Az RMDSZ februárban megkezdi a felkészülést az európai parlamenti választásokra, a szövetség számára ez a 2009-es év egyik prioritása — jelentette ki Markó Béla RMDSZ-elnök ez évi első, bukaresti sajtótájékoztatóján.
— Előreláthatóan jövő hónapban meghozzuk az első döntéseket, összeállítjuk a kampánystábot, majd következik a jelöltek kiválasztása — fejtette ki Markó. Elmondta, elemzik az RMDSZ jelenlegi európai parlamenti képviselői munkáját, amely saját és mások véleménye szerint is eredményes és ,,látható" volt a mandátumuk alatt. Szombaton összeül a Szövetségi Állandó Tanács, amely meghozza a 2009-es év első fontos döntéseit, nemcsak szervezési kérdésekben, hanem a prioritásokat illetően is — hangsúlyozta Markó, hozzátéve, hogy ellenzéki politizálásra készülnek. Az új kormányról úgy vélekedett hogy ,,bal lábbal indult", és a kitört botrányt ,,nagyon aggasztó jelzés"-ként minősítette. Ugyanakkor azt is kifejtette, hogy nem ,,reformkormány" látszik körvonalazódni. Közölte, az RMDSZ-t aggasztja a költségvetés körüli bizonytalanság, nagyon sok intézmény nem tud projekteket készíteni, tervezni a költségvetés adatainak hiányában. Leginkább a helyi és megyei önkormányzatok érintettek, amelyeknek alapvetően fontos, hogy minél hamarabb megtudják, milyen összegekkel gazdálkodhatnak 2009-ben. Véleménye szerint ugyanakkor a késedelem kedvezőtlenül hat az európai uniós források lehívására is.
Markó figyelmeztetett, a különböző intézmények vezető funkcióit ellátó magyar szakemberek ,,politikai kritériumok áldozatává válhatnak". Elmondta, erre ugyan még nincs példa, de az aggodalom indokolt, és ilyen eseteket nem lehet politikai szempontok alapján történő leváltásként értelmezni — fogalmazott. ,,Azt akarjuk, hogy ne a politikai szempontok, a pártbeli hovatartozás, hanem az etnikai szempontok döntsenek. Különbséget kell tenni a politikai alapon kinevezettek és a szakemberek között" — szögezte le. A szövetségi elnök azt mondta, a helyi önkormányzatok részéről számtalan visszajelzés érkezett az RMDSZ-hez a kormány azon döntése kapcsán, melynek értelmében vissza akarja venni a 2008 végén, a tartalékalapból kiutalt pénzösszegeket. Az elnök úgy értékelte, rossz a döntés, hiszen amiért az önkormányzatok nem költötték el, nem jelenti azt, hogy nincs szükségük az említett pénzösszegekre.