Nicolae Ciucă miniszterelnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikai bürójának tegnapi ülése után bejelentette, május 26-án nyújtja be lemondását az államfőnek, arról azonban még nem döntött, a kormányfőcserét követően a kabinetben marad-e vagy a szenátusi elnöki tisztséget fogadja el. A Szociáldemokrata Párt (PSD) Országos Politikai Tanácsa szintén tegnap megtartott ülésén a testület felhatalmazta a PSD vezetőségét arra, hogy az új kormányról szóló koalíciós egyeztetéseken kérje a minisztériumok, az államtitkárok és a kormányzati ügynökségek számának csökkentését, jelentette be Marcel Ciolacu elnök. Ugyanakkor mindkét pártvezető megerősítette, nem kérik az RMDSZ kilépését a kormányból.
A PSD és a PNL szakértői hétfőn elkezdték a következő kormány programjának kidolgozását – jelentette be tegnap Marcel Ciolacu. A PSD elnöke a parlamentben újságíróknak elmondta: abban állapodtak meg Nicolae Ciucă PNL-elnökkel, hogy az új kormány programjának és névsorának véglegesítése után fogják ismertetni a sajtóval a Ciolacu-kabinet prioritásait.
Ciolacu elmondta, a PSD Országos Politikai Tanácsától kapott felhatalmazás kiterjed a kormányprogramról szóló tárgyalásokra is. Hozzátette, hogy a koalíció társelnökeivel tervezett egyeztetéseken arra fog összpontosítani, hogy kik legyenek az új kormány miniszterei, majd a kabinet megalakulása után Nicolae Ciucával együtt egyenként tárgyal a miniszterekkel az államtitkárok számának csökkentéséről.
A PSD elnöke az új kormány programjáról elmondta: az egyik kihívás az infláció leküzdése lesz. Közlése szerint azt szeretné, ha a romániai vásárlóerő az EU átlagának 77 százalékáról 82 százalékra nőjön. További célkitűzésnek nevezte, hogy a jövő évi költségvetésben az idei 7,2 százalékról a GDP 10 százalékára növeljék a beruházásokra szánt forrásokat és csökkentsék a kereskedelmi mérleg hiányát.
Marcel Ciolacu azt is közölte, pártja Országos Politikai Tanácsa úgy döntött, hogy a kormányfőcserét követően nem neveznek ki államtitkárnak vagy kabinetmunkatársnak olyan személyt, aki a tisztség révén a különnyugdíját halmozná az állami fizetéssel. Arra az újságírói kérdésre, hogy ez a döntés a jövőbeli miniszterekre is vonatkozik-e, így válaszolt: „Ez egy politikai döntés, amely attól függetlenül érvényes, hogy valaki miniszter, miniszter volt vagy miniszter lesz”.
Az újságírók Nicolae Ciucă kormányfőt is reagáltatták Ciolacu kijelentésére. „Ez az ő döntése” – válaszolta Ciucă. Hozzátette azonban, hogy a különnyugdíjak ügyét politikai döntéssel, az Európai Bizottság ajánlása alapján meg fogják oldani, Románia ugyanis nem engedheti meg magának, hogy európai forrásokat veszítsen emiatt. Nyomatékosította: az ország fejlődése, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás kizárólag reformokkal, az európai alapok felhasználásával, beruházásokkal valósítható meg.
A PNL Országos Politikai Bürójának ülése után Ciucă elmondta, hogy a liberálisok tárgyalóküldöttsége két feladatot kapott: az egyeztetéseken kérje a 2021-ben aláírt koalíciós megállapodás tiszteletben tartását, illetve – a tárcák újbóli elosztása esetén – a minisztériumok és az államtitkárok számának csökkentését. Az utóbbi lépés már akkor felmerült, amikor sürgősségi kormányrendelettel felére csökkentették a közjogi méltóságok tanácsadóinak számát – jegyezte meg a kormányfő.
Arra az újságírói felvetésre, hogy az RMDSZ eggyel kevesebb tárcára lenne jogosult, Ciucă azt felelte, ha a minisztériumok számának csökkentése mellett döntenek, akkor „egyszerű algebra” kiszámítani, hogy a parlamenti helyekkel arányosan melyik pártnak hány minisztere lesz. „Egyelőre azonban semmit nem beszéltünk erről” – hangsúlyozta. Hozzátette, a tárcák számának csökkentése esetén „nagyon valószínű”, hogy a PNL is kevesebb minisztériumot kapna.