Húsvéti szánozás MezőföldönŐrségváltás Szörcsén

2023. április 12., szerda, Közélet

Húsvét másodnapján idén is megtartották a hagyományos húsvéti szánozást a Feketeügy menti, mezőföldi Szörcsén és Székelytamásfalván. Az esővarázslással, termékenységgel és újjászületéssel kapcsolatos ősi szokást a kommunizmus ideje alatt betiltották, de mindkét faluban 1990 után újra felelevenítették dr. Pozsony Ferenc néprajzkutató, egyetemi tanár leírása alapján.

  • Szánozás Szörcsén. A szerző felvétele
    Szánozás Szörcsén. A szerző felvétele

Székelytamásfalván hétfőn már kora délelőtt elindult Ambrus Attila falufelelős irányításával a Thúry–Bányai-kúria udvaráról a székely népviseletbe öltözött szánozó fiatalok hangos csapata. A hagyomány szerint a fiatalok nagyszombaton frissen vágott fenyőággal bebojtoznak és szalagokkal feldíszítenek egy kisebb fajta erdőlő szánt (erre kerekeket szerelnek, hogy a száraz úton könnyen lehessen húzni), amelyet hétfőn elővesznek, és azzal járják végig a falut. Elöl mennek a zenészek, utánuk – mint valami paripák – a szánt húzó legények, körülöttük pedig ostorokat rittyegtetve fiatalok vonulnak. Ahol fogadják, ott nyitott nagykapu várja a szánozókat, elhangzanak a húsvéti locsolóversek, a leányt és az asszonynépet meglocsolják. A ház gazdája vízzel meglocsolja a szánt a megújulás, megtisztulás jelképeként. Az ágakkal borított szánban a „zöld sátor” alatt rejtőzik a „cigány”, aki a háziak által felajánlott süteményt, tojást, italt a szánba rejti. A kínálmáció után jókedvűen, népdalokat énekelve vonul tovább a csapat, amíg újabb nyitott kaput talál.

Szörcsén a húsvéti szánozásra a 11 órai istentisztelet után került sor. A népszokás rituáléja hasonlóképpen zajlott, mint a szomszéd faluban. Az idei esemény azonban itt az őrségváltásról is szólt. Az idősebb korosztály, amely az utóbbi harminc évben hűségesen őrizte a hagyományt, ünnepélyesen átadta a stafétát a fiataloknak, hogy ezután ők őrködjenek felette mindaddig, míg egy újabb nemzedék átveszi az ősöktől örökölt, ma már csak e két mezőföldi faluban ismert népszokást.

Biró Erika, a szörcsei református gyülekezet lelkipásztora arra kérte a húsvéti szánozás új őreit: „Addig folytassák és tanítsák majd az ő gyermekeiknek is ezt a szokást, ameddig élet van itt, ebben a faluban. Adja az Úristen, hogy a gyökerekbe kapaszkodva, a jövőbe nézve, gyümölcsöt teremve legyen élet és legyen jövő itt, ezen a földön.”

A szörcsei rendezvényen a helybeliek mellett nagyon sok idegen is részt vett, a faluközpontban megtekinthették azt a régi fényképekből álló kiállítást, amely a korábbi szánhúzások emlékét őrzi.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Please log into this webpage.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1131
szavazógép
2023-04-12: A múlt hét - Kuti János:

Ne háborúzz!

A volt amerikai elnök, Donald Trump korábban azt mondta, hogy ha ő maradt volna az elnök, nem tört volna ki az ukrajnai háború. Fiatalkorában részt vehetett a hippi mozgalomban, amely 1964-ben kezdődött, és annak tagjai hosszú hajat viseltek (máig is elég hosszú haja van), és nagyon háborúellenesek voltak.
2023-04-12: Máról holnapra - Nagy D. István:

A jó tanuló tiszteleg és fizet

Rendkívüli, elképesztő, fantasztikus – bőkezűen szórták az ehhez hasonló jelzőket szalagcímeikben a hírtévék, hírportálok tegnap az egetverő értesülés kapcsán, mely szerint a Legfelsőbb Védelmi Tanács ülésén úgy döntöttek: Románia nem adja alább, és a legfejlettebb harci repülőgépeket szerzi be a hazai légierő számára.