Kézdivásárhelyi egyházi mérleg

2023. január 10., kedd, Közélet

A kézdivásárhelyi önkormányzat nyilvántartása sok esetben optimizmusra adhat okot, ha több a születések száma, mint az elhalálozásoké, de e tekintetben sokkal pontosabb képet kapunk a helyi egyházak anyakönyveiből. Ennek oka, hogy az önkormányzati anyakönyvbe a Kézdivásárhelyen született vidékieket vagy nem helyi elhunytakat is bevezetik, ezért a történelmi egyházakhoz fordultunk adatokért, és összehasonlítási alapul minden egyháznál kértük a 2021-es adatokat is.

  • A Boldog Özséb-plébániatemplomban volt a „legmozgalmasabb” a tavalyi esztendő. A szerző felvétele
    A Boldog Özséb-plébániatemplomban volt a „legmozgalmasabb” a tavalyi esztendő. A szerző felvétele

Megkeresésünkre a kantai Szentháromság-plébániánál ft. Vargha Béla főesperes szolgált adatokkal. Eszerint 2021-ben a Szentháromság-templomban 35 keresztelőt tartottak, hat párt eskettek össze és 72 temetést celebráltak. Tavaly 44 gyermek részesült a keresztség szentségében, tíz pár kötötte össze az életét, hatvan személyt kísértek utolsó útjára. A 2021-es magasabb elhalálozási szám esetlegesen a koronavírus-járvány „számlájára” is írható, ez az adat a református egyháznál is kiugrik, amint az alábbiakból kiderül.

A Boldog Özséb-plébániánál objektív okok miatt nem tudtak szolgálni a 2021-es adatokkal, a tavalyit ft. Kovács Péter plébános osztotta meg lapunkkal. Eszerint nyolcvan keresztelőre került sor, 39 pár mondotta ki a templomban a boldogító igent, ugyanakkor ötven személytől vettek végső búcsút.

A legkisebb lélekszámú vallási közösség az evangélikus-lutheránus gyülekezet, melynek szórványlelkésze Végh Nimród, aki közölte: 2022-ben egyetlen keresztelőre és házasságkötésre sem került sor, temetni nem kellett. Két évvel korábban két keresztelőt tartottak, akkor sem celebráltak esküvőt, viszont temetésre sem került sor.

A református egyház részéről Beder Imre tiszteletes szolgált adatokkal. Elmondta: 2021-ben 27 keresztelő és 13 házasságkötés volt egyházuknál, 64 református hívőtől vettek végső búcsút. Tavaly 37 gyermeket fogadtak az egyházi közösség soraiba, 52 temetés volt és 17 pár kötött házasságot.

A négy egyház tavalyi mérlegét összesítve kiderül, hogy összesen 161 keresztelőt tartottak, 66 pár kötött házasságot egyházi szertartás szerint, 162 temetésre került sor. Mivel nem biztos, hogy a tavaly született gyerekeket mind megkeresztelték, ugyanakkor vannak más felekezetek is: pünkösdisták, ortodoxok stb., jól látszik, hogy a céhes város szaporulata legjobb esetben is egyensúlyban van, vagy – tekintettel a más egyházakra – esetlegesen némileg magasabb a születések száma, mint az elhalálozásoké (jelen statisztika szerint eggyel több temetés volt, mint keresztelő).

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2023-01-10: Közélet - Nagy D. István:

Jó kezdeményezés, csapnivaló bevezetés (Megadózott borravaló)

Összességében hasznos lépésnek tartják a szakmabeliek a borravaló megadóztatását, viszont – mint sok más új szabályozás esetében – a bevezetés módszere és az alkalmazás körül több aggály is felmerül. A vendéglátók véleménye egybecseng annak kapcsán, hogy szükség volt a terület valamilyen szabályozására (az érdekvédelmi szervezet is kérte ezt), ám többen kifogásolják, hogy némileg „derült égből” érkezett az egész, az érintetteknek nem volt idejük felkészülni. Akadnak ugyanakkor, akik csak egy újabb adóteherként értelmezik az egészet, mely tovább zsugorítja az alkalmazottak így is sovány jövedelmét.
2023-01-10: Közélet - Iochom István:

Áron és Léna a leggyakoribb keresztnevek (Kézdivásárhely)

A kézdivásárhelyi polgármesteri hivatal anyakönyvi irodájában az elmúlt esztendőben 426 újszülöttet, 284 elhalálozást és 61 házasságkötést vettek nyilvántartásba – tudtuk meg Kovács Mária iroda­vezetőtől.