Ismerkednek az erdélyi folklórral

2022. november 18., péntek, Közélet

Néptáncegyüttesek, diákkórus, citerazenekar próbáin vettek részt, Háromszék kulturális örökségével ismerkednek városon és falun – mindezt tanév közben, szakmai gyakorlat részeként. A Kecskeméti Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola negyvenöt főnyi diák- és tanárküldöttsége második hete tartózkodik Háromszéken, szakmai programjukat a Sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola állította össze.

  • Kecskeméti diákok Kézdivásárhelyen
    Kecskeméti diákok Kézdivásárhelyen

A Kodály-iskolások az erdélyi folklór nyomában című, Erasmus+-pályázatára a kecskemétiek korábban nyertek támogatást, a koronavírus-járvány miatt a tevékenységek megvalósítása késett. A szakmai program összeállítására a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskolát kérték fel, és mivel a negyvenöt főnyi csoportban hangszeresek, kórustagok és néptáncosok vannak jelen, a helyi intézmény mindhárom műfajban szervezett próbalehetőséget, illetve látogatást különböző együtteseknél. Fekete Hunorral citerapróbát tartottak, Tőkés Zsolttal őrkői cigány táncokat tanulnak, részt vesznek a Plugor Sándor Művészeti Líceum Lőfi Gellért vezette Campanella kórus, a Kincskeresők néptáncegyüttes és a Háromszék Táncegyüttes próbáján, Csernátonban Haszmann Gabriellától lesték el a bútorfestés technikáját, rendhagyó zeneórát tart számukra Szőcs Botond és Mocanu-Prezs­mer Erika. Kirándulásaik Brassóba, Nagyajtára, Csernátonba, Kézdivásárhelyre, a Szent Anna-tóhoz, a Perkőre vezettek, a hétvégén ellátogatnak Vargyasra, Kisbaconba, Csíksomlyóra, Csíkszeredába, Korondra.

Balogh Ildikó, a kecskeméti csoport oktatója lapunknak elmondta: céljuk, hogy az erdélyi népi kultúrával diákjaik személyesen találkozzanak, ami egészen más, mint az iskolában filmek, könyvek segítségével ismerkedni ezzel a kinccsel. A helyi oktatók közel tudják hozni a tanulókhoz ezt a kultúrát, jobban, mint aki nem él ebben – mondotta. 

Az erdélyi népzene- és néptánckultúrával való személyes találkozás öröméről számolt be lapunknak Kalán Viktor végzős kecskeméti diák, akivel a múlt hét végi sepsiszentgyörgyi 32. Népzene- és néptánctalálkozón beszélgettünk. Elmondta, rendkívül nagy élmény volt számára látni több száz gyermeket táncolni, sajátjukat járni és énekelni, szerinte egy ilyen rendezvényen hosszú távra töltekezhet mindenki, aki szereti a népi kultúrát.

Nagy Tünde, a Művészeti és Népiskola munkatársa lapunknak elmondta, elsősorban saját tanáraik óráira, próbáira irányították a kecskeméti csoportot, figyelve arra, hogy a néptáncosok, hangszeresek és kórustagok is kapjanak ízelítőt saját szakmájukon belül a háromszéki művészeti oktatásból. 

Megkeresésünkre Gáj Nándor, a Sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola igazgatója hangsúlyozta, szívesen tettek eleget a kecskeméti tanintézmény felkérésének, hogy ők állítsák össze a kéthetes háromszéki tartózkodásuk szakmai programját, úgy véli, az ilyen együttműködés is fel­adataik közé tartozik, és kapcsolatteremtés szempontjából, a jövendőbeli szakmai programok tekintetében számukra is előnyös lehet. 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2022-11-18: Közélet - Bartos Lóránt:

Keresik a legízletesebb mézeskalácsot

Kézdivásárhely önkormányzata partnerségben a Wegener Pro Sanitate Alapítvánnyal keresi Kézdivásárhely legfinomabb házi készítésű mézeskalácsát. A verseny célja megtalálni azt a háziasszonyt, közösséget vagy civil csoportot, aki/amely a legízletesebb mézeskalácsot készíti a céhes városban. A versenyre kereskedelmi céllal árusított mézeskaláccsal nem lehet benevezni. 
2022-11-18: Jegyzet - Mózes László:

Természetfotók hátterében

A képek mögött mindig gondolatok rejtőznek. Pontosabban gondolkodó, alkotó emberek. És amennyiben a képeket fotográfusok készítik, a látás és a láttatás igénye mellé társul valamiféle pezsdítő nyughatatlanság, kíváncsiság. És még számtalan megfogalmazhatatlan és rendszerezhetetlen jellem- és alkatbéli vonás, melyek összessége eredményezi a képet, a mindenkori képet. Az alkotás szabadságából származó végeredményt.