Három sepsiszentgyörgyi középiskola diákjai vettek részt péntek délután a Petőfi-év alkalmából szervezett szónokversenyen, melyet azzal a céllal hirdetett meg Sepsiszentgyörgy Önkormányzata és a Kónya Ádám Művelődési Ház, hogy felfedjék, hogyan viszonyul a fiatal nemzedék Petőfi Sándor emlékéhez, életművéhez. A Szimpla romkocsmában szervezett esemény után a zsűri tagjaival, Kolumbán Zengével, Sipos M. Zoltánnal és Daczó Zádorral, a művelődési ház munkatársaival beszélgettünk.
A háromszéki EMI kezdeményezéseként még valamikor 2009 tájékán kezdődött a Székely Március Szónokverseny története, melyet immár második éve a Kónya Ádám Művelődési Ház szervez – mondta elöljáróban Kolumbán Zenge. „Hallatni szeretnénk a fiatalok hangját a március 15-ei ünnepség alkalmával valamelyik sepsiszentgyörgyi helyszínen. A szónokverseny nyertese és második helyezettje is fellép majd a főtéri színpadon vagy az ünnepi hangversenyen, mert fontosnak érezzük, hogy a fiatalok gondolatai eljussanak a városlakókhoz” – fogalmazott Kolumbán Zenge, hozzátéve, hogy a legtehetségesebb és legjobban felkészült szónokokat más nyeremények – pénzjutalom és könyvutalványok – is várták.
Daczó Zádor elmondta, hogy a Székely Mikó Kollégium, a Református Kollégium és a Berde Áron Szakközépiskola diákjai vettek részt a versenyen, és változatos volt a fellépők előadásmódja. Egyesek nagyon magabiztosak voltak, mintha már korábban is próbálkoztak volna hasonló kihívásokkal, mások félénkebben adták elő gondolataikat; egyesek a szövegre-üzenetre fektettek nagyobb hangsúlyt, mások inkább a kiállásra, a slam poetryre emlékeztető gyorsabb stílusban szónokolva. Mindenképpen hasznos volt mindannyiuk számára ez a tapasztalat, és rengeteg fontos üzenetet sikerült megfogalmazniuk – mondta Daczó Zádor.
Az online világ, a közösségi média térhódításával szembemenve olyan kihívás elé állították a sepsiszentgyörgyi középiskolás diákságot, mely arra ösztönözte őket, hogy valódi közösségi térben hallassák a hangjukat, eredeti módon – mutatott rá Sipos M. Zoltán, majd ő is úgy értékelte, hogy a kezdeményezés sikeres volt. „Voltak bátor jelentkezők, akik felvállalták a saját gondolataikat, hangjukat, és mindenki a maga tehetsége, rátermettsége szerint előadta azt az üzenetet, amely szerinte képviseli a mai sepsiszentgyörgyi ifjúság véleményét a ’48-as eszmékről, Petőfi életművéről és költészetéről” – fogalmazott Sipos M. Zoltán. Hangsúlyozta: nagyon értékes és eredeti gondolatok hangzottak el, és meglátása szerint egy pici ráhatással ezek a diákok valódi szónokokká, véleményformálókká válhatnak nemcsak Sepsiszentgyörgy, hanem az egész térség számára. „Csak gratulálni tudok nekik, és buzdítani őket arra, hogy a továbbiakban is ilyen hittel és kiállással képviseljék saját gondolataikat bármivel és bárkivel szemben” – tette hozzá.
A szónokverseny első díját Moroianu Anna (Székely Mikó Kollégium), második díját Révész Nikolett (Berde Áron Szakközépiskola), harmadik díját pedig Péter Bíborka (Református Kollégium) nyerte.