Béke – A nemzetek felett – ez a címe annak a trianoni békadiktátumról szóló friss dokumentum-játékfilmnek, amelyet a magyarországi mozik már bemutattak, ma 21.45-től pedig a Duna tévében láthatják a nézők – közölte a gyártó Megafilm.
A Tősér Ádám rendezte filmet tavaly novemberben mutatták be a magyarországi filmszínházak. A Megafilm közleménye szerint az alkotás olyan kérdésekre keresi a választ, hogy vajon mi történt a Franciaországba érkező magyar delegációval 1920. január 7-e után, kik és milyen képet festettek a magyarokról a korabeli közvélemény előtt annak érdekében, hogy az ország megcsonkítása „eladható” legyen. Arra is választ keres az alkotás, hogy miként jutottak el odáig, hogy a szerződést a felek 1920. június 4-én 16.32-kor aláírják a versailles-i Nagy-Trianon kastély 52 méter hosszú és 7 méter széles folyosóján, a La galérie des Cotelle-ben.
„A dokumentum-játékfilm eddig a történelmi tematikus televíziós csatornák és a streaming szolgáltatók zászlóshajója volt, a Megafilm azonban most a közszolgálati televízióban mutatja be azt a történelmi visszatekintést, amely archív felvételekkel, játékfilmes elemekkel, valamint magyar és francia történészek segítségével tárja fel azokat az akkori belpolitikai és külpolitikai körülményeket, amelyek Magyarország ezeréves történelmének legkatasztrofálisabb veszteségéhez vezettek” – olvasható a közleményben.
A film főbb szerepeiben Kelemen József, Zöld Csaba, Jakab Csaba, Barbinek Péter, Barnák László, Vass György, Endrédy Gábor látható. Az alkotás producere Helmeczy Dorottya.
„A film érdemi része (...) a gondosan összeszerkesztett történészi véleményekből áll. A film vezető történésze Máthé Áron volt, aki jelenleg a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettese. A szakértők között felbukkannak a nemzeti radikális körökben népszerű szerzők, Raffay Ernő vagy a Mi Hazánk Mozgalom köztársaságielnök-jelöltje, a felvidéki származású Popély Gyula, de a turanizmus politikai ideológiáját és a Trianonnal kapcsolatos mítoszokat leleplező Ablonczy Balázs is. Az alkotók két francia történészt is megszólaltattak, akik tovább szélesítik a színes szakértői gárdát, megállapításaik pedig közérthetőek és részrehajlástól mentesek. A Béke – A nemzetek felett tehát elkerüli a fölösleges indulatkeltést és nagyrészt kifejezetten visszafogott, tárgyilagos hangnemet üt meg. Nem hallgatják el például, hogy Tisza István hibás diplomáciája éppúgy hozzájárult a tragédiához, mint Károlyi Mihályé és a Tanácsköztársaságé” – áll a Filmtekercs.hu-n tavaly novemberben megjelent kritikában.