Egy négymillió lejes hitel felvételére is rábólintott egyebek mellett Kézdivásárhely városi tanácsa, mely tegnap délután tartotta májusi soros ülését.
Az ülés elején egy új tanácstag tett le esküt: néhai dr. Szabó István helyét az Erdélyi Magyar Szövetség soraiból Szőts Emil foglalta el. A listán dr. Zs. Ambrus Ágnes következett volna, de objektív okokból nem vállalta a mandátumot.
Az eskütételt követően a tanácstagok rátértek a határozattervezetek megvitatására, ezek jelentős része formai döntés volt vagy korábbi tanácshatározatokban korrigáltak kisebb fogalmazási hibákat.
A leghangsúlyosabb döntés egy újabb hitel felvételével kapcsolatos: a céhes város a meglévő tízmillió lejes kölcsöne mellé négymillió lejért folyamodik a kincstárhoz. Amint Bokor Tibor polgármester elmondta, a kormány a hitelezés megnyitásával próbál segíteni az önkormányzatokon, hiszen az országban minden polgármesteri hivatal anyagi gondokkal küzd. Ennek oka a rengeteg európai uniós pályázat, melyekhez önrészt kell biztosítani. Korábban úgy tűnt, hogy nem lesz szükség kölcsönökre, de az építőanyagok és a munkaerő, valamint az energia mértéktelen drágulása oda vezetett, hogy másként lehetetlen a projektek gyakorlatba ültetése.
„Kézdivásárhely sem képez kivételt, de mi a többi településhez képest jól állunk, ha így lehet fogalmazni. Az eladósodottságunk ezzel az összeggel együtt is mindössze 14 millió lej lesz, a tízmillió hosszabb lejáratú kölcsön, ezt ötéves időtartamra vennénk fel. Arról viszont meg vagyok győződve, hogy ez az összeg sem lesz elegendő” – mondotta Bokor Tibor. Mint kifejtette, „nincs olyan székelyföldi település, amely nem lenne ebben a helyzetben. Egyedül Csíkszereda volt olyan szerencsés, hogy az előző polgármester nyolcvanmillió lejt hagyott a kasszában, de ők is már elköltötték, hitelt kell felvenniük. Sepsiszentgyörgy százmillió lejes kölcsönt vett fel, Kovászna Megye Tanácsa pedig harmincmilliót.”
A hitelből érkező pénzt a Székely Katonanevelde felújítását és az ún. Dac-tó szabadidőközponttá alakítását lehetővé tevő kombinált projektre, valamint a járóbeteg-rendelő építésére fordítják.
Balázs Attila tanácstag kifejtette: ő személy szerint ezeket a projekteket is fontosnak tartja, de meglátása szerint jobb lenne, ha az utak korszerűsítésére vennének fel hitelt.
„Ez nem ilyen egyszerű. A kormány megszabta, hogy csak európai uniós pályázatok finanszírozására vehetünk fel hitelt, az utakat a saját költségvetésből és az Anghel Saligny Program révén fogjuk korszerűsíteni” – magyarázta az elöljáró, aki szerint a régi kaszárnya turistaattrakció lesz, ugyanakkor a központtól pár méterre lévő patinás épület felújítása révén eltűnik egy szégyenfoltja a városnak.