Beérett a Dragnea vetése

2023. március 8., szerda, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Szapora egymásutánban két olyan ítélet is született, ami azt igazolja, hogy a hazai igazságszolgáltatás függetlensége már nem kérdés, a bíróságok nyíltan a politikum kiszolgálóivá váltak.

A múlt héten a Hexi Pharma-per vádlottjait mentették fel, no, nem azért, mert vétlenek, hanem azért, mert az ellenük felhozott, összesen 340 csalási bűncselekmény a lassú eljárás következtében elévült. Ez volt az esetenként ezerszeresére hígított fertőtlenítőszerek ügye, ami a Colectiv-tűzvész után kórházi fertőzéseknek „köszönhető” halálesetek kapcsán robbant. Az úrhatnám Gabriel Oprea volt belügyminiszter e heti felmentése is ehhez kapcsolódik, hiszen a neki utat nyitó motoros rendőr halálos balesetét alig tíz nap választja el a Colectiv-tragédiától; a kettő által keltett felháborodás és tüntetéshullám vezetett a Ponta-kormány lemondásához.

Egy év múlva azonban ismét a PSD nyerte meg a választásokat, és – némi liberális közjátékkal – most is a szociáldemokraták vannak kormányon. A 2016-ban győztes Liviu Dragnea egészen 2019-ben történt bebörtönzéséig azon fúrt és faragott, hogy a korrupciót minél könnyebben meg lehessen úszni: kormányrendeletek, törvénymódosítások, mindenféle más intézkedés sorával érte el a rövidebb elévülési határidőket, egyes bizonyítékok kizárását, ügyészek és bírák cseréjét és számtalan más változást, ami újabb lakossági tiltakozást váltott ki, de ennek már nem lett eredménye: bár 2020-ban jobboldali kormány alakult (a legtöbb szavazatot kapott PSD feje fölött), és a liberálisok azóta is ott ülnek (most már az egykori ellenféllel szövetkezve), még nem értek rá helyrehozni, amit Dragnea „elrontott”.

Most itt állunk egy újabb drága és haszontalan díszlettel, amit román igazságszolgáltatásnak neveznek. Ez a közpénzből fenntartott rendszer adós nekünk az 1989-es forradalom és több bányászjárás perével, de Marosvásárhely fekete márciusával is. Elhúzták a kilenc minisztert érintő Microsoft-dossziét és a Hexi Pharma-ügyet is az elévülésig, és Gabriel Oprea esetében is késő fellebbezni, őszre már elévül ellene is a vád; azért meg semmilyen eljárást sem indítottak, hogy naponta jogtalanul közlekedett rendőri felvezetéssel.

Dragneát elítélték ugyan egy 108 ezer lejes csalásért, de már kijött a rács mögül, és a 20 millió eurós Tel Drum-ügyben semmi mozgás nincs. Készülhetnek nyugodtan horgászni az egykori pártelnökök, követőik lelkesen ápolják hátrahagyott örökségüket. Ők tudják, miért.

 

Borítókép: Liviu Dragnea. Fotó: Digi24

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 714
szavazógép
2023-03-08: Közélet - Váry O. Péter:

Akkor szép

A nő akkor szép, mikor lelke kinyílik. Mikor valami megmagyarázhatatlan, leírhatatlan érzés, egy legyűrhetetlen vágy hatalmába keríti, elbódítja, megszédíti. Akkor szép igazán.
2023-03-09: Történelmünk - :

„Meggyőződésem, hogy egyike leszek a haza megmentőinek” (Petőfi Sándor a forradalom és szabadságharc idején)

Március idusa közeledtével Történelmünk rovatunkban a kétszáz éve született költő, forradalmár Petőfi Sándor 1848–49-es forradalom és szabadságharc idején keletkezett írásaiból közlünk válogatást. Így bekerült Petőfi feljegyzése az úrbér eltörléséről, a rákosi gyűlésről, a nemesség nagylelkűségéről, nyilatkozata népszerűségének elvesztéséről, a kormány iránti bizalmatlanságáról, valamint a köztársasági eszme terjedésésről, továbbá Petőfi levele Kossuth Lajosnak, melyben Bem József seregébe való áthelyezését kéri, levele Arany Jánosnak, melyben katonáskodásáról, családja nélkülözéséről ír. Az írásokat Deák Imre 1848. A Szabadságharc története levelekben – ahogyan a kortársak látták című, Budapesten 1943-ban kiadott gyűjteményéből válogattuk. Illusztrációként távoli Petőfi-szobrok képét választottuk a Magyar Nemzeti Levéltár friss adatbázisából, melyet dr. Tarjányi József állított össze.