„A romániai magyar kisebbség képviselőjeként személyes rálátásom van a kisebbségvédelem nemzeti és európai rendszerére, amelynek számos hiányossága van” – mondta el Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője, a FUEN elnöke pénteken Genfben, az ENSZ Kisebbségi Fórumán, közölte a politikus sajtóirodája.
Az ENSZ kisebbségi jogokról szóló nyilatkozatának harmincadik évfordulójára szervezett nemzetközi fórum meghívottjaként Vincze Loránt kifejtette: a kilencvenes években Európában a háború szörnyűségei vezettek annak felismeréséhez, hogy a nemzeti kisebbségek védelmére jogi és politikai keretet kell létrehozni. Ezt követően jött létre az Európa Tanácsban a Nyelvi Charta és a Kisebbségvédelmi Keretegyezmény, az Európai Unióban a csatlakozási kritériumok közé bekerült a kisebbségek tisztelete és védelme. Az ezt követő évtizedekben azonban a nemzetközi figyelem a kisebbségi közösségek helyzete iránt folyamatosan csökkent, annak a téveszmének köszönhetően, hogy ez egy politikailag kényes téma, amelyet nemzeti szinten kell kezelni.
„Meggyőződésem, hogy a kisebbségi jogok nem kizárólag nemzeti hatáskör. A nyugat-balkáni országok, Ukrajna, a Moldovai Köztársaság és Georgia csatlakozási kilátásainak fényében az Európai Uniónak ezt az elvet ismét meg kell erősítenie. Ez a geopolitikai megközelítés különösen fontos ma, a nyugati világ teljes szolidaritását élvező Ukrajnának meg kell felelnie a területén élő számos nemzeti kisebbség elvárásainak” – fogalmazott Vincze Loránt.
Európai szinten véleménye szerint a cél, hogy az Európai Uniót egyértelmű hatáskörökkel és kötelezettségekkel ruházzák fel a kisebbségek jogainak védelmére és támogatására az uniós szerződések módosításakor. Ennek eléréséhez meg kell győzni az Európai Bizottságot, hogy a nemzeti és nyelvi kisebbségek érdekében tett intézkedések előnyösek lehetnek társadalmaink számára, illetve rá kell venni a tagállamokat, hogy megállapodjanak a kisebbségvédelem közös normáiban. (L.)