Készülnek a miklósvári óvoda átalakítására

2023. április 7., péntek, Közélet

Többletbevételeik elosztásáról döntött legutóbbi ülésén Barót városi tanácsa. Ismét jövedelemhez jutottak az altalajkincs kiaknázásából, a tervezettnél több folyt be adókból és illetékekből, és a legelők üzemtervezésére kifizetett összegnek mintegy egyharmadát sikerült behajtani – számolt be a testületnek Benedek-Huszár János polgármester.

  • Miklósvár. Albert Levente archív felvétele
    Miklósvár. Albert Levente archív felvétele

A tervezet előterjesztésekor a városvezető emlékeztette a képviselőket: a tavalyi ellenőrzéskor a számvevőszék kifogásolta, hogy a 2020-ban, még Lázár-Kiss Barna András polgármestersége idején megrendelt legelő-üzemterv elkészítésének a díját, amit már 2021-ben ő fizetett ki, nem kérték vissza a gazdáktól. Utasították az önkormányzatot, hogy még ebben az évben hajtsa be a 127 ezer lej plusz áfás összeget.

Az elköltött pénz gyorsan vissza is került volna a város pénztárába – mondta a polgármester –, mert az igazolás kiadásával egy időben a ráeső részt mindenkinek ki kellett volna fizetnie – jól cselekedett tehát elődje –, de a 2014-ben született törvény életbe léptetését a kormány minden évben elhalasztotta, így senki sem igényelte az igazolást. A számvevőszék úgy vélte, nem lehet arra várni, mikor lép a törvény életbe, az üzemterv tíz évre szól, s fizesse ki mindenki mielőbb a hektáronkénti 32 lejes illetéket.

Eddig 48 740 lejt törlesztettek a gazdák, aminek – mert onnan fizették ki – a beruházási tételhez kellett visszakerülnie. Benedek-Huszár János azt javasolta, a pénzt költsék a volt miklósvári óvoda családorvosi rendelőnek szánt épülete átalakításához szükséges műszaki terv elkészítésére. Mint mondotta, a telekkönyvezést megoldották, a topográfiai tanulmányt elkészítették, de hiányzik még a műszaki terv az engedélyeztetéshez, s akkor majd az is kiderül, a tervezett beruházás mennyibe kerül.

150 ezer lejt meghaladó többletjövedelemhez jutott a város: 54 ezer lej altalajkincsek (ásványvíz, kavics) utáni járadékból, 57 ezer lej a megyei tanácstól érkezett, 29 ezer lej adóból és illetékből, 12 ezer lej különböző speciális illetékekből és közjegyzői díjból származik – jelentette az RMDSZ-es tisztségviselő a tanácstagoknak. Ugyanakkor bevételezték azt a majdnem 65 ezer lejt is, amit a tavaly rezsiköltség címen az állami alapokból épült tömbházakban lakók és az önkormányzat tulajdonában levő, de kiadott épületek bérlői számára megelőlegezett a városháza.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1236
szavazógép
2023-04-07: Közélet - Bartos Lóránt:

Bővítik és korszerűsítik a gázhálózatot (Kézdivásárhely)

Szerdán délben Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere a gázhálózat bővítésére vonatkozó szerződést írt alá az Acvatot céggel. A munkálat értéke több mint ötvenmillió lej.
2023-04-07: Jegyzet - Szekeres Attila:

Áldott húsvéti ünnepet, de magyarul! (Tollraforgó)

Húsvét előtt, tegyem hozzá, „magyar húsvét” előtt, az ember elmegy bevásárolni.