Ballagtak a Székely Mikó Kollégium végzőseiTiszta szívvel és lélekkel

2023. május 22., hétfő, Közélet

A szél nem fújja el lépteitek nyomát, hisz nem csak a tanár alakítja a diákot, ti is hatással voltatok rájuk, az iskolára, a következő nemzedékekre – szólt a ballagókhoz Sztakics Éva, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium igazgatója a szombaton tartott kicsengetési ünnepségen. Az idei első háromszéki ballagáson kilencvenegy végzős diákot búcsúztattak, e hét végén és a következőn minden középiskolában megszólal az iskolacsengő a ballagók számára.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

A Dombora Anna vezette iskolakórus által előadott Ballag már a vén diák kezdetű dal kíséretében vonult be a három mikós osztály, és a hagyományokhoz hűen a végzősök átadták az iskolazászlót a tizenegyedikeseknek. Kotró-Kosztándi László ceremóniamester felolvasta a ballagó diákok névsorát, bemutatta a három osztályfőnököt – Szép Helga, Kiss Mária és Pénzes Loránd István –, majd szerre mikrofonhoz hívta a felszólalókat.

Sztakics Éva iskolaigazgató bízik abban, a Székely Mikó Kollégium felkészítette a diákokat arra, hogy megállják helyüket, bármerre vigye őket útjuk, és nem tudja eltántorítani az ideológiai gyarmatosítás ebben a globalizálódó világban. Beszélt arról, hogy néhány nappal ezelőtt megtalálták az iskola épületének alapkövét és az időkapszulát, amelyben az írásos dokumentumok nem állták ki az idő vasfogát, de a benne talált pénzérméket a Székely Nemzeti Múzeum munkatársai restaurálják, és majd kiállítják a kollégium múzeumtermében.

Biztos vagyok benne, hogy azok, akik elhelyezték az időkapszulát, büszkék lennének rátok, mert ti vagytok azok, akikben tovább él a mikós szellem – ezek már Antal Árpád polgármester gondolatai, akinek üzenetét Kondor Ágota tanácstag olvasta fel. Lehettek bárhol a világon, ez a szellemiség mindig veletek lesz, bennetek fog élni, mert ide tartoztok, az iskolátok és Sepsiszentgyörgy mindig hazavár – hangsúlyozta levelében a városvezető.

Kiss Imre megyei főtanfelügyelő szerint felnőttnek lenni jó, mert önállósággal jár, függetlenséget, felelősséget ad, de egyben nehéz is, mert a minket körülvevő világban túl nagy a szabadság, amelyet, ha rosszul értelmeznek, elbizonytalanít és tévútra vezethet az anyagi javak egyre erősödő hajszolásában, kísértésében. Az élet úgy teljes, ha szabadon gondolkodhatunk, dönthetünk, utazhatunk, és ezek mellett megtaláljuk azt a társat, akivel boldogan élhetünk – mondotta. Nem lehet ölbe tett kézzel várakozni, amikor eljön az idő, cselekedni kell, tenni, ami helyes, és ami fontos. Most vagy soha, figyelmeztet Petőfi, hogy nem szabad lekésni a döntő pillanatokról, sem arról, hogy a magunk kezébe vegyük sorsunk irányítását – hangsúlyozta a főtanfelügyelő.

A ballagó diákok nevében Bedő Éva Gabriella mondott köszönetet mindazért, amit tanáraiktól kaptak: megtanították őket, hogyan álljanak ki és vállaljanak felelősséget önmagukért és tetteikért, felvállalni a hitüket, úgy élni, ahogy azt ők a legjobbnak látják, tiszta szívvel és lélekkel. Bucsi Barnabás és Rácz Réka előkészítős diákok versben mondták el, mire tanít az iskola. A tizenegyedikes Sántha Eszter arra kérte nagyobb diáktársait, az életben formálják saját szerepeiket, őszintén alakítsanak az élet színpadán, hisz erre készítette fel őket iskolájuk.

A beszédeket a díjözön követte. A tanulmányi eredmények mellett a tantárgy- és sportversenyeken, kutatási pályázatokon, a tehetséggondozás terén elért teljesítményekről is szóltak, de azt is kiemelték, sokan vettek részt önkéntes munkában különböző civil szervezeteknél, énekeltek az iskola kórusában, táncoltak a néptánccsoportban, tevékenykedtek a diáktanácsban, az iskolalap szerkesztésében. A különdíjak kategóriában az iskola odaítélte a négy középiskolai átlag alapján az arany és az ezüst oklevelet, előbbit Bálint Gyopár, utóbbit Muscalu Hanna érdemelte ki. További különdíjakat adtak át Sepsiszentgyörgy önkormányzata, a Székely Mikó Kollégium Alapítvány, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Székely Nemzeti Múzeum részéről, odaítélték a Romániai Magyar Közgazdász Társaság Birtalan Ákos-díját, a Rácz Lajos-emlékdíjat, kiosztották a dr. Kondor Attila által felajánlott pénzjutalmat, szerkesztőségünk minden ballagó diáknak könyvet ajándékozott.

A végzős diákok könyvcsomaggal lepték meg az iskola könyvtárát, ezt Krecht Hanna Regina ismertette, Botos Hanna az iskola összes alkalmazottjának mondott köszönetet. Takó István római katolikus plébános az Ige szavaival szólt a ballagókhoz, az ima és Bucsi Zsolt Tamás református lelkész áldása után a kicsengetési ünnepség a Gaudeamus eléneklésével zárult.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 504
szavazógép
2023-05-22: Közélet - Fekete Réka:

Legyetek bátrak és cselekedjetek felelősségteljesen! (Ökumenikus ballagás Sepsiszentgyörgyön)

Huszonöt évvel ezelőtt két helyi szakközépiskola ballagó diákjai és tanáraik jelenlétében tartott szentmisét Szabó Lajos plébános a sepsiszentgyörgyi Szent József római katolikus templomban, hogy lelki útravalót adjon a kicsengetés előtt álló fiataloknak. Hagyománnyá vált a templomban tartott búcsúztatás, és azóta – a koronavírus-járvány miatti tiltás kivételével – minden esztendőben összegyűlnek a város magyar végzősei a történelmi egyházak és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége által szervezett ökumenikus ballagásra. Pénteken a belvárosi református templom adott otthont az eseménynek.
2023-05-22: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Tudományos diákköri konferencia (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem)

Második alkalommal adott otthont a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi tanulmányi központja az Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencia (ETDK) agrártudományi szekciójának. A pénteki eseményen a zsűri harminckét hallgató tudományos dolgozatát hallgatta meg és értékelte.