Románia nemzeti ünnepe alkalmából tegnap kiadott nyilatkozatában Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke elítéli a „szélsőségesen soviniszta és magyargyűlölő” Nemzet Útja szervezet december 1-re tervezett kézdivásárhelyi felvonulását, arra szólítva az illetékeseket, indítsanak eljárást, illetve határolódjanak el az interetnikai feszültségkeltést szító szervezettől.
Nyilatkozatában Tőkés László felidézi, a Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű szervezet elnöke, Mihail Tȃrnoveanu román tömegeket toborzó körútján Orbán Viktor miniszterelnök Nagy-Magyarországot ábrázoló sáljával szította a közhangulatot, és már előzőleg is több hasonló, provokáló szándékú demonstrációval keltett ellenséges hangulatot az erdélyi magyarsággal szemben. A kézdivásárhelyi felvonulásuk csak bejelentésköteles, ezért nem lehet betiltani, de a felvonulás beharangozójának narratívája és tartalma már kifogásolható. „Egy európai demokratikus országban – aminek Románia tartja magát –, az Európai Unió tagállamában nincs helye a nemzeti diszkriminációnak, a rágalmazásnak és uszításnak, melyek alkalmazásához a Nemzet Útja szervezet folyamodik. A gyűlöletbeszédet és az egyes nemzeti közösségek egymásra uszítását a román törvények is tiltják” – állapítja meg Tőkés.
Az EMNT elnöke szerint Tȃrnoveanunak az a kijelentése, miszerint „2015. december 1-jén Kézdivásárhelyen házi készítésű bombákkal akarták megölni a románokat”, merő rágalom, az pedig, hogy Kézdivásárhely „a magyar irredentizmus egyik fontos központja”, már verbális agressziónak beillő, szemenszedett vádaskodás.
Tőkés úgy véli, Kézdivásárhelyen „a román szélsőnacionalista provokátorok az úzvölgyi forgatókönyv szerint készülnek eljárni. Október 23-i hadi temetőbeli provokációjuk keretében odáig merészkedtek el, hogy a ’30-as évek szélsőjobboldali és ultranacionalista Legionárius Mozgalmának (Mișcarea Legionarǎ) hagyományát folytatva létrehozták a Keresztek Testvérisége (Frǎția Crucilor) elnevezésű »véd- és dacszövetséget«, amely határozottan deklarálta, hogy »egyetlen bíróságnak sem veti alá magát«, vagyis az állam alkotmányos, törvényes rendje fölé helyezkedik”. Ilyen körülmények között „okkal tehetjük fel a kérdést: kinek milyen érdeke fűződik az interetnikai feszültségkeltéshez az ukrajnai háború közvetlen térségében?”
Tőkés szerint „joggal volna elvárható a román kormánytól, nevezetesen pedig Klaus Iohannis államelnöktől, hogy gátat vessenek a Románok Egyesüléséért Szövetség- és a Nemzet Útja-féle gyűlöletbeszédnek, valamint erőszakot gerjesztő akciózásnak”, az RMDSZ-től pedig az volna elvárható, hogy „a nem létező »magyar irredentizmus« körüli hisztériát koalíciós partnereivel (!) együtt igyekezzen leszerelni és hatástalanítani”. Ugyanakkor az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnak hivatalból eljárást „illene” indítania a Nemzet Útja szervezet úzvölgyi és – előkészületben lévő – kézdivásárhelyi garázdálkodásai ügyében, míg a Román Ortodox Egyháznak el kellene határolódnia „a sokszor egyházi asszisztenciával lebonyolított, Krisztus keresztje által szentesíteni próbált, szélsőséges és gyűlöletkeltő román megnyilatkozásoktól”.
„Mi, magyarok megértjük román Testvéreink örvendezését nemzeti ünnepük alkalmával. A kölcsönös tisztelet jegyében viszont joggal várhatjuk el, hogy katasztrofális történelmi vereségünk miatti gyászunkat ők is elfogadják. Sőt, ezen túlmenően azt is, hogy az országegyesítő atyáik 1918. december 1-jei ígéreteit az erdélyi magyarság irányában Nagy-Romániában végre betartsák” – zárja nyilatkozatát Tőkés László.