Európai hagyományos erőkről szóló szerződésOroszország felmondja

2023. május 17., szerda, Világfigyelő

Az orosz parlament alsóháza tegnap egyhangúlag megszavazta az európai hagyományos fegyveres erőkről szóló (CFE) szerződés felmondásáról rendelkező törvényt. A vonatkozó törvénytervezetet Vlagyimir Putyin orosz elnök május 10-én terjesztette be. A felmondást a felsőháznak is jóvá kell hagynia.

Andrej Kartapolov, a ház védelmi bizottságának elnöke szerint a CFE-szerződés felmondása „jelzés a Nyugatnak, hogy sem az Egyesült Államok, sem a NATO-országok nem olyan szerződéses partnerek többé, akiknek az álláspontját figyelembe vesszük”. Hozzátette, hogy a NATO infrastruktúrája az orosz határok közvetlen közelébe ért, és a nyugati országok megnövelték harckocsijaik és páncélozott harcjárműveik számát.

Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes, a felmondási folyamat elnöki megbízottja az alsóházi vita során elmondta, hogy legkésőbb három héttel az értesítést követően össze kell hívni a szerződés tagállamainak konferenciáját, hogy megvizsgálják az Oroszország kilépésével kapcsolatos kérdéseket. „Ezen szövetségi törvény alapján ki fogjuk fejteni határozott álláspontunkat, nyilvánosan meg fogjuk ismételni a NATO-országok és a világközösség előtt, hogy éppen a kollektív Nyugat az, amely destruktív cselekedeteivel lehetetlenné tette számunkra, hogy a CFE-szerződésben maradjunk” – mondta Rjabkov. Leszögezte, hogy a szerződéshez való visszatérés lehetetlen, a pótlásáról pedig csak azt követően lehet majd tárgyalni, hogy a Nyugat felhagy az Oroszországgal szemben ellenséges politikájával, és új koncepcionális megközelítésre vált át. „A haditechnikai intézkedésekre, beleértve az amerikai csapatok esetleges megjelenését Finnország területén, gyakorlati haditechnikai választ fogunk találni. Szavatolni fogjuk a biztonságunkat” – mondta a miniszterhelyettes.

A felmondás hivatalos indoklása szerint a CFE-szerződés az 1990-es évek elején megfelelően hatékony és eredményes eszköz volt az európai biztonság megerősítésére, ám az azóta végbement jelentős katonai és politikai változások – elsősorban a NATO bővítése – következtében „sok tekintetben elavult, és elvesztette kapcsolatát valósággal”. A dokumentum értelmében az orosz részesség felfüggesztésének célja az volt, hogy a nyugati országokat az európai biztonsággal kapcsolatos hozzáállásuk megváltoztatására ösztönözze. A hagyományos fegyverzetek terén a helyzet Európában 2007 óta érezhetően romlott – olvasható a szövegben. A dokumentum szerint „az Egyesült Államok és szövetségesei az Oroszországgal szembeni katonai konfrontáció irányvonalát követik, ami katasztrofális következményekkel jár”.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 144
szavazógép
2023-05-17: Belföld - :

Karcsúbb kormányról egyeztetnek (Miniszterelnök-váltás Romániában)

Nicolae Ciucă miniszterelnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikai bürójának tegnapi ülése után bejelentette, május 26-án nyújtja be lemondását az államfőnek, arról azonban még nem döntött, a kormányfőcserét követően a kabinetben marad-e vagy a szenátusi elnöki tisztséget fogadja el. A Szociáldemokrata Párt (PSD) Országos Politikai Tanácsa szintén tegnap megtartott ülésén a testület felhatalmazta a PSD vezetőségét arra, hogy az új kormányról szóló koalíciós egyeztetéseken kérje a minisztériumok, az államtitkárok és a kormányzati ügynökségek számának csökkentését, jelentette be Marcel Ciolacu elnök. Ugyanakkor mindkét pártvezető megerősítette, nem kérik az RMDSZ kilépését a kormányból.
2023-05-17: Világfigyelő - :

Együttműködni Kínával

Az Európai Unió veszíteni fog azon, ha riválisként tekint Kínára, mivel az utóbbi években egyértelművé vált, hogy a távol-keleti ország sok területen előnyben van, ezért inkább együttműködésre van szükség – nyilatkozta a kínai látogatáson levő Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere tegnap.