Számvevőszéki jelentést ismertetve Benedek-Huszár János polgármester úgy fogalmazott: Barót vízszolgáltatását hamarosan teljesen újra kell gondolniuk. Szolgáltató céget kell létrehozniuk, az árakat – amelyeket még 2008-ban szabtak meg – május végéig a mostani költségekhez kell igazítaniuk, mert jelen formában a tevékenység veszteséges. Tavalyelőtt kétmillió, egy évvel ezelőtt 1,2 millió lej volt a veszteség, de azok legalább kétharmada nem működési, hanem beruházási költségekből származik – mondotta a tanácstagoknak megnyugtatásképpen.
A számvevőszéki átvilágítás egyik jelentős megállapítása az volt, hogy nincs egyensúlyban a víz előállítási és eladási oldala. Érthető ez, mert az árakat utoljára tizennégy esztendővel ezelőtt állapították meg, azóta nem változtak – mondotta a városvezető. A mostani díjszabás szerint a háztartásoknak a víz köbmétere 1,95 lejbe kerül (más felhasználóknak 1,64), szennyvíz-kezelésre köbméterenként 1,11 lejt (más felhasználók 93 banit) fizetnek. „Kétezernyolcas árak, természetesen nem fedezik a költségeket” – mondotta.
Benedek-Huszár János felhívta a tanácstagok figyelmét: bár 2020-ban 516 ezer lej volt a jövedelem, a kiadás pedig 2,5 millió lejt tett ki, 2021-ben pedig 583 ezer lejt vettek be és 1,86 millió lejt adtak ki, a különbség nem az előállítási és eladási ár közti veszteség, a különbözet legalább 60–70 százaléka a felsőrákosi vízrendszer megépítéséből származik.
A drasztikus változtatás nem elkerülhető, mert a hiányt a költségvetésből nem lehet fedezni: az elv az, aki adót fizet, a többivel azonos jogot is élvez, márpedig a szolgáltatás nem mindenki számára egyenlően elérhető, mert csak Barótra, Felsőrákosra és Köpec egy részébe jut el a víz vagy a szennyvízszolgáltatás, a bodosiak és miklósváriak teljesen kimaradnak belőle. „A számvevőszék döntése egyértelmű: ez így nem mehet tovább” – mondotta a polgármester.
A megoldás viszont nem a legegyszerűbb, mivel a szolgáltatások árait jóváhagyó Közszolgáltatások Országos Szabályozó Hatóságának (ANRSC) működési törvénye úgy változott, hogy az csak úgynevezett külső szolgáltatóknak tud díjszabást jóváhagyni, a baróti szolgáltató viszont a polgármesteri hivatal alárendeltségébe tartozó igazgatóság – elkerülhetetlen tehát az önálló vállalat létrehozása. Ilyennel az elmúlt években már próbálkozott az önkormányzat, ám a létrehozott cég végül nem kezdte el működését. A hivatal ellenben vállalja, hogy a számvevőszék által adott határidőig, azaz jövő május 31-éig megoldja a gondokat – mondotta Benedek-Huszár János.