A Petőfi 200 emlékév jegyében Szellemét a tűz nem égeté meg címmel nyílt meg vasárnap délben a háromszéki és brassói képzőművészek március idusát köszöntő hagyományos, immár 34. ünnepi tárlata a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum időszakos kiállítási termében.
A nagyszámú érdeklődőt és a megjelent képzőművészeket házigazdaként Dimény Attila múzeumvezető köszöntötte, és arról beszélt, hogy idén a magyar forradalom és szabadságharc kitörésének 175., valamint Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójára is emlékezünk. A múzeum a Petőfi-emlékévhez csatlakozva az ünnepi tárlat témájaként nemzeti költőnk alakjának megidézésére kérte fel a háromszéki és Brassó megyei magyar alkotókat. Az emlékévet Kovászna Megye Tanácsa is támogatja, ezért Tamás Sándor megyeitanács-elnök is köszöntötte a jelenlévőket. Tamás Sándor emlékeztetett arra, hogy több mint száz évvel ezelőtt éppen ebben a teremben állították ki – a városi tanács egykori nagytermében – nagy pompával elődeink a Rudolf Kórház udvarán megtalált, Gábor Áron azóta is egyetlen ágyúját. Azt is elmondta, hogy ez az ünnepi tárlat a kezdő eseménye a Kovászna Megye Tanácsa által elindított Petőfi 200 rendezvénysorozatnak. „Nekünk, magyaroknak március 15. a nemzeti szabadság ünnepe” – hangsúlyozta Tamás Sándor.
A 34. ünnepi kiállításon harminc háromszéki és brassói képzőművész negyvenegy alkotása került közszemlére. Az idei kiállítók: Albert Levente, Balázs István, B. Hajdú Enikő, Éltes Barna, Hervai Katalin, Koszta Ervin, Miklóssy Mária, Petrovits István, Simó Enikő és Vargha Mihály Sepsiszentgyörgyről, Ábrahám Imola, Ábrahám Jakab, Csutak Levente, Bartha Árpád, Bartha Bíborka, Jakabos Olsefszky Imola, Mattis-Teutsch Waldemar és Vetró-Bodoni Sebestyén András Brassóból, Deák M. Ria és Deák Barna Kovásznáról, Ilés Muszka Rudolf a magyarországi Veresegyházáról, Székely Géza Csernátonból, Gábor Balázs, Nagy Lajos, Sárosi Csaba, Sárosi Mátyás Zsolt, Szabó Kriszta, Szász Edit Melinda, Vajna László Károly és Vetró András Kézdivásárhelyről.
A kiállítást Borcsa János irodalomkritikus nyitotta meg és olvasta fel az erre az alkalomra írt Előhang a Petőfi-tárlathoz című esszéjét, majd Jakab Nóra, a Nagy Mózes Elméleti Líceum X. osztályos tanulója, a Zúg Március szónokverseny második helyezettje mondta el ünnepi beszédét. A megnyitón közreműködtek: Józsa Irén nyugalmazott magyartanár és Nagy-Babos Tamás magyartanár, valamint a Cantus kamarakórus Fórika Balázs karnagy irányításával (zongorán kísért Héjja Ágnes zenetanár).
A kiállítást április 4-éig lehet megtekinteni.