Farsangkergetés Kézdivásárhelyen

2023. február 20., hétfő, Közélet

A Tegyünk Kézdiszékért Tömörülés szombat délelőtt szemerkélő esőben tartotta meg a mókázással, énekkel és tánccal fűszerezett hagyományos farsangkergetést Kézdivásásárhelyen a Gábor Áron téren. A szekeres felvonulást kísérő gyalogos menet az egykori katonanevelde épülete elől indult, és miután a résztvevők megkerülték a Gábor Áron teret, a mókás népi rituáléra, a farsangkergetésre és télbúcsúztatóra a Vigadó előtt került sor sok érdeklődő jelenlétében.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Idén nem voltak lovasok, csupán két lovas szekér vonult végig kétszer a város főterén. Az egyiken a Zöld Nap Egyesület helybeli és külhoni önkéntesei, a másikon  pedig a népszerű Három Csillag Együttes tagjai foglaltak helyet. Utánuk felvonultak a gelencei Burusnyán Néptáncegyüttes, a torjai Bálványos Fiai Egyesület és a Torjai Ifjúsági Szervezet tagjai, valamint a Zöld Nap Egyesület, a Kézdivásárhelyi Nők Egyesülete, az Antanténusz Egyesület és a Tegyünk Kézdiszékért Tömörülés tagjai. A főtérre bevonuló farsangozókat a Három Csillag Együttesen kívül több torjai zenész is elkísérte. A ceremóniamester Tóth László, a Tegyünk Kézdiszékért Tömörülés tagja volt. A gelenceiek tánca után a torjaiak mutatták be hagyományos mókás-népies farsangbúcsúztató előadásukat. A vén Illéstől – aki három hordó bort fogyasztott el és belehalt az ivászatba – a papnak beöltözött Antal Zoltán vett végső búcsút. A bábu elégetése után a farsangon részt vevő maskarások és a nézők közös tánccal búcsúztatták el a telet, majd a Borudvarra vonultak, ahol a szervezők forralt borral, szilvapálinkával, zsíros kenyérrel és kürtőskaláccsal kínálták meg őket, és ott folytatódott a mókázás.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás első fordulójában?




eredmények
szavazatok száma 0
szavazógép
2023-02-20: Közélet - :

Hőszigetelések uniós pénzből (Sepsiszentgyörgy)

Tizenhárom hőszigetelési munkálatra írt alá finanszírozási szerződést Bukarestben – jelentette be Antal Árpád polgármester. A beruházások a fejlesztési minisztériumon keresztül, az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként, európai uniós támogatásokból valósulnak meg, és 2026 augusztusáig kell lezárni azokat.
2023-02-20: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

A munkával baj van

Örvendünk, hogy van pénz, ez nagyon fontos, de csak akkor kapjuk meg, ha teljesítjük a feltételeket, ha pedig kockázatok merülnek fel a projekt megvalósításában, elveszítjük; kérni meg csak akkor lehet, amikor a vállalásaidat véghezviszed – nyilatkozta Marcel Boloş európai alapokért és beruházásokért felelős miniszter, aki szerint nagyon nehéz időszak következik, mert három és fél év alatt 319 kilométernyi autópályát kell megépíteni, az Európai Bizottságnak nem mondhatjuk, hogy megfellebbezték a versenytárgyalást.