Miklós Ervin
Ha nem csal az emlékezetem, akkor a 2000―2001-es idényben játszott utoljára itthon a Sepsiszentgyörgyi Hockey Club. Csapatunk akkori ellenfele a bukaresti Rapid volt. A következő szezonban már Csíkszeredában játszotta hazai meccseit városunk alakulata. Azóta megszűnt az együttes, lebontották a műjégpályát, és megszűnt létezni Sepsiszentgyörgyön a jégkorong. Még emlékszem az utolsó mérkőzésre.
Szombat volt, csípős hideg. Ennek ellenére megteltek a lelátók, sokan a pályát övező palánk mellől nézték végig az összecsapást. Szurkoltak a szentgyörgyiek, és izgultak kedvenc csapatukért. Élmény volt a szabad ég alatt jégkorongmeccset nézni, de sajnos, ez mostanra már csak egy halvány emlék. Azóta csak a tévé képernyőjén vagy éppen a szomszédos Hargita megyében láthattunk hokimeccset, és csak a csíki fiúknak szurkolhattak a háromszékiek. Nemrégiben egy sepsiszentgyörgyi cég támogatásával a Cenk alatti városban megalakult a Brassói Municípiumi Sportklub Fenestela 68 nevet viselő együttese, amelyet a sepsiszentgyörgyi Miklós Ervin irányít, most csak ennyi a város hokis jelenje.
Tavaly a Škoda Románia és a jégkorongszövetség jóvoltából több gyerekcsapat ― többek között a kézdivásárhelyi és a sepsiszentgyörgyi ― jégkorong-felszerelést kapott ajándékba. Akkor Miklós Ervin, mint a brassói együttest képviselő, érdeklődésünkre elmondta, hogy városunkban is szándékoztak indítani egy gyerekcsapatot, és majd annak a kis hokisai fogják használni a felszereléseket. Kíváncsiak voltunk, sikerült-e valóra váltani elképzelését, és felkerestük a háromszéki sportvezetőt, aki azóta tagja a jégkorongszövetség vezetőágának is.
― Az ajándékba érkezett felszerelés átadásakor többen is arról beszéltek, jó volna, ha városunknak újra lenne hokicsapata, kezdetben persze csak gyerekcsapatról lett volna szó. Sikerült életbe léptetni a tervet?
― Nem, de a Škodától kapott felszereléseket tárolták, biztonságos helyen vannak, de sajnos, nulla a kihasználtságuk, mert nem volt lehetőség ezeket igénybe venni. Most volna, mit kezdeni velük, hiszen van a városnak két kis műjégpályája, amely alkalmas lenne korcsolyaoktatásra, kisgyerekekkel való foglalkozásra. Ehhez csak az anyagiakat kellene előteremteni, egy edzőt kellene fizetni. Ez két módon is megoldható lenne: az egyik lehetőség a közpénz, a másik megoldás pedig egy magánkézben lévő klub lenne. A városban működő két műjégpálya hokira nem alkalmas, de tízéves korig való gyerekhokira bőven jó. Én úgy vélem, el kell kezdeni a gyerekekkel való foglalkozást.
― A tavaly teljes egészében megszűnt a szentgyörgyi műjégpálya. Ilyen körülmények között mi a teendő?
― Sajnos, a régi pálya, amikor még volt, akkor sem felelt meg minden elvárásnak, de legalább volt. Ha megmaradt volna, talán most lenne ifjúsági csapata a városnak. Mivel a szentgyörgyi pálya a múlté, most csak egy új műjégpályában lehet gondolkodni! Kihangsúlyozom, a meglévő két pálya korcsolyaoktatásra megfelel, s csak az alapokat lehet elsajátítani. Ha a játék megtanulásáról lenne szó, akkor ezt Kézdivásárhelyen kellene, lehetne folytatni.
― Sikerült már a városi vezetőségével beszélni a jégkorongról? ― A város volt vezetőségével voltak olyan beszélgetések, amelyek egy új műjégpálya megépítéséről szóltak. Sajnos, ezek száraz beszélgetések voltak, értelmetlenek gyakorlatilag. Az új városvezetéssel, sajnos, még nem tudtuk, nem volt alkalmunk a hokiról tárgyalni, de nagyon remélem, a közeljövőben ― már a hét folyamán ― sort kerítünk rá. Saját pénzből egy műjégpálya-építéshez egy Brassó szintű város kell, hiszen egy 1800―2000 férőhelyes, fedett pálya megépítéséhez mintegy ötmillió euróra volna szükség. Városunk egyetlen esélye egy új műjégpályára az, ha bekerül az elmúlt kormány által kezdeményezett műjégpálya-programba. 55 millió eurós keretet különítettek el erre a célra, tehát oda kell figyelni, és tenni kell azért, hogy Sepsiszentgyörgyön újra legyen műjégpálya. Mi, a Román Jégkorongszövetség nagyon bízzunk abban, hogy a nemrégiben megalakult új kormány nem törli el ezt a programot, hiszen az ország jogkorongja padló alatt van. Meglévő pályáink nem felelnek meg a kor elvárásainak, hidegek, sokba kerül a fenntartásuk. Új műjégpályákra van szükségünk, az országban igény van a jégkorongra, tehát az államnak előbb-utóbb tennie kell valamit! A kormány kezében van a műjégpálya-program, és politikai döntésen fog alapulni, hogy ezeket hol és miként építik fel. Én úgy gondolom, hogy a kormány majd kikéri a szövetség véleményét arról, hol volna jó pályát építeni. Sepsiszentgyörgynek van hokis múltja, az emberek szeretik a sportot. Újra kell éleszteni ezt a sportot, hogy lehessen azt mondani, itt van jégkorong, és adjunk melléje egy műjégpályát.