Aktív közéleti részvételükkel, a kölcsönös tisztelet jegyében együttműködve a román többséggel, gazdag kulturális örökségükkel, hagyományaikkal, valamint a szabadság és demokrácia európai értékeihez való ragaszkodásukkal a romániai magyarok többletértéket jelentenek a társadalom számára – jelentette ki szerdán Nicolae Ciucă miniszterelnök a március 15-ei magyar nemzeti ünnep alkalmából.
A miniszterelnök magyar nemzetiségű polgártársaihoz intézett, a kormány sajtóirodája által közzétett üzenetében rámutatott: március 15 lehetőséget biztosít számára arra, hogy üdvözletét küldje a romániai magyaroknak, és kiemelje hozzájárulásukat Románia fejlesztéséhez és modernizálásához. Megállapította: az elmúlt három évtizedben Románia jelentős előrelépéseket ért el egy demokratikus és befogadó társadalom építése terén, ezt pedig a magyar kisebbségi közösség hozzájárulása is elősegítette.
Nicolae Ciucă kifejtette: a nemzeti kisebbségek kultúrájának, történelmének, etnikai, nyelvi és vallási identitásának támogatása és megerősítése egy érett, demokratikus és európai társadalom jellemzői, Romániának pedig szüksége van minden állampolgár kreatív energiájára, ötletére és inspirációjára, függetlenül az etnikai, nyelvi és vallási hovatartozástól. „Ezen a különleges napon őszinte jókívánságaimat küldöm a magyar nemzetiségű román állampolgároknak, akiknek egészséget, jólétet kívánok! Isten éltesse Önöket!” – zárta üzenetét a miniszterelnök.
Az államfő is üzent a magyar közösségnek
Klaus Iohannis államfő is üdvözölte nemzeti ünnepükön a magyar etnikumú román állampolgárokat. „Ez az ünnep alkalmat ad számomra kiemelni a romániai magyarok jelentős részvételét a közös projektjeinkben, illetve jelentős hozzájárulásukat a többi nemzeti kisebbséggel együtt a román társadalom fejlődéséhez és európai integrációnk megszilárdításához” – fogalmazott szerdai közleményében.
Az államfő szerint március 15-e minden évben jó alkalom az európai kultúrát gazdagító magyar értékek és hagyományok megismerésére. „Az évszázados együttélésünk megértette velünk az együttlét és a kultúrák közötti párbeszéd előnyeit. Az 1989. decemberi forradalom óta eltelt három évtized megmutatta, hogy a párbeszéd, a tudás és a kölcsönös tisztelet révén a román állampolgárok, anyanyelvüktől függetlenül, közösen építhetnek egy virágzó és méltóságteljes országot. A mai ünnep adjon önöknek önbizalmat és új energiákat, hozzon (...) örömet és reményt a közösségükbe!" – zárta üzenetét Klaus Iohannis.