Ötvenegy háromszéki pályázóból harminckilenc nyert támogatást a szülőföld jobb megismerését és az osztályközösségek megerősítését célzó helyi programban, amelyet évente hirdet meg a Háromszéki Közösségi Alapítvány. Az egynapos honismereti kirándulások pénzalapját idén azok a helyi vállalkozók biztosították, akik a 2021-ben közzétett 177-es kormányrendelet alapján tavaly célzottan rendelkezhettek a szponzorálásra fordítható alapjuk felhasználatlan összegéről.
Huszonhét háromszéki iskola harminckilenc osztályközösségének több mint ezerötszáz diákja a tanév végéig hátralévő időszakban kulturális és történeti nevezetességeket látogat meg, ismerkedik hagyományos mesterségekkel és helyi vállalkozók termelői tevékenységével. Nagy lesz a sürgés-forgás a zabolai Néprajzi Csángó Múzeumban, a csernátoni Haszmann Pál Múzeumban, a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeumban, az Ika-váránál, Gábor Áron eresztevényi sírjánál, a zágoni Mikes–Szentkereszty-kastélyban, az oltszemi Mikes-kastélyban, a sepsiszentgyörgyi vadászati múzeumban, de a Vargyas-szorosnak, a sepsibükszádi üveggyártást bemutató gyűjteménynek, a Rétyi Nyírnek, a gelencei Szent Imre-templomnak, a vargyasi bútorfestő Sütő családnak, egy-két helyi sajt- és kenyérgyárnak, a Sólyomkő andezittanösvénynek, a baróti gyapjúfonodának, a még működő bőrdíszműveseknek és kovácsműhelyeknek is nagy lesz a forgalma – derül ki a nyertes pályázati programokból.
Lapunk megkeresésére Bereczki Kinga, a Háromszéki Közösségi Alapítvány igazgatója elmondta, tizenkét vidéki és öt városi iskolából érkezett pályázat idén a Nem térkép e táj programban, az ötvenegy pályamunkából tizenkettőt főként hiányos, pontatlan jelentkezés miatt utasítottak vissza, ám a sepsiszentgyörgyi Bertis cégnek köszönhetően így is a tervezettnél másfélszer több osztálykirándulást tudnak támogatni. Öt helyi cég a 2021/177-es kormányhatározat alapján célirányosan utalta a Háromszéki Közösségi Alapítványnak szóban forgó programra a közel húszezer lejes összeget, a Bertis cég ezt megpótolta még tízezer lejjel – mondta Bereczki Kinga. Ha minden vállalkozó olyan felelősen gazdálkodna az adójából jótékonysági célra fordítható összeggel, mint az említettek, akkor a közösségi programokra több millió lej juthatna – mondotta.
A Nem térkép e táj programban előkészítőtől a középiskolás végzős osztályokig bármely háromszéki osztály nevezhetett, fontos volt, hogy a napi kirándulásnak megjelöljék az útvonalát, a célját és a nevezett honismereti túrára felkészült pedagógusok nevét. Néhány pályázó a hiányzó információk miatt esett ki, de előfordult, hogy a magasabb diáklétszámot érintő pályázat volt a nyerő.
Tanév végéig közel negyven háromszéki osztály ismerkedik a helyi nevezetességekkel, értékekkel egy olyan program részeként, amelyet helyi vállalkozók támogatnak, akiknek fontos, hogy gyermekeink megismerjék szülőföldjük kincseit – hangsúlyozza Bereczki Kinga. A Háromszéki Közösségi Alapítvány elnöke úgy véli, az a több mint száz pedagógus, aki megírta a pályázatot és elkíséri a diákokat a napi honismereti kirándulásokra, éppen úgy nyertese a pályázatnak, mint tanítványaik, akik a tanórán túli együttlétek alkalmával új ismeretekkel és barátokkal gazdagodnak.