SepsiszentgyörgyTöbbletadó hanyagságért

2023. január 12., csütörtök, Közélet

A többéves gyakorlathoz igazodva Sepsiszentgyörgy önkormányzata idén is jelentős többletadóval sújtja az elhanyagolt megyeszékhelyi ingatlanok tulajdonosait. A városi tanács által a múlt év utolsó soros ülésén hozott határozat célja, hogy rávegyék az épületek tulajdonosait: hozzák rendbe ingatlanjaikat, melyek veszélyesek lehetnek, és a városképet is jelentősen rontják.

  • Egyre rosszabb állapotban a posta székhelye, az egykori Hungária Szálló épülete. Fotó: Albert Levente
    Egyre rosszabb állapotban a posta székhelye, az egykori Hungária Szálló épülete. Fotó: Albert Levente

A testület tagjai kivétel nélkül elfogadták, hogy hat épület tulajdonosait úgynevezett hanyagadóval terheljék meg. A vonatkozó határozattervezeteket Antal Árpád polgármester ismertette.

Első a sorban az 1918. december 1. úton álló, a Román Posta székhelyéül szolgáló egykori Hungária Szálló volt, melynek tulajdonosát, az állami postatársaságot háromszáz százalék többletadóval sújtják, azaz az ingatlanadó négyszeresét kell fizetnie. Mint ismert, a műemlék épület hosszú évek óta nagyon leromlott állapotban van, az önkormányzat több rendben is próbálta ingatlancserével megszerezni – a városi adóhivatalnak is otthont adó egykori telefonpalotában ajánlottak fel helyet –, de nem sikerült dűlőre jutni a társasággal.

Antal Árpád megjegyezte, a város területén van még pár igen rossz állapotban lévő ingatlan, ám különböző okok miatt nem lehet többletadóval sújtani a tulajdonosokat. Közülük a Szakszervezetek Művelődési Házát említette, ahol egy pár évvel ezelőtt hozott jogszabály adómentességet biztosított a tulajdonosoknak, a Szakszervezeti Művelődési Házak Országos Egyesületének. Hasonló a helyzet a Mikes Kelemen utcában álló egykori vágóhíd épületével is – melyre korábban róttak ki többletadót –, az ingatlan a Román Automobil Klub tulajdona, amely szintén adómentességet élvez.

A második ingatlan, amelyért tulajdonosának többszörös adót kell befizetnie, egy Nicolae Bălcescu utcában található ház, mely felett jogi vita folyik a terület és az épület tulajdonosai, jogi személyek, vállalatok között, emiatt nem lehet telekkönyvezni és felújítani. Amíg ez rendeződik, a város 400 százalékos többletadóval sújtja a ház gazdáját.

A további négy épület magánszemélyek tulajdonát képezi, kivétel nélkül olyanokról van szó, akiket a város sorozatosan felszólított, de vagy egyáltalán, vagy csak kismértékben tettek eleget a felújítási, tatarozási kötelezettségüknek. Antal Árpád szerint van olyan épület, amely évek óta rettenetes állapotú, de a gazdái semmit nem tettek a rendbehozataláért, illetve olyan is akad, ahol a kevés beavatkozás nyomán a helyzet rosszabb lett. A négy épület a Borvíz, József Attila, Kós Károly, illetve a Füzes utcában található. Az első három esetében ötszörös (azaz 400 százalékos), míg a negyediknél négyszeres többletadót vetnek ki 2023-ra.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás első fordulójában?




eredmények
szavazatok száma 0
szavazógép
2023-01-12: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Költségvetés január végén (Sepsiszentgyörgy)

Közvitára bocsátotta Sepsiszentgyörgy önkormányzata a város idei költségvetés-tervezetét, és a 15 nap lejártával, várhatóan a január végi rendes tanácsülésen valószínűleg el is fogadják azt – tudtuk meg Tóth-Birtan Csaba alpolgármestertől.
2023-01-12: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

Iskolázatlanságból jeles

Döbbenetes adatok kerültek nyilvánosságra a tavalyi népszámlálásról: a hazai lakosság bő 40 százaléka nem jutott tovább a nyolcadik osztálynál (de olyanok is sokan vannak, akik addig sem), ami akkor is ijesztő, ha az arányok tíz (valójában tizenegy) év alatt tíz százaléknyit javultak. De így is ezen a szégyenlistán is Európa sereghajtói vagyunk, ahogy a felsőfokú diplomával rendelkezők hányadát nézve is: 18 százalék Románia mutatója a 31 százalékos uniós átlaghoz mérten, de ez a 25–74 éves korosztályokra vonatkozik, a fiatalok esetében rosszabb a helyzet: a hazai 25–34 évesek alig 24 százaléka végez egyetemet a 42 százalékos európai átlaghoz képest.