Szent András napján a vajnafalvi Ifjúsági parkban felavatták Mihai Eminescu bronzból készült mellszobrát, amelyet a nagyszebeni Ioan Cândea szobrászművész alkotott. A köztéri műalkotást java részt szponzori adományokból valósították meg, a kovásznai önkormányzat 10 ezer lejjel járult hozzá a szoborállítás költségeihez.
Az ünnepi eseményen mintegy háromszázan vettek részt a helybéli románok és fürdővendégek köréből. A hivatalosságok közt jelen volt Ráduly István prefektus, Sebastian Cucu alpefektus, Gyerő József polgármester, Jeszenovics Róbert Károly alpolgármester, a helyi tanács képviselői közül páran, a kovásznai ortodox egyházközségek lelkészei. A román himnusz eléneklése után három ortodox pap megáldotta és megszentelte Mihai Eminescu mellszobrát, majd a szoborállítást kezdeményező dr. Nicolae Enea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) Kovászna városának önkormányzati képviselője, a dr. Benedek Géza Szívkórház orvos-igazgatója köszöntötte a megjelenteket és ismertette a szoborállítás előzményeit.
„Íme, az Isten szeret, és megsegített, hogy ma, 2022. november 30-án, Románia védőszentje, Szent András napján, Románia nemzeti ünnepének előestéjén felavathatjuk Mihai Eminescu mellszobrát, amelyre annyira vágyott Kovászna város és a megye román közössége, de a várost látogató turisták is” – mondta Enea doktor, és kijelentette, hogy jövő nyáron, a tündérvölgyi „Dák Vár”-napja alkalmával szándékukban van felállítani Decebal szobrát is, szintén a vajnafalvi parkban. (A tündérvölgyi Tündér Ilona váránál, immár másfél évtizede folytatnak régészeti ásatásokat a kolozsvári Erdélyi Történelmi Múzeum régészei, akik a várról azt állítják, hogy a dákok erődje volt – szerk. megj.) A továbbiakban az orvos-politikus azt hangsúlyozta, hogy Eminescu a románság nemzeti öntudatának szimbóluma. Amint fogalmazott: a szobor nemzettársainak azt kell eszükbe juttassa nap mint nap, hogy jó románoknak kell lenniük.
Ráduly István prefektus Eminescut romantikus költészete szempontjából méltatta. Ismertette, hogy első verse magyar fordításban 1885-ben jelent meg a Kolozsvári Közlönyben, azóta a legjobb költők és irodalomfordítók versenyeztek abban, hogy minél helyesebben és hűen fordítsák verseit. „Úgy vélem, hogy a legsikeresebb fordítás is, ilyen vagy olyan formába eltorzítja az eredeti változatot. Szerencsésnek tartom magam, hogy tudom román nyelven olvasni Eminescut” – mondta a prefektus.
Ioan Lăcătuşu, a Kovászna és Hargita megyei Románok Civil Fórumának képviselője rövid felszólalásában azt szorgalmazta, hogy az elkövetkező időszakban mindenképpen el kell érni, hogy Eminescunak Sepsiszentgyörgyön is legyen szobra. A beszédek sorát Maria Olimpia Tudoran Ciungan műkritikus zárta, aki Ioan Cândea szobrászművészt és alkotását méltatta. „A mellszobor Eminescut ábrázolja, derűs arccal, elszakadva az anyagi világtól, egy portré, amely csodálatra méltó módon képes közvetíteni a tekintetét a csillagokon túlról” – mondta a kritikus. A craiovai Mihai Eminescu Nemzetközi Akadémia elnöke, Ion Deaconescu, Eminescu-aranyéremmel tüntette ki dr. Nicolae Eneát és feleségét, Vasilica Eneát, a kovásznai polgármesteri hivatal főjegyzőjét a szoborállításban tett erőfeszítésekért.