Sapientia Erdélyi Magyar TudományegyetemVégzős hallgatókat jutalmaztak

2023. február 21., kedd, Közélet

Az az ösztöndíj, amelyet a magyarországi agrárminisztérium felajánlott a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete révén három agrármérnök szakos hallgatónak kitüntetés, de egyben felelősség is, ami arra kötelezi a jutalmazottakat – Veress Józsefet, Fábián Zsoltot és Bodó Szabolcsot –, hogy kamatoztassák a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen szerzett tudásukat – hangsúlyozta Nyárádi Imre István, az egyetem sepsiszentgyörgyi tanulmányi központjának igazgatója a múlt szerdai ösztöndíjátadón.

  • Nyárádi Imre István és az ösztöndíjasok. Fotó: Albert Levente
    Nyárádi Imre István és az ösztöndíjasok. Fotó: Albert Levente

Nyárádi igazgató szerint a jelenlegi globalizált világban tudományos háttér nélkül nem lehet helyt állni, fenntarthatóan gazdálkodni, márpedig az agrárszakmának felelőssége a termőföld adottságainak kihasználása, az új technológiák alkalmazása. Az agrármérnöki szak jelenlegi negyedéves évfolyama mindvégig stabil csapatnak bizonyult, a hallgatók között egészséges versenyhelyzet alakult ki, a szakdolgozataikat előre teljesítették, ezért választottak közülük három végzőst, aki megkaphatja a magyarországi agrárminisztérium által felajánlott, egyszeri alkalommal odaítélt, egyenként 100 ezer forintos ösztöndíjat. A jelölésnél figyelembe vették a tanulmányi előmenetelt, a képzés egészéhez történő hozzáállást, a szociális hátteret, de az is számított, hogy 2021-ben és 2022-ben mindhárman tagjai voltak annak a négyfős csapatnak, amely a magyarországi Agrovirtus – agrárdigitalizációs menedzsment versenyen jelentős eredmény ért el. Bíró Boróka egyetemi oktató kiemelte, a rangos nemzetközi versenyen tavalyelőtt az első húszba, tavaly a top tízbe került be a sepsiszentgyörgyi csapat, először történt meg, hogy határon túli versenyzők részt vehettek az élő döntőben.

Mivel az agrárminisztérium az ösztöndíjat a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete révén adományozza a helyi egyetem oktatói által kiválasztott hallgatóknak, természetes volt, hogy említett egyesület elnöke, Becze István adja át a kitüntetést.

A fenntartható gazdálkodáshoz lépést kell tartani a legújabb technológiákkal, a fejlődéshez, a megmaradáshoz meg kell szerezni a megfelelő tudást, cél, hogy minél több helyen, így a polgármesteri hivatalok agrárirodáiban is felsőfokú végzettségű szakemberek lássák el a szaktanácsadói feladatokat – hangsúlyozta Becze István.

A Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke felajánlotta a szervezet támogatását a végzősöknek, azt mondta, rajtuk áll, hogy kihasználják-e az egyesület nyújtotta lehetőségeket, a gyakornoki programot, szakmai képzéseket, és ismertette a március 1-jétől átalakuló falugazda-hálózatban rejlő lehetőségeket is.

Az ösztöndíjak átadása után megkérdeztük a kitüntetetteket, milyen kilátásaik vannak az egyetem elvégzése után. A zabolai Fábián Zsolt a szakmában keres munkahelyet, de mellette a családi gazdaság fenntartásában és fejlesztésében kíván részt venni.

A marosvásárhelyi származású, közel öt éve Kovásznán élő Veress József elmondta, a Corvinus Egyetem levelező tagozatán Nyárádszeredában kezdte meg felsőfokú tanulmányait kertészmérnök szakon, s amikor Kovásznára költözött, váltania kellett, de nem bánja. Egyelőre egy biztos ajánlata van, egy mezőgazdasági alkatrészeket forgalmazó kereskedelmi egységnél helyezkedik el, de a kertészeti szakma továbbra is érdekli.

A csíkszentmártoni Bodó Szabolcs büszke arra, hogy a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban érettségizett, azért választotta a középiskolában a természettudomány szakot, mert nagyszülei, szülei révén megszerette a gazdálkodást. Már másodéves korától bejár gyakorlatra a csíkszentmártoni polgármesteri hivatal agrárirodájába, egyetem után ott fog dolgozni, szeretné segíteni a gazdákat, főleg a fiatalokat, akik nulláról indulnak.

Az esemény zárásaként Nyárádi Imre István igazgató azt kívánta a hallgatóknak, minden negyedéves végzősnek, tudásukat használják a szülőföldön maradás érdekében, a legtehetségesebbeket pedig várják vissza mesteri, majd doktori képzésre.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2023-02-21: Máról holnapra - Nagy D. István:

Tényleg semmi sem szent?

Gyomorforgató, vérlázító és egyben kétségbeejtő, ami az elmúlt pár napban a jászvásári orvos házaspárról kiderült, akik igencsak morbid, de gazdagon jövedelmező üzletet hoztak tető alá. Múlt pénteken robbant a hír, miszerint a nyomozó hatóságok több városban is házkutatást tartanak egy olyan ügyben, melynek orvos gyanúsítottjai holttestekből távolítottak el (az elhunyt hozzátartozója beleegyezése nélkül) többek között szívritmus-szabályzókat, majd azokat újrafelhasználva, saját pácienseiknek ültették be, mint új eszközöket, és ennek megfelelő árat is kértek a beavatkozásért.
2023-02-21: A múlt hét - Kuti János:

Újrahasznosítás

Vannak olyan kórházak Romániában, ahol – ha nem vigyáz az ember – még azt is meggyógyítják, aki nem beteg. Ez történhetett a jászvásári Szent Szpiridon és a brassói Mária királynőről elnevezett katonai kórházakban is, ahol a gyanú szerint olyanoknak is beültettek orvosi eszközöket (szívritmusszabályzót és defibrillátorokat), akiknek nem is lett volna azokra szükségük.