Nehéz anyagi helyzetben van a kézdivásárhelyi Udvartér Teátrum, amely tavaly vezető nélkül is maradt, miután Kolcsár József művészeti igazgató lemondott tisztségéről. Az illetékesek hónapok óta keresik a megoldást a színház megmentésére, most ehhez nyújt segítséget Kovászna Megye Tanácsa is.
A teátrum anyagi helyzete sosem volt rózsás, de jó pár évet sikerült átvészelnie. A tavalyi esztendő viszont vízválasztónak bizonyult, késtek a fizetések, és alkalmazottak mentek el a pénzhiány miatt. A helyzet rendezésére a Vigadó Kulturális Alapítvány tett ígéretet.
Az alapítvány tegnap támogatási szerződést írt alá Kovászna Megye Tanácsával, amely kézdivásárhelyi színházi projekteket támogat, a társulási szerződésben szereplő összeg 200 ezer lej.
„Székelyföld, Háromszék kulturális erőterét egyaránt meghatározzák a nagy múltú intézmények és az újabb keletű civil és intézményes kezdeményezések – mindet összeköti az elkötelezettség, amellyel a térség művelődési életét szolgálják. Ilyen kezdeményezés a kézdivásárhelyi színház, az Udvartér Teátrum, amely a Vigadó Kulturális Alapítvány égisze alatt működik. Már indulásakor sokan megkérdőjelezték, hogy érdemes-e saját színházat fenntartani egy ilyen kis városban, mint Kézdivásárhely. Az elmúlt években azonban beigazolódott, hogy a céhes város lakossága, Kézdiszék lakossága szereti és igényli a színházat, ezért ha állandó társulatot nem is tud fenntartani, a teátrumnak fenn kell maradnia. Itt tud segíteni a megyei önkormányzat, mely bemutató előadások, illetve az előző évad előadásainak produkciós költségeire, tantermekben előadott, diákoknak szánt projektek költségeire biztosít támogatást” – fogalmazott Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
Kézdivásárhelyen 2023-ban évadzáró, évadnyitó és szilveszteri előadást terveznek, valamint műsoron tartanak három korábbi előadást, és továbbviszik tantermi előadásukat is.
„A színjátszásnak Kézdivásárhelyen nagy múltja van, az Udvartér Teátrum ebbe az idővonalba kapcsolódik be, és kulturális erőtérként különleges színfoltja az erdélyi, székelyföldi színházkultúrának. A színháznak mindig is fontos szerepe volt az értékközvetítésben, a nevelésben, az identitás-megőrzésben és -erősítésben. A megyei önkormányzat nyújtotta támogatás ehhez a munkához járul hozzá, segít, hogy minőségi színházi projektek valósuljanak meg, amelyek öregbítik a város hírnevét, minőségi kikapcsolódást nyújtanak az érdeklődőknek és fontos színfoltja az amúgy is színes kulturális palettának. Fontos megemlíteni, hogy programjaink az iskolásoktól a nyugdíjas generáción át mindenkinek szólnak, és megszólítják a város és egész Felső-Háromszék lakosságát” – emelte ki Szöllősi Tamás, a Vigadó Kulturális Alapítvány elnöke.
Amint arról tegnap beszámoltunk, a kézdivásárhelyi városi tanács a tevékenység ésszerűsítésével próbálja segíteni a Vigadó Művelődési Házat és a teátrumot egyaránt.