Vannak olyan kórházak Romániában, ahol – ha nem vigyáz az ember – még azt is meggyógyítják, aki nem beteg. Ez történhetett a jászvásári Szent Szpiridon és a brassói Mária királynőről elnevezett katonai kórházakban is, ahol a gyanú szerint olyanoknak is beültettek orvosi eszközöket (szívritmusszabályzót és defibrillátorokat), akiknek nem is lett volna azokra szükségük.
Pénteken Brassó, Iași és Neamț megyében 24 házkutatást tartottak kórházakban, polgármesteri hivatalokban, magáncégeknél és egy civil szervezetnél, hivatali visszaélés, vesztegetés elfogadása, vesztegetés, okirat-hamisítás, csalás miatt nyomoznak. Az ügyben egyelőre hat orvos és négy páciens érintett, és letartóztatták Nicolae-Dan Tesloianu orvost, aki a vád szerint 2017 és 2022 augusztusa között szívesen ültetett be pénzért 238 olyan orvosi eszközt „szívbetegekbe”, amelyet elhunyt személyekből vettek ki vagy az eredetük tisztázatlan. De a közreműködők rendesek voltak, mert az eszközöket fél áron adták azoknak, akiknek esetleg nem is lett volna rá szükségük.
Az orvosokat vesztegetés elfogadásával, a pácienseket vesztegetéssel vádolják. Szerencsétlen betegek, akik meg akartak gyógyulni, még börtönbe is kerülhetnek. Vagy börtönkórházba.
Még azzal is gyanúsítják a letartóztatott orvost, hogy hamis diagnózis alapján javasolta a beültetéseket. Vagy felírt egy olyan gyógyszert, amely olyan reakciót váltott ki a nem betegeknél, ami alapján aztán beültettek nekik némi (alig használt) eszközöket. Végül is ezt a gyógyszerfelírást a képzelt betegeknél lehetne kitűnően alkalmazni. Ha valakinek semmi baja, de bebeszéli magának, hogy egy bizonyos betegségben szenved, akkor az orvos felír neki egy orvosságot, ami valóban kiváltja belőle a képzelt beteg által megálmodott betegséget. Aztán azt meg lehet gyógyítani egy, arra a kórra használatos másik gyógyszerrel.
De térjünk vissza az „újrahasznosított” orvosi eszközökhöz. Mivel nálunk is sok pénz kell a honvédelemre, és kevés jut az oktatásra, illetve az egészségügyre, a végén még szükség lehet az orvosi eszközök újrahasznosítására. Ezeket a most megvádolt orvosokat egy jó ügyvéddel és kisebb törvénymódosításokkal meg tudnák menteni a börtöntől.
Környezetvédelmi miniszterünk, Tánczos Barna is megmondta, hogy Románia nagyon rosszul áll a hulladék-újrahasznosítás terén. Egy új jogszabállyal lehetővé tehetnék az említett orvosi eszközök újrafelhasználását, különben a földben kötnek ki, szennyezve a talajt és a talajvizet. És akikből kivették az említett eszközöket, azoknak már úgysincs szükségük például ilyen szívritmus-szabályzókra, szívstimulátorokra.
Különben a hozzátartozóktól sem kértek engedélyt az eszközök kivételére, hogy az elhunytakról ne is beszéljünk.
Az orvostudomány csodákra képes. Ha valaki vagy hozzátartozói beleegyeznek, hogy például egy balesetet szenvedett, menthetetlen személy szerveit újrahasznosítsák, akkor miért ne lehetne például egy műforgót vagy a megszegecselt emberből csavarokat, lemezeket újrahasznosítani? A jászvásári és brassói orvosok ezt engedély nélkül megtették.
Az emberi szerveknek nincs szavatossági idejük, és most annak sincs nyoma, hogy az orvosi eszközöknek mennyi volt a garanciája. Nem tudni, hogy megfelelően fertőtlenítették-e azokat.
Ha nem tartották be az orvosi szabályokat, akkor még az is előfordulhatott, hogy a „meggyógyított” beteg szintén hamar meghalt, és akkor abból ismét kivehették a beleültetett műszerszámot, amit egy újabb „betegbe” operálhattak.
És akár majd még egy harmadikba is.