Diákok sorsát egyengeti a Diakónia

2023. március 3., péntek, Közélet

A sikeres kísérleti program után a sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány újabb hároméves ciklusban folytatja a svájci kötődésű HEKS-EPER Romania Alapítvány által finanszírozott, sérülékeny fiatal diákok csoportját támogató programot. A nyolcadikos diákokat és szakiskolai végzősöket tanulásban segítő, pályaválasztásban, de önismereti kérdésekben is eligazító program részleteiről Nagy Andreát, a projekt sajtófelelősét kérdeztük.

  • Egymás szakmájával ismerkednek a diákok a Berde-iskolában. Fotó: Albert Levente
    Egymás szakmájával ismerkednek a diákok a Berde-iskolában. Fotó: Albert Levente

A Diakónia gyermek- és családsegítő ágazata gondozásában megvalósuló projekt révén 240 nyolcadikos diáknak tartanak heti egy alkalommal magyar-, román- és matematikafelkészítőt. Az érintett iskolák: a sepsiszentgyörgyi Ady Endre, Gödri Ferenc és Nicolae Colan Általános Iskola, valamint a dálnoki Darkó Jenő, a sepsikőröspataki Kálnoky Ludmilla, a maksai Orbán Balázs, a sepsibükszádi Mikes Ármin és a baróti Gaál Mózes Általános Iskola. A szakiskolai végzősök tekintetében a megyeközponti Berde Áron Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskola és a Puskás Tivadar Szakközépiskola érintett a programban 173 diákkal, esetükben a csoportos tevékenységek mellett egyéni mentorálást is biztosítanak.

A program sajtófelelőse lapunknak elmondta, munkacsapatuk – Torma Vera, a Diakónia gyermek- és családsegítő ágazatának vezetője, Kovács Zsolt, Szász Zsuzsanna, Tóth-Bokor Orsolya, Apor Zsuzsanna és Nagy Andrea – egyfajta hidat képez említett iskolák és a helyi, valamint a környékbeli munkaadók között, de együttműködnek a megyei tanfelügyelőséggel és a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökséggel is. Az előző kísérleti időszakhoz hasonlóan a helyi vállalkozások maradnak a legközvetlenebb partnereik, hisz ők tudnak a fiataloknak munkát biztosítani – hangsúlyozta Nagy Andrea. Annak érdekében, hogy az említett két célcsoport betekinthessen minél többféle szakmába, gyárakat, vállalkozásokat látogatnak, különböző szakembereket hívnak meg, hogy ismertessék az adott szakterület lehetőségeit, szépségeit, nehézségeit. Utóbbira példa éppen ezen a héten volt a sepsiszentgyörgyi Berde Áron Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskolában, ahol könyvtáros, gazdasági illetve  sportszakember, valamint egy influenszer nyújtott betekintést saját munkájába a Diakónia szervezésében.

Szóban forgó iskolában ezen a héten tartották az Iskola másként napokat, a tevékenységek összeállításában azt az elvet követték, hogy a diákok ismerjék meg a többi szakot is, a pincér fodrászkodjon, a könyvelői osztály diákjai ismerkedjenek az asztalterítés, szalvétahajtogatás, gyümölcsfaragás mikéntjével, a turisztikát tanulók készítsenek díszcsomagolást bornak, könyvnek, a kereskedelmi eladók tervezzenek kirándulást. Mindez körforgásban történt, mindenki mindent kipróbált. Ottjártunkkor Simon Edith iskolaigazgató méltatta a  Diakónia Keresztyén Alapítvány korábbi és jelenlegi együttműködését az iskolával, azt tapasztalják, hogy a programban részt vevő diá­kok között erősödött a csapatszellem, jobban figyelnek egymásra, a tevékenységeknek gyakorlati hasznuk van, és előnyük, hogy egyéni tanácsadásra is lehetőséget nyújtanak. Az általa elmondottakra Nagy Andrea példaként hozta fel, hogy megtanítják a diákokat, hogyan kell megírni egy önéletrajzot, megjelenni és bemutatkozni egy állásinterjún, a Cognitrom professzionális tesztkészlet révén a pályaválasztási tanácsadások alkalmával a fiatalok felfedezhetik olyan rejtett készségeiket, amelyekre eddig nem figyeltek, ezáltal megnyílhatnak előttük új pályák, új lehetőségek. A program sajtófelelőse elmondta, fontosnak tartják, hogy a diákok megismerjék a munkaerőpiaci valós igényeket, mert az iskolák gyakran nem rendelkeznek elegendő információval a különböző lehetőségekről, a cégek, vállalkozások valós elvárásairól.

A program helyi munkacsapata a kolozsvári központú HEKS-EPER Romania Alapítvány folyamatos támogatásával valósítja meg az egyéni tanácsadás mellett a csoportos tevékenységeket, cégek, üzemek látogatását, iskolai nyílt napokon való részvételt, táborok szervezését. A Diakónia úgy tartja, akkor eredményes mindaz, amit tesznek, ha minél több diák megtalálja itthon a számítását és felnőttként a társadalom hasznos tagjaként éli majd mindennapjait.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1049
szavazógép
2023-03-03: Közélet - Bartos Lóránt:

Jó ütemben haladnak a kaszárnya felújításával

A nagyközönség számára nem látványos, de gigászi munka zajlik a kézdivásárhelyiek által régi kaszárnyaként ismert, rendes nevén az egykori Székely Katonanevelde épületében. Már most látszik: mesés lesz a régi épület, amint átadják a jelképes kapukulcsot.
2023-03-03: Máról holnapra - Farkas Réka:

Robot a kormányban

Igencsak büszkén jelentette be Niolae Ciucă miniszterelnök: kormánya egy új tanácsadóval bővült, beköltözött a mesterséges intelligencia a Victoria-palotába. A Ion névre keresztelt robot feladata rögzíteni és továbbítani a polgárok véleményét és kívánságait. Végre valaki kíváncsi arra is, mit akar a nép – gondolhatnánk.