Klaus Johannis államelnök múlt szerdán aláírta a tej és tejtermékek forgalmazására vonatkozó 307-es törvényt, mely november 20-tól érvénybe lépett. Az új törvény az uniós előírásokhoz igazodik, és közvetlen célja a fogyasztók hiteles tájékoztatása.
A törvény előírása szerint a tejfeldolgozóknak ezután a tejtermék megnevezésében és a címkén kötelezően fel kell tüntetniük a valós összetevőket, az esetleges hozzáadott növényi zsírokat és egyéb tejhelyettesítőket, fehérjéket és azok részarányát.
Az üzleteknek azokat a termékeket, amelyek helyettesítőket, adalékanyagokat is tartalmaznak, csak egy jól körülhatárolt helyen, a valódi tejtől és tejtermékektől elkülönített polcokon szabad árusítaniuk, és kötelezően tájékoztatniuk kell a vásárlókat a termékek összetételéről.
A törvény előírja, hogy a csomagoláson, címkén szigorúan tilos a „román termék” megnevezés használata, ha a tejet nem az országban termelték.
Azon feldolgozók, eladók, akik nem tartják be a törvény előírásait, 50 000 lejig terjedő bírsággal büntethetők, egészen odáig, hogy visszavonhatják a termelési vagy az üzlet működési engedélyüket.
Ugyanakkor a törvény azt is előírja, hogy a mezőgazdasági minisztériumban létrehozzák a tejtermékpiaci felügyelő osztályt, amelynek feladata a hazai tejpiac ellenőrzése, követve a feldolgozott és külföldről behozott tejmennyiséget, a hazai piacon értékesített tej és tejtermékek, valamint a kivitelre szánt tejtermékek mennyiségét. A tejtermékpiaci felügyelet ugyanakkor hazai adatokat szolgáltat az unió szintjén működő, tejpiacot felügyelő szervnek (Milk Market Observatory).