazajöttem, itt, a kertben az egyik fenyőfának a hegyét levágtam, a hátizsákba betettem, összeeszkábáltam deszkából egy karácsonyfatalpat, elvettem a gyertyát és a hazai gyertyatartót, hét színes gömböt, elmentem az üzletbe, vásároltam egy kiló édes bambucot, szereztem angyalhajat, s amikor a nagy tanulószobából lementek a diákok vacsorázni, akkor a földrajzszertárból, amit úgy hívtak, hogy ,,kuckó", bementem a tanulóterembe, a fát elhelyeztem az asztalra, feldíszítettem, s amikor láttam, hogy a kantinból az udvaron keresztül kezdenek visszaszállingózni a leányok, akkor gyorsan meggyújtottam a gyertyát, és iszkiri!, elhúztam a csíkot.

— Ez volt az igazi angyaljárás...

— Így van. Én azóta sem bántam meg. Mert később szidtak, hogy ilyen-olyan butaságot csináltam. De elképzeltem, hogy százvalahányan feljönnek azzal a szomorúsággal, ami egymással összezárva ellepi az embert, és akkor a leoltott villanyú teremben fényt látnak, s az a fény, a láng libeg-lobog, mert így ég a gyertya, hát ezt az örömet meg ne szerezni...

— Mi lett a következménye?

— Ez nem volt elég. Kéthetes kirándulást szerveztem. Igaz, hogy visszaéltünk az IMSZ-szel. Engedélyt nem lehetett szerezni, mert akkor adták ki parancsba, hogy csak Moldvába lehet kirándulni. De ezt egy sportklub segítségével kijátszottuk, s még utazási kedvezményt is szereztünk. Hát Kolozsváron olyan emberekkel találkozhattak ezek a gyerekek, mint Borbáth Károly, aki az Óvárba vezetett. Kelemen Lajos, a Házsongárdi temetőben volt velünk, Keöpeczi Sebestyén József a Farkas utcát és a Farkas utcai református templomot mutatta be, László Dezsőné, aki orgonakoncertet rögtönzött nekünk a Farkas utcai templomban, és elmentünk egy képzőművészhez is, és ez Nagy Albert volt. Nagy Albertet 1958-ban emberszámba sem vették. Én, amikor elmentem hozzá, azt mondta: De kérem, hozzám nem szoktak iskolás diákokat hozni! Akkor mindenki Gy. Szabó Bélához ment. Azt viszont állítom, hogy Nagy Albert padlásműtermében láthattuk, mi az, hogy látvány és látomás... Persze, akkor még a Rózsikaédes nem jelent meg. Nem tudtam, hogy ennek a Nagy Albertnek milyen kiváló képessége van, hogy a kép születését élőszóban, élményt nyújtva el tudja mondani.

És — horribile dictu! — képzeld el, mekkora botrány lehetett ,,pártunknál", ahol a pártkabinet vezetője akkor Sándor Éva elvtársnő volt, és neki a húga, Szabó Mária hazament, és elmondta, hogy ő istentiszteleten vett részt Magyarvistán, s hogy a presbiterek helyén ült az egész csoport, velük szemben a gyöngyös pártás vistai lányok, s őket Szallós Kiss Ferenc református lelkész — most is él — köszöntötte.

Ez volt a második jelenésem. És volt még egy húsvéti is...

(folytatjuk)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 23
szavazógép
2008-12-20: Elhalálozás - x:

Elhalálozás

Elhalálozás
Fájdalommal tudatjuk, hogy
OLÁH LAJOS
életének 76. évében hirtelen elhunyt.
Temetése 2008. december 21-én lesz a baróti ravatalozóháztól.
Részvétfogadás szombaton 16 és a temetés napján 14 órától.
A gyászoló család
H. L.
2008-12-20: Kiscimbora - x:

A karácsonyfa története

Valamikor réges-régen kicsiny zöld fenyőfácska álldogált az erdő szélén, azt sem tudva, honnan jött — egyszer csak kinőtt a földből, és ott volt. Előtte pázsitos tisztás terült el, mögötte sűrű sötét erdő. Körülötte fájó csend, zordon, sivár, néma téli táj. ,,De jó volna elrepülni a madarakkal, akik messze szállnak a tél beállta előtt, s a tengerek végtelen hullámain túl nyármeleget találnak.