A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) Kovászna megyei szervezete tegnapi összesítése szerint a háromszéki pedagógusok túlnyomó többsége folytatja a sztrájkot, mindössze pár tanintézetben tértek vissza az oktatáshoz – tájékoztatott Nagy Gábor, a szervezet vezetője. Elmondta, hogy továbbra is elfogadhatatlannak tartják a kormány ajánlatát, illetve azt, hogy a követelések egy részét nem hajlandóak teljesíteni, és az előző évek tapasztalatából kiindulva nem bíznak az előrevetített béremelési ígéretekben sem.
Nagy Gábor szerint ma már pontos adatok is megerősítik az egy nappal korábbi becslést, mely szerint a szakszervezeti tömb tagságának több mint 80 százaléka kitart a munkabeszüntetés mellett, és ez az arány a megyére is érvényes. Lapunk kérdésére azt is megerősítette, hogy a sztrájkolók aránya a Bodzavidéken a legnagyobb, meghaladja a kilencven százalékot. Kérdésünkre, hogy a van-e tudomásuk olyan tanintézetről, melyben visszaléptek volna a tiltakozástól és folytatják az oktatást, elmondta, hogy pár ilyen esetről tudnak, ezek közt Kézdivásárhelyen a Gábor Áron Szakképző Líceumot említette. Lapunk kiderítette, hogy az illető tanintézetben a tanerők közül négyen csatlakoztak a sztrájkhoz, majd ők is visszaléptek, így ott zajlik az oktatás. A Dr. Csiha Kálmán Református Kollégiumban is tanítanak, míg a többi középiskolában – a Bod Péter Tanítóképzőben, a Nagy Mózes Elméleti Líceumban, valamint az Apor Péter Szaklíceumban – sztrájkolnak a pedagógusok. Sepsiszentgyörgyön intézményi szinten sehol nem tértek vissza teljesen az oktatáshoz, de vannak pedagógusok, akik megtartják az óráikat. Baróton és Kovásznán is hasonló a helyzet.
Nagy Gábor szerint az adatok alapján egyelőre nincs veszélyben a munkabeszüntetés, ma is folytatódik a tiltakozás. A sztrájk általános beszüntetéséről ugyanakkor nem ők döntenek helyben, ez az országos szakszervezeti szövetségektől függ. Az elnök ugyanakkor kifejtette, hogy a kormány eddigi ajánlata, illetve lépései továbbra is elfogadhatatlanok, sőt, szégyenletesek. Nem igazán bíznak abban, hogy a pályakezdő pedagógusok fizetésének az átlagbér szintjére történő emelése jövő januártól meg is valósul, hiszen a kisegítő személyzet 2017-ben elfogadott bértörvény szerinti fizetésemelése is komoly késéssel történt meg, ráadásul nem is a várt arányban, arról nem is beszélve, hogy a tanárok is három év késéssel kapták meg azt az összeget, amely a jogszabályban szerepel. És ehhez is több rendben tiltakozniuk, tüntetniük kellett.